شگفتی جهان ستاره شناسی با ثبت تصویر زمین و ماه از فاصله میلیون‌ها کیلومتر

در ماه‌های واپسین فضاپیمای اسیریس-رکس (OSIRIS-REx) ناسا با تهیه تصویر زمین و ماه در یک قاب، از فاصله چند میلیون کیلومتری، توجه فراوانی را به خود معطوف نمود.

گاهی اوقات برای دیدن اساس یک مسئله می بایست از فاصله‌ای دور و با یک دید کلی به آن مسئله نگاه کرد؛ وقتی هم که صحبت از دو جرم آسمانی با فاصله تقریبی ۴۰۰ هزار کیلومتر،‌ یعنی زمین و ماه به اشتراک باشد، دیدن هر دوی این اجرام به هیچ وجه خالی از لطف نبوده و مطالب گسترده و مهمی را به انسان یاد‌آور می‌شود.

در باب همین مسئله، اخیرا فضاپیمای اسیریس-رکس (OSIRIS-REx) آژانس فضایی آمریکا که در حال دور شدن از سیاره میزبان خود است، با رسیدن به فاصله حدودی ۵ میلیون کیلومتری از زمین، سیاره ما و قمرش را در یک قاب به تصویر کشید؛ این تصویر زمین و ماه به وسیله ابزار MapCam این کاوشگر فضایی به ثبت رسید.

تصویر اصلی پخش شده در تارنما ناسا از زمین و ماه

چندی قبل ناسا (NASA) با هم کاری دانشگاه آریزونا تصویر پایین که نمایش دهنده محدوده دید MapCam در لحظه ثبت تصویر زمین و ماه است را پخش کرد؛ آژانس فضایی ایالات متحده چند وقت پیش فضاپیمای اسیریس-رکس را به سوی سیارک بنو (Bennu) ارسال کرد و حدسیات می شود که این ربات پیشرفته در چند ماه آتی به مقصدش برسد. ناسا در خبرها منتشر کرده است که این تصویر زمین و ماه در ۲ اکتبر ۲۰۱۷ ثبت شده است.

شگفتی جهان ستاره شناسی با ثبت تصویر زمین و ماه از فاصله میلیون‌ها کیلومتر

در باب جزئیات ماموریت کاوشگر معرفی‌شده هم می‌توان گفت که ناسا تصمیم گرفته است تا از سیارک بنو نمونه‌هایی ارگانیک را تهیه کرده و آن نمونه‌ها را بهمراه فضاپیمای خود به زمین بازگرداند. محققان بر این باورند که مواد زیستی موجود بر روی این سیارک به احتمال قوی توانایی میزبانی حیات را دارند.

از طرف دیگر به دلیل بالا بودن احتمال برخورد سیارک بنو با زمین در چند قرن آتی،‌ این جرم آسمانی از ارزش بررسی بالایی برای پژوهشگران دارا است. بنو با عرض تقریبی ۵۰۰ متر توانایی نابودی کامل زمین را ندارد، با اینحال برخورد چنین سیارک عظیمی با سیاره ما دلیل ایجاد خسارت‌های بسیار فراوانی می‌شود.

ناسا در خبرها منتشر کرده است که کارشناسان با روی هم قرار دادن سه تصویر ثبت‌شده از سیاره ما و قمرش در طول موج‌های نوری مختلف، توانسته‌اند تا به این تصویر زمین و ماه دست بیابند. محققان مجبور بودند که برای روشن‌تر شدن جزئیات تصویر، ماه را نورانی‌تر کرده و داده‌های تصویری دریافتی را تا حد مشخصی ادیت کنند.

شاید دوست داشته باشید بدانید که تا اینجای کار عکس ها فراوانی از زمین و ماه در یک قاب به ثبت نرسیده است و تصویر فرستاده‌شده از فضاپیمای اسیریس-رکس همراه با پررنگ‌تر کردن ارزش ماموریت های فضایی این چنین،‌ عظمت جهان هستی و کوچک بودن سیاره ما در مقابل بزرگی کیهان را به زیبایی، به نمایش می‌گذارد.

لینک منبع