تصویر گرفتن از خورشید گرفتگی بدون فیلتر خوب چه بلایی بر سر دوربین می‌آورد؟

تصویر گرفتن از خورشید گرفتگی بدون بهره برداری از فیلترهای خورشیدی خوب آسیب‌هایی جدی به دوربین وارد می‌کند. پیشتر تصویری پیرامون این مسئله مشاهده خواهیم کرد.

تنها یک روز تا خورشید گرفتگی کامل مرداد ۹۶ لحظه باقی مانده است و مردم فراوانی از چند روز قبل به منظور مشاهده و ثبت این موضوع به ایالات متحده آمریکا سفر کرده‌اند. با اینکه خورشید گرفتگی روز بیست و یکم آگوست (سی‌ام مرداد) را می‌توان به روش آنلاین نیز تماشا کرد، با اینحال حتی مردم عادی نیز ترجیح می‌دهند آن را به روش مستقیم تماشا کنند. هم برای مشاهده و هم برای تصویر گرفتن از این موضوع باید ابزارهای خوب بهمراه داشته باشید، وگرنه چشم و دوربین عکاسی‌تان شدیدا آسیب خواهند داد.

مشاهده مستقیم به خورشید می‌تواند آسیب‌هایی جدی و همیشگی به چشم وارد کند. به علاوه از طرف دیگر در صورت عدم بهره برداری از فیلترهای خورشیدی خوب به منظور عکاسی از اتفاق، دوربین عکاسی برای در بیشتر مواقع از خدمات‌دهی مرخص خواهد شد!

تصویر گرفتن از خورشید گرفتگی بدون فیلتر، سنسور دوربین را ذوب می‌کند!

یکی از کارمندان تارنما Every Photo Store چند روز قبل دست به کار شد و ویدویی کوتاه از عاقبت عکاسی از خورشید گرفتگی بدون بهره برداری از ابزارهای خوب ضبط کرد. آن‌ها لنز عظیم‌الجثه کانن ۴۰۰mm f/2.8 IS II را به یک دوربین DSLR وصل کرده و سرعت شاتر را بر روی ۶ ثانیه قرار دادند. در همین لحظه نور خورشید اجزای درونی دوربین را ذوب کرد، به طوری که بوی پلاستیک سوخته به مشام می‌رسید!

بدین جهت ضروری است با تحقیق یک فیلتر خوب برای دوربین تهیه کنید. اگر تصمیم به ثبت این موضوع نداشته و تنها می‌خواهید نظاره‌گر آن باشید، باید یک عینک ویژه تهیه کنید. با کمی حوصله حتی میتوانید عینک ویژه خورشید گرفتگی را در خانه و به روش دستی نیز بسازید. اگر در خارج از ایالات متحده آمریکا قرار دارید، خوب است از هم‌اکنون در جستجوی شیوه‌های مشاهده آنلاین این پدیده نجومی باشید.

لینک منبع