اولین تصویر های رنگی به ابتدا قرن بیستم برمی‌گردند!

تصویر های قدیمی در نظر ما به روش سیاه و سفید نقش می‌بندند، با اینحال حقیقت چیز دیگری است. شاید دوست داشته باشید بدانید که اولین تصویر های رنگی به ۱۰۰ سال پیش برمی‌گردند.

قبل از ۱۹۰۷، اگر تصویر رنگی می‌خواستید باید با بهره برداری از مواد و رنگ‌های مختلف آن را رنگ‌آمیزی می‌کردید، دو برادر فرانسوی به اسم‌های آگوسته (Auguste) و لوییس لومیره (Louis Lumière) بازی را عوض کردند و شیوه تصویر برداری تازه را آتوکروم لومیره (Autochrome Lumière) نامیدند؛ شیوه پیشنهادی به این صورت بود که سیب‌زمینی‌هایی رنده شده با رنگ‌های قرمز، سبز و آبی را، بر روی یک شیشه قرار داده و یک صفحه emulsion حساس به نور روی رنگ‌دانه‌ها می‌گذاشتند، اکنون صفحه را از طرف بخش شیشه‌ای به سوی منظر مورد نظر گرفته و به این صورت با عبور نور از آن، تصویر مورد نظر خود را به دست می‌آوردند. با این شیوه دیگر الزامی به رنگ‌آمیزی تصویر نبود. به توجه به پر زحمت و گران بودن این شیوه، در آن وقت اکثر عکاس‌های آماتور تصویر‌های خود را به این شیوه ثبت می‌کردند. اولین کتاب تصویر رنگی هم همان سال‌ها با تکنیک آتوکروم لومیره پخش شد.

این دو برادر انقلاب بزرگی در عرصه عکاسی بوجود آوردند، جریان تصویر‌های آتوکروم لومیره ادامه پیدا کرد، تا اینکه کداک (Kodak) وارد شد و همه چیز را به مرحله‌ای تازه برد. با ابداع کداک کروم فیلم (Kodachrome film) در سال ۱۹۳۵، که راهی منطقی‌تر و سریع‌تر به حساب می‌آمد، آتوکروم لومیره به سرعت کنار قرار داده شد (با اینکه شهرت خود را در فرانسه تا سال ۱۹۵۰ حفظ کرد). کداک کروم هم با پیدا شدن تصویر‌ های دیجیتال کم‌کم کنار قرار داده شد و سال ۲۰۰۹ اگر بخواهیم جمع بندی کنیم تولیداش متوقف شد. عکاسی دیجیتال تا به این لحظه پرطرفدار‌ترین و بهترین شیوه عکاسی است. با این وجود باید در نظر داشت که تمامی پیشرفت‌های صورت گرفته در این عرصه مدیون برادران لومیره است. پیشتر به اولین تصویر های رنگی که به این شیوه ثبت شده‌اند توجه کنید. روح و احساسی در این تصویر‌ها می باشد که واقعا نمی‌توان گفت دلیل آن تکنیک قدیمی تصویر برداری است یا حال و هوای آن دوران. هرچه در این تصویر‌ها می باشد حدودا مرتبط به صد سال پیش است، با اینحال زنده‌تر از تمامی آن‌چه زنده می‌پنداریم به ذهن خطور میکند.

آلبوم تصویر تاریخی تصویر برداری

لینک منبع