افزایش کیفیت تصویر‌ ثبت‌شده با موبایل به کمک شبکه‌ی عصبی

محققان با بهره برداری از هوش مصنوعی به دانشی دست یافته‌اند که بازخورد آن افزایش کیفیت تصویر‌های موبایل است.

گوشی‌هایی مانند پیکسل با بهره برداری از هوش مصنوعی، تصویر‌های شما را لحظه ثبت افزایش می‌دهند و خدمات‌هایی مانند گوگل فوتوز از هوش مصنوعی برای روتوش‌های جزئی و پیاده‌سازی افکت‌های خلاقانه روی تصویر استفاده می‌کنند؛ با اینحال محققان به این میزان از کارایی راضی نشده‌اند. آن‌ها با بهره برداری از سیستم شبکه‌ی عصبی، برنامه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند که به دلیل‌ی آن، تصویر‌های موبایل شما کیفیتی برابر با تصویر‌های دوربین‌های DSLR پیدا خواهد نمود. این سیستم هنوز بی‌نقص نیست؛ با اینحال شروع راهی است که در انتهای آن، گوشی شما می‌داند چه تنظیماتی اعمال کند که بهترین تصویر ممکن گرفته شود.

در این شیوه، دانش پژوهان با بهره برداری از نمونه عکس ها گرفته‌شده از صحنه‌های شبیه به، به وسیله دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌ها موبایل، سیستم یادگیری عمیق را تعلیم دادند.

به این شکل که سیستم با سنجش اختلاف دو تصویر، کیفیت تصویر دوربین دیجیتال را به تصویر موبایل منتقل می‌کند. به عبارت دیگر، میتوانید دو سری تصویر با کیفیت بالا و پایین به سیستم بدهید و تصویر‌هایی با کیفیت برابر دریافت کنید.

با این وجود همان‌طور که در نمونه‌ی بالا می‌بینید، نتایج در بیشتر مواقع مطلوب نیستند. در چنین موقعیتی رنگ‌ها و نور در عکس بعد از پردازش (تصویر سمت چپ) به طرز زیادی بهتر از تصویر اصلی شده‌اند؛ با اینحال هاله‌ی سبزرنگی نیز مشاهده می‌شود. دیگر نمونه‌ها نیز با اینکه به‌طور کلی زنده‌تر به چشم می آیند، مقداری از جزئیات در آن‌ها محو شده است. با تمام این تفاسیر، ابزار مطرح شده کار خود را به‌خوبی انجام می‌دهد؛ علی الخصوص در مواردی که تصویر ورودی با دوربین‌ موبایل‌های قدیمی یا پایین‌رده گرفته شده باشد. تنها کاری که این ابزار قادر به انجام آن نیست، افزودن جزئیاتی است که از قبل در عکس وجود ندارند. از این جهت اگر گوشی شما در عکس‌برداری در نور کم بد رفتار می‌کند، جزئیات ثبت‌نشده قابل بازیابی نیستند‌.

مسئله با اهمیت اینجا است که این انتهای کار نیست. محققان امیدوار هستند که به کمک شبکه‌ی عصبی شرایط تصویر‌برداری را نیز به‌صورت کلی اصلاح کنند. برای نمونه، اگر هوا بارانی است، هوش مصنوعی می‌تواند آن را آفتابی و درخشان جلوه دهد. در چنین موقعیتی این تکنولوژی منجر به ثبت عکس ها غیر حقیقی خواهد شد؛ با اینحال می‌تواند در مواقعی کارایی داشته باشد. مثلا وقتی که هوای بد تعطیلات شما را خراب کرده است، با اینحال دوست دارید بعد از برگشت، تصویر‌های آن را به دوستان‌ خود نشان دهید و همه فکر کنند که خیلی به شما خوش قبلی است. هم اینک این تکنولوژی می‌تواند برای ارتقاء کیفیت تصویر در گوشی‌های آتی مورد بهره برداری قرار گیرد. با این وجود بازهم عکس هایی که با لنزهای موبایل بهتر ثبت می‌شوند باکیفیت‌تر از آب درمی‌آیند؛ با اینحال فاصله‌ی بین بهترین دوربین موبایل و بدترین آن امکان دارد دیگر خیلی محسوس نباشد.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع