بهترین تصویر های سفر سال ۲۰۱۷ انتخاب شدند

بهترین تصویر های سفر در سال ۲۰۱۷ نتیجا به وسیله نشنال جئوگرافیک (National Geographic) معرفی شدند. پیشتر این عکس ها را با هم مرور می‌کنیم.

مثل سال‌های قبلی، انجمن نشنال جئوگرافیک امسال نیز بعد از دریافت تعداد بسیار فراوانی اثر از عکاسان تمامی دنیا، بهترین تصویر های سفر سال را واضح کرد. ۲۱ تصویر برتر سال، از بین بیش از ۱۵ هزار اثر انتخاب شده‌اند. داوران تصویر‌ها را در سه دسته‌بندی طبیعت، مردم و شهرها تقسیم کردند.

جایزه بزرگ مشهور سال به سرجیو تیپرو ولاسکو (Sergio Tapiro Velasco) از مکزیک تعلق پیدا کرد. دلیل برتر بودن اثر وی ثبت تصویری حیرت‌انگیز از اصابت رعد و برق به ابرخاکستر بوجود آمده بر فراز یک حریق‌فشان بوده است. اثر آقای ولاسکو به علاوه از طرف دیگر در دسته‌بندی طبیعت نیز در مکان در ابتدا قرار گرفت.

نوربرت فریتز (Norbert Fritz) اهل مجارستان، موفق شد جایزه برترین تصویر در دسته‌بندی شهرها را به مالکیت خود درآورد. اثر وی Levels of Reading اسم گذاری شده. جایزه در ابتدا دسته‌بندی مردم به یک عکاس ترکیه‌ای با اسم دیلیک اویار (Dilek Uyar) تعلق پیدا کرد. اثر این هنرمند Worship اسم گرفته است.

برای مقام‌های اول تا سوم هر سه دسته‌بندی جایزه مقرر کرده شده بود. این عکاسان به ترتیب مقام جوایزی ۲۵۰۰ دلاری، ۷۵۰ دلاری و ۵۰۰ دلاری دریافت کردند. با این وجود آقای ولاسکو به دلیل دریافت جایزه بزرگ و اصلی، همراه با هدیه نقدی، برنده یک سفر ده روزه به مجمع الجزایر گالاپاگوس شد. پیشتر بهترین تصویر های سفر سال را مرور می‌کنیم.

The Power Of Nature

دسته‌بندی طبیعت / مکزیک

در جریان یک فوران توانمند مواد مذاب در سیزدهم دسامبر سال ۲۰۱۵، دامنه‌های حریق‌فشان کالیمای مکزیک از کیلومترها دورتر قابل دیدن بودند. عکاس در این لحظه در شهر کومولا قرار داشت. وی بعد از دیدن رعد و برق بالای دهانه حریق‌فشان خیلی سریع دست به دوربین شد و از این منظر دلچسب تصویر گرفت.

چند ثانیه بعد، یک انفجار توانمند، ابری از خاکستر و ذرات ریز را در بالا دهانه حریق‌فشان ایجاد کرد. به خاطر رعد و برق عظیمی که در همان لحظه خودنمایی کرد، کل منظر روشن شد. عکاس، این موضوع را یکی از هیجان‌انگیزترین لحظه‌های زندگی خود خطاب می‌کند.

Forest Of The Fairy

دسته‌بندی طبیعت / ژاپن

بهترین تصویر های سفر

در یکی از روستاهای دور افتاده منطقه تامبای ژاپن، چشمک‌زدن بینهایت کرم شب‌تاب باعث شد در عصر تابستان که هوا به مرور لحظه رو به تاریکی می‌رفت، جنگل به یک‌باره روشن شود و این صحنه دلچسب بوجود بیاید.

مسیری که در این تصویر می بینید، به یک معبد مذهبی که مردم محلی برای آن احترام قائل هستند ختم می‌شود. این مسیر پیوسته به وسیله کرم‌های شب‌تاب پوشیده شده و یک جو جادویی ایجاد می‌کند.

Marble Caves

دسته‌بندی طبیعت / شیلی

بهترین تصویر های سفر

یکی از بهترین تصویر های سفر امسال به غار ماربل (مرمر) مشهور، که در کشور شیلی بنا شده است، اختصاص دارد. در ابتدای سال جاری، عکاس بهمراه پدرش تصمیم به سفر به پاتاگونیا می‌گیرند. آن‌‌ها بعد از ۱۰ ساعت رانندگی و گذراندن یک مسیر طولانی و با این وجود کثیف، به غار ماربل رسیدند.

این دو نفر برای سفر به دل غار یک قایق کرایه کردند. تمامی غار مملو از نماهای دلچسب است، با اینحال عکاس تا رسیدن به قسمتی حاوی نور کافی صبر کرد تا حتی بتواند عکسی درخور ثبت کند.

Buff Tailed Coronet

دسته‌بندی طبیعت / اکوادور

بهترین تصویر های سفر

در جنگل اکوادور، تصویر یک مرغ مگس‌خوار که در حال نوشیدن شهد گل است، با اسم نمونه دیگری از بهترین تصویر های سفر سال در دسته‌بندی طبیعت انتخاب شده است.

Colorful Market

دسته‌بندی شهرها / تایلند

بهترین تصویر های سفر

وقتی خورشید غروب می‌کند، زنجیره به هم پیوسته از فروشگاه‌های مارکت بانکوک که حاوی سقف‌هایی با رنگ‌های دارای اختلاف هستند خودنمایی می‌کند، گویی یک رنگین‌کمان بر روی زمین تشکیل شده است.

Under The Wave

دسته‌بندی مردم / فیجی

بهترین تصویر های سفر

تصویربرداری از موج‌سواران حرفه‌ای علی الخصوص در مناطقی از قبیل Cloudbreak پیوسته جذابیت‌های ویژه خود را دارد. تصویر‌های عادی فراوانی از موج‌سواران گرفته می‌شود، با اینحال دلیل قرار گرفتن این گزینه در بین بهترین تصویر های سفر سال، انتخاب هوشمندانه و خلاقانه زاویه تصویر برداری است.

Interesting Moment

دسته‌بندی مردم / هلند

بهترین تصویر های سفر

در این تصویر که در موزه Rijksmuseum شهر آمستردام هلند ثبت شده، جمعیتی از تماشاگران مقابل شاهکار رامبرانت (رامبراند) با اسم Syndics of the Drapers ایستاده و به آن نظاره می‌کنند.

عکاس وقتی متوجه شد در زاویه‌ای قرار دارد که مردم درون اثر رامبرانت نیز به روش مستقیم در حال نگاه کردن به تماشاچیان هستند، فرصت را برای ثبت تصویر خوب دید. عکاس قبل از جابه‌جا شدن این جمعیت از تماشاگران از جلوی تابلو، دو تصویر ثبت و بالاخره یکی از آن‌ها را برای کمپانی در مسابقه بهترین تصویر های سفر سال ۲۰۱۷ ارسال کرد.

Henningsvær Football Field

دسته‌بندی شهرها / نروژ

بهترین تصویر های سفر

زمین فوتبال Henningsvær کشور نروژ را باید یکی از شگفت‌انگیزترین نمونه‌ها در کل جهان بدانیم، علی الخصوص وقتی از نمای بالای به آن می نگریم. تصویر بالا در جریان یک سفر با قایق از شهر ترومسو به مجمع‌الجزایر لوفتن ثبت شده است.

بعد از یک هفته آب و هوای بارانی و سرد که بر منطقه زمین فوتبال حاکم بود، آسمان بالاخره برای به پرواز در آمدن پهپاد صاف شد. در این تصویر که به خاطر زیبایی وصف‌ناپذیرش با اسم یکی از بهترین تصویر های سفر سال مشهور است، پهپاد در ارتفاع ۱۲۰ متری از زمین سرگرم به پرواز بود.

Worship

دسته‌بندی مردم / ترکیه

بهترین تصویر های سفر

در قونیه ترکیه، پرتوهای نوری که از درون یک ساختمان قدیمی به دلیل حفره‌های درون آن فیلتر می‌شدند، باعث بوجود آوردن منظر‌ای دلچسب در حد و اندازه جایزه در ابتدا دسته‌بندی مردم از دید نشنال جئوگرافیک شدند. نکته مهم دیگر درویشی است که پایین ایوان این ساختمان در حال اجرای یک رقص ویژه است.

این مراسم در حقیقت نشان‌دهنده یک سفر عرفانی از صعود روحانی این مرد به سوی حقیقت و عشق است. به نظر عکاس، انقلاب مداوم همه موجودات زنده را می‌توان در این تصویر به چشم دید. کره زمین و حتی اتم‌هایی که تمامی اشیا از آن‌‌ها تشکیل شده‌اند، پیوسته در حال گردش هستند. به ذهن خطور میکند تحرک، برداشت اصلی عکاس از اثر خود است.

Mt. Bromo

دسته‌بندی طبیعت / اندونزی

بهترین تصویر های سفر

با اینکه کوه برومو بسیار کوچک است، با اینحال حریق‌فشانی در بیشتر مواقع اکتیو داشته و پیوسته در حال جوشش و خروش است. در هفدهم ژانویه سال ۲۰۱۶، گسترش فعالیت‌های زمین لرزه‌ای به باعث خروش این حریق‌فشان به حد اخطار رسید. در این لحظه یک عکاس خوش‌ذوق، که اتفاقا به کوه نیز مجاورت داشت، دست به کار شد و نمونه دیگری از بهترین تصویر های سفر سال را ثبت کرد.

این تصویر از پاسیو یک هتل محلی گرفته شده است. به محض شروع فوران کوه حریق‌فشان، خاکسترهای بلند شده از آن به طرزی دلچسب با نور آسمان ادغام شده و صحنه‌ای دلچسب را رقم زدند. عکاس این تصویر را به خاطر ادغام یکی از معدود فوران‌های شدید کوه برومو و به علاوه از طرف دیگر وجود نور کافی، بسیار ویژه خطاب می‌کند.

Levels Of Reading

دسته‌بندی شهرها / آلمان

بهترین تصویر های سفر

کتابخانه مرکزی اشتوتگارت آلمان هر انسانی را شیفته خود کرده و به کتاب علاقه‌مند می‌کند. دیزاین این بر طبق سبکی است که نور مستقیم به درون آن می‌تابد. انعکاس این نور در کف سفید رنگ تمامی طبقات منظر‌ای چشمگیر بوجود می‌آورد. اتمسفر کتابخانه مرکزی اشتوتگارت شدیدا برای کتاب خواندن خوب است!

Crocodiles At Rio Tarcoles

دسته‌بندی طبیعت / کاستاریکا

بهترین تصویر های سفر

در نمونه دیگری از بهترین تصویر های سال، بیننده جمع شدن کروکودیل‌‌های آمریکایی در امتداد رودخانه تارکولس در کاستاریکا هستیم. در وقتی که مسئول تور به عکاس این صحنه و دیگر توریست‌ها اطلاع داد حدود ۳۰ الی ۴۰ کروکودیل همراه با رودخانه پهلو گرفته‌اند، آنها پیش از هرچیز ادعای وی را اغراق‌آمیز تصور کردند. با رسیدن به یک پل که با ارتفاعی کوتاه بر فراز روخانه تارکولس قرار داشت، موقعیتی خوب برای تصویر‌ برداری امکان پذیر گردید.

The Man’s Stare

دسته‌بندی مردم / بنگلادش

بهترین تصویر های سفر

قطاری از مبدا داکا که در صبحی بارانی در حال حرکت بود، در ایستگاه قطار Tongi گازپور توقف کرد. عکاس این صحنه، ناگهان با چشم‌هایی خیره مواجه شد که از درون پنجره مه گرفته قطار به وی نگه می‌کردند. فردی دیگر به منظور جلوگیری از خیس شدن مسافران چتر خود را باز کرده و بر روی سر آن‌‌ها گرفته بود. به نظر عکاس این صحنه بسیار رویایی به نظر می‌آمد.

To Live

دسته‌بندی طبیعت / ژاپن

بهترین تصویر های سفر

از آنجایی که بیشتر تالاب‌های ژاپن از بین رفته‌اند، موارد باقی مانده به خوبی نگهداری شده و به خاطر رسیدگی زیاد، زیبایی مخصوصی دارند. از جهت دیگر دیگر، کمیاب بودن تالاب‌ها باعث شده پرندگان فراوانی به سوی تالاب‌هایی از قبیل Kabukurinuma پرواز کنند.

Sand Porter

دسته‌بندی مردم / بنگلادش

بهترین تصویر های سفر

عکاس این تصویر را همزمان با اینکه چندین نفر سرگرم جابه‌جا کردن شن و ماسه به منطقه‌ای نزدیک به یک رودخانه بودند ثبت کرد و موفق شد نمونه دیگری از بهترین تصویر های سفر سال را رقم بزند.

In Your Face

دسته‌بندی طبیعت / کوبا

بهترین تصویر های سفر

باغ‌های ملکه (The Gardens of the Queen)، اسم منطقه‌ای دریایی و دور افتاده در جنوب کوبا است که از سال ۱۹۶۰ تحت حفاظت در آمده است. شکارچیان دریایی از قبیل این کوسه‌های ریف کاراییب به وفور در این منطقه پیدا می‌شوند که اکوسیستم سلامت و شاداب آن را نشان می‌دهد.

جاهای دریایی بزرگ و بطور کلی نگهداری شده از قبیل باغ‌های ملکه حاوی منظر‌های بسیار زیبایی برای عکاسی هستند که با این وجود به ابزارهای و کمی جرات نیز نیاز دارد! عکاس، دوربین خود را بر روی یک سنگ در محلی که می‌دانست کوسه‌ها به طرز مرتب از آنجا عبور می‌کنند قرار داد و حین رد شدن یکی از آن‌ها، با بهره برداری از کنترل از راه دور نمونه دیگری از بهترین تصویر های سفر سال ۲۰۱۷ را ثبت کرد.

Colorful Apartment

دسته‌بندی شهرها / ژاپن

بهترین تصویر های سفر

چندین مورد از بهترین تصویر های سفر ۲۰۱۷ در ژاپن ثبت شده‌اند

باز هم با منظر‌ای چشمگیر در کشور ژاپن مواجه هستیم. این مجتمع مسکونی در شهر گیفو بنا شده و خانواده‌های فراوانی در آن زندگی می‌کنند. برخلاف بافت و ساختار کهنه شهر، این سازه به سبکی مدرن دیزاین شده است. عکاس، مدت‌ها در فکر ثبت تصویر از این ساختمان بوده است. ممکن است هارمونی که وجود یک زن در لباس قرمز به این تصویر بخشیده، باعث قرار گرفتن آن در بین بهترین تصویر های سفر سال شده است.

Al Ain

دسته‌بندی شهرها / عمان

بهترین تصویر های سفر

ساختمان‌هایی که در دل بیابان‌های عمان با ساختاری مرتب همراه با یکدیگر سر از زمین بیرون آورده‌اند، از دور دست منظر‌ بسیار با مزه ای دارند.

Bridging Generation

دسته‌بندی مردم / هند

بهترین تصویر های سفر

در این تصویر بیننده یک پدر و فرزند در لباس سفید محلی هستیم که بر روی سقف یک مسجد در دهلی‌نو نشسته‌اند. این تصویر در روز عید فطر و پایین آسمان آبی ثبت شده است و رابطه بین دو نسل را به خوبی نشان می‌دهد.

Walled City

دسته‌بندی شهرها / هنگ کنگ

بهترین تصویر های سفر

با یک نگاه از آسمان، به بافت متراکم شهر هنگ هنگ پی برده و ساختمان‌ها و برج‌های عظیم آن که در دل یکدیگر ساخته شده‌اند را به خوبی مشاهده می‌کنیم. هارمونی و نظم سازه‌هایی که در این تصویر کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، باعث جای گرفته شدن آن در بین بهترین تصویر های سفر سال شده است.

Blessings At Besakih

دسته‌بندی مردم / اندونزی

بهترین تصویر های سفر

معبد Besakih یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی جزیره بالی اندونزی است. از هزاران سال قبل این مکان را با اسم معبد مادر می‌شناسند که نشان‌دهنده ارزش و ارزش آن برای مردمان محلی است. در این منطقه چندین معبد دیگر نیز وجود دارند.

لینک منبع