زیباترین و وحشتناک ترین عکس ها جهان طبیعت در سال ۲۰۱۷

در این نوشته نگاهی به زیباترین و به علاوه از طرف دیگر وحشتناک ترین عکس ها جهان طبیعت می‌اندازیم. عده ای از این تصویر ها نشان می‌دهند انسان به چه نحو در حال تخریب کره زمین است.

۲۰۱۷ از یک نگاه سال بدی بود و بخش‌هایی از محیط زیست طی آن تخریب شد. سرازیر شدن گدازه‌ بعد از اکتیو شدن حریق فشان‌ها، آلودگی هوا و پخش شدن ریزگردها و زلزله از نمونه اتفاقاتی هستند که انسان‌ها در عده ای به طرز مستقیم و عده ای دیگر به طرز غیر مستقیم دست دارند. در کمال تاسف تمامی این موارد طی سال ۲۰۱۷ رخ داد.

ولی باید گفت نمی‌توان از زیبایی جهان طبیعت چشم‌پوشی کرد. عده ای از منظر‌های کره زمین هنوز دست نخورده باقی مانده و دست خراب‌کار انسان‌ها به آن‌ها نرسیده است. عکس هایی که پیشتر می بینید، زیبایی‌ها و همراه با آن وحشت حیات وحش را به تصویر می‌کشند. آن‌ها به وسیله عکاس‌های رویترز ثبت شده‌اند.

در این تصویر، گدازه‌های ذوب شده که از دهانه‌ حریق فشان پیتون دلا فورنس جاری شده‌اند را مشاهده می‌کنیم. اینجا را باید یکی از اکتیو‌ترین حریق فشان‌ها بر روی کره زمین یاد کنیم که در اقیانوس هند بنا شده است. تصویر بالا در ابتدای دومین ماه سال جاری میلادی ثبت شد.

عکس ها جهان طبیعت

در این تصویر مردی را مشاهده می‌کنیم که در حال بالا رفتن از یک دیوار یخی واقع در لیبرک جمهوری چک است. این تصویر در دوازدهمین روز سال ۲۰۱۷ ثبت شده است. سال جاری یک یک رکورد تازه در جهان صخره‌نوردی و کوهنوردی ثبت شد. دو مرد توانستند در پارک ملی یوسیمیتی، از یک دیوار گرانیتی حاوی ارتفاع ۸۸۰ متر طی ۲ ساعت و ۱۹ دقیقه بالا بروند. در چنین شرایطی ست که که تا چندی قبل، بالا رفتن از این دیوار غیر ممکن تلقی می‌شد.

the Nose Yosemite

تصویر مرتبط به دیوار گرانیتی حاوی ۳ هزار پا ارتفاع، که طی ۲ ساعت و ۱۹ دقیقه فتح شد

یک فرد ۳۱ ساله نیز رکورد جالب دیگری برجای گذاشت. ایشان موفق شد برای اولین مرتبه، در پارک ملی یوسیمیتی از یک دیوار حدود ۸۰۰ متری بدون بهره برداری از هر گونه طناب بالا برود.

 

عکس ها جهان طبیعت

خورشید گرفتگی ۳۰ مرداد امسال جزو ویژه‌ترین اتفاقات بود و طی آن، بهترین عکس ها جهان طبیعت در سال ۲۰۱۷ ثبت شدند. تنها مردم نقاطی از ایالات متحده آمریکا توانستند خورشیدگرفتگی کامل را مشاهده کنند. تصویر بالا مرتبط به این واقعه است.

شفق شمالی پیوسته از جمله مهمترین سوژه‌ها برای ثبت بهترین عکس ها جهان طبیعت بوده است. تصویر پایین حدود سه ماه قبل و در یکی از روستاهای فنلاند ثبت شده است. شفق شمالی زمانی ایجاد می‌شود که ذرات حاوی انرژی بالای ساطع شده از خورشید، با میدان مغناطیسی کره زمین برخورد کرده و به سوی قطب‌ها تغییر مسیر می‌دهند.

عکس ها جهان طبیعت

در عکس پایین، فردی در مونت آلتیسیمو واقع در رشته‌ کوه‌های آلپ، قبل از شروع عملیات حفاری سرگرم بررسی موقعیت محیط است. وی از یک نوار آهنی سیاه که از کمربندش آویزان شده است استفاده کرده و بخش‌هایی از دیوار را بدون فرو ریختن آن‌ها بر روی سفر مردم واقع در پایین حفاری می‌کند. در ایتالیا، کالا انتشار یافته را «ماده مرمر» خطاب می‌کنند. هر ۰.۰۹ متر مربع آن بین ۵۰ الی ۱۵۰ دلار در آمریکا خرید و فروش می‌شود.

عکس ها جهان طبیعت

با اینحال تصویر پایین کمی غم‌انگیز می‌شود. در عده ای از قسمت‌های برزیل، مناطقی وجود دارند که از حدود چهار الی پنج سال قبلی در حال دست و پنجه نرم کردن با خشک‌سالی شدید هستند. تصویر پایین در نیمه‌های دومین ماه سال جاری میلادی ثبت شده و نمایی از زمین ترک برداشته به خاطر بی‌آبی را نشان می‌دهد.

 

در این گوشه از شمال شرقی برزیل، تا اینجای کار خشک‌سالی به این شدت در تاریخ رخ نداده است. ساکنان این منطقه در گفتگوی خود با خبرنگاران رویترز مدعی شدند همان آب کم انتشار یافته در این منطقه نیز کثیف بوده و به خاطر بوی بد قابل نوشیدن نیست. در کمال تاسف برخلاف انتظار، در بیشتر مواقع عکس ها جهان طبیعت دلچسب و شادی‌آور نیستند!

عکس ها جهان طبیعت

شرایط حیات وحش در برزیل تعریفی ندارد. حدود یک ماه قبل، یک وال مرده در یکی از سواحل ریو دو ژانیرو مشاهده شد. به گفته مردم منطقه‌ای که وال مرده در آن به خشکی نشسته بود، پیکر جانور بوی خیلی بدی می‌داد که می‌تواند نشانی از وارد شدن آلودگی‌های شیمیایی به بدن جانور باشد.

به نوشته گاردین، از آنجایی که وال‌ها در این بخش از آب تلاش می‌کنند بین زمین‌های ویژه تغذیه و ویژه باردار شدن جابه‌جا شوند، معمولا پدیده به گل نشستن رخ می‌دهد، با اینحال در سال جاری این موضوع بسیار معمول رخ داد.

عکس ها جهان طبیعت

تصویر پایین در ابتدای سال ۲۰۱۷ ثبت شده و هوای آلوده اطراف رودخانه گنگ در هند را نشان می‌دهد. در این تصویر دختر بچه‌ای را می‌بینیم که در هوای پر از خاک ساحل رودخانه گنگ در حال پرسه زدن است. این رودخانه مقدس برای هندی‌ها، به مرور لحظه در حال مبدل شدن به یک لجن‌زار سمی است.

عکس ها جهان طبیعت

در پاییز ۲۰۱۷، مه غلیظی در شهر دهلی‌‌نو ظاهر شد. غلظت آن در عده ای جاهای به حدی بود که به نظر دولت، آن جاهای را مبدل به محفظه‌هایی از باروت کرده بود. بروز این حادثه بدون دلیل و پیش‌بینی نشده نبود. سال‌ها است هند را با اسم بزرگترین ساطع‌کننده دی‌اکسید کربن می‌شناسند.

این گاز مضر به وسیله ابزار‌های مولد نیروی واقع در شهرهای این کشور که از ذغال سنگ تغذیه می‌کنند پخش می‌شود. در فصل برداشت کالا، به خاطر سوزانده شدن زمین‌های کشاورزی به دست کشاورزان، به میزان دی‌اکسید کربن ساخته شده اضافه می‌شود. در عکس پایین، فردی را مشاهده می‌کنیم که به توجه به هوای کثیف و مه غلیظ، در حال غذا دادن به پرندگان است.

عکس ها جهان طبیعت

آلاینده‌ها مدت‌ها است مبدل به معضلی کشنده و بسیار خطرناک در تمامی دنیا شده‌اند. با استناد به محاسبه، هر سال ۹ میلیون نفر به خاطر همین مسئله جان خود را از دست می‌دهند. در عکس پایین که مرتبط به اولان‌باتور پایتخت کشور مغولستان بوده و در ابتدای سال ۲۰۱۷ ثبت شده است، بیننده گازهای مضر پخش شده درون هوای شهر از داخل دودکش یک نیروگاه هستیم.

دولت‌ها ادعا می‌کنند سیگار کشنده است، همزمان با اینکه آلاینده‌های ساخته شده به وسیله کارخانه‌های شیمیایی و نیروگاه‌ها، هر سال نزدیک به ۱۵ برابر مرگ و میر بیشتری در مقایسه با تمامی مردم کشته شده طی دو جنگ جهانی و تمامی کشتارهای بزرگ باعث می‌شوند. با اینکه کسی به آن‌ها توجه فراوانی نمی‌کند، با اینحال همین آلاینده‌هایی که در این عکس ها جهان طبیعت می بینید از ایدز، مالاریا، سل و تمامی این بیماری‌ها روی هم رفته حدود ۳ برابر خطرناک‌تر است. هزینه‌ای که آلاینده‌ها بر روی دست دولت‌های مختلف می‌گذارند، روی هم رفته سالیانه ۴.۶ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود.

عکس ها جهان طبیعت

کوه آگونگ در شرق جزیره بالی اندونزی، حدود یک ماه قبل همراه با چندین حریق فشان دیگر فوران کرد. شدت این فعالیت‌ها به حدی بود که خاکستر تا چهار کیلومتر به هوا پرتاب شد! تصویر پایین در لحظه غروب آفتاب ثبت شده است. فوران چندین کوه حریق فشان باعث شد سفرهای هوایی تعداد فراوانی از مسافران کنسل شود. گفته می‌شود فعالیت کوه آگونگ بازهم ادامه دارد.

 

عکس ها جهان طبیعت

با اینحال جزیره بالی تنها نقطه‌ای نبود که در سال ۲۰۱۷، حریق فشان‌ها در آن به غرش درآمدند. کوه اتنا که با اسم مرتفع‌ترین کوه حریق فشان در اروپا شهرت دارد، در دومین ماه سال جاری فوران کرد، به طوری که گدازه‌های داغ از درون آن به بیرون سرازیر شدند.

کواه اتنا در سیسیل (بزرگ‌ترین جزیره در دریای مدیترانه و ناحیه خودمختار از کشور ایتالیا) قرار داشته و غیر از بلندترین، با اسم اکتیو‌ترین حریق فشان در اروپا شهرت دارد. اتنا برای حدود دو سال آرام گرفته بود و پیشتر در سال ۲۰۱۵ بیننده فوران گدازه از درون آن بودیم.

عکس ها جهان طبیعت

تصویر پایین نیز جزو وحشتناک ترین عکس ها جهان طبیعت بوده و از زاویه‌ای دیگر، عمق فاجعه پدید آمده در حریق فشان اتنا را نشان می‌دهد. ماگما بیرون آمده از دل حریق فشان بعد از برخورد به برف‌های اطراف کوه باعث مصدوم شدن شش نفر شد. تازه ترین مرتبه‌ای که چند نفر به خاطر فعالیت‌های کوه اتنا جان خود را از دست داد، به سال ۱۹۸۷ برمی‌گردد، جایی که یک توریست فرانسوی بهمراه مادرش در این منطقه کشته شدند.

عکس ها جهان طبیعت

فوران آتشفشان سینابانگ در سوماترای اندونزی نیز سوژه‌ای برای ایجاد چندین مورد از وحشتناک‌ترین عکس ها جهان طبیعت در سال ۲۰۱۷ شد. تصویر پایین در نیمه‌های تابستان امسال و در روستای بیگی واقع در شمال سوماترا ثبت شده و فردی را نشان می‌دهد که به طرز واضح، از فوران حریق فشان آسیب دیده است.

با اینکه در طول این حادثه خاکستر تا حدود چهار کیلومتر آن طرف‌تر پرتاب شده بود، با اینحال خبری پیرامون مرگ و میر ثبت نشد. آتشفشان سینابانگ برای نزدیک به یک قرن خاموش مانده بود، با اینحال در طول چند سال واپسین، چندین مرتبه با غرش خود مردم سوماترا را ترسانده است.

عکس ها جهان طبیعت

برج درون تصویر پایین که در اسکله قناری لندن بنا شده است، حدود سه ماه پیش به خاطر یک طوفان در بین انبوهی از خاک محو شد. این طوفان باعث شده بود گرد و خاک عظیمی از صحرای بزرگ آفریقا در هوای لندن پخش شود. همه ما آمریکا را با اسم کشوری که در آن طوفان‌های فراوانی رخ می‌دهد می‌شناسیم، با اینحال تغییر آب و هوای کره زمین باعث شده حتی در اروپای بسیار آرام نیز بیننده وقوع طوفان‌های وحشتناک باشیم. گفته می‌شود طی سال‌های آتی، باز هم امثال این طوفان‌ها در کشورهای اروپایی رخ خواهد داد. گسترش دمای اقیانوس‌ها دلیل اصلی این مسئله قلمداد می‌شود.

عکس ها جهان طبیعت

در عکس پایین، لاشه گاوهای باقی مانده در مراتع سوزانده شده واقع در نزدیکی هیگینز تگزاس را مشاهده می‌کنیم. این تصویر در سومین ماه سال جاری میلادی ثبت شده و با اسم یکی از دردآورترین عکس ها جهان طبیعت در این سال شمرده می‌شود.

عکس ها جهان طبیعت

در حریق‌سوزی وسیعی که امسال در کالیفرنیای آمریکا رخ داد، ۴۲ نفر کشته شدند. این حادثه که ابعاد بسیار وسیعی داشت، برای دولت آمریکا ۲.۷ میلیارد دلار هزینه باقی گذاشت. در عکس پایین که از زمین گلف بیوکون راک واقع در شمال بونویل واشینگتن ثبت شده است، می‌توان عمق فاجعه و بزرگی این حریق‌سوزی را به چشم دید. در کمال تاسف این حادثه بازهم ادامه داشته و دولت از مهار حریق عاجز مانده است. ثبت‌کننده این تصویر که جزو وحشتناک‌ترین عکس ها جهان طبیعت ۲۰۱۷ شهرت دارد گفت به توجه به تصویر پس‌عرصه ترسناک، خطری گلف‌بازان را تهدید نمی‌کرد.

عکس ها جهان طبیعت

بد نیست بعد از دیدن این همه تصویر ناراحت‌کننده، در آخر یکی از زیباترین عکس ها جهان طبیعت در سال جاری را مشاهده کنیم. در این تصویر، یک زن همراه با کالسکه در حال عبور از زمینی پوشیده از برف است.

عکس ها جهان طبیعت

لینک منبع