دوربین عکاسی سونی a7R III معرفی شد؛ سنسور ۴۲ مگاپیکسلی و لرزشگیره پنج محوره

بعد از انتشار اخبار غیر موثق متعدد، بالاخره سونی نسل تازه دوربین فول‌فریم و بدون آینه‌ی a7R را با بهبودهای متعدد معرفی کرد.

اگر دوربین‌های فول‌فریم را به دو دسته تقسیم کنیم، تولیدات DSLR کانن و نیکون در مقابل دوربین‌های بدون آینه‌ی سونی قرار می‌گیرند. سونی طی سال‌های قبلی با سرمایه‌گذاری بیشتر در عرصه‌ی دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای، بیش از قبلی جای پای خود را در این رده از تولیدات باز کرده و دوربین‌های توانمندی به مارکت معرفی کرده است.

در سال ۲۰۱۵ سونی با معرفی a7R II، نگاه‌های فراوانی را به خود معطوف نمود. این دوربین در لحظه توزیع خود به اولین سنسور CMOS با نوردهی پشتی تجهیز شده بود که آن را در این عرصه ممتاز می‌کرد. سنسور ۴۲ مگاپیکسلی این دوربین در لحظه معرفی، لقب بهترین سنسور دوربین‌های عکاسی را به خود اختصاص داد.  سونی نسل سوم a7R را نیز به یک سنسور ۴۲ مگاپیکسلی Exmore R در اندازه‌ی فول‌فریم تجهیز کرده است. در شرایطی که رزولوشن سنسور این دوربین تفاوتی با نسل قبلی‌ی خود ندارد؛ با اینحال توان پردازشی آن به‌مراتب افزایش یافته است. بدین ترتیب a7R III توانایی عکاسی با نرخ بسیار خوب ۱۰ فریم‌ بر ثانیه با فوکوس اتوماتیک دارد که دو برابر سریع‌تر از نرخ ۵ فریم‌ بر ثانیه‌ی a7R II است.

سونی Sony a7R III

عکاسان قادر به ثبت حداکثر ۷۶ تصویر JPEG/RAW یا ۲۸ تصویر RAW فشرده‌نشده با a7R III است. به علاوه از طرف دیگر امکان عکاسی با نرخ ۸ فریم‌ بر ثانیه بدون تأخیر و با صفحه نمایش یا منظر‌یاب دوربین در معرض است. پردازشگر بهینه‌شده‌ی BIONZ X این دوربین، عملکرد ۱.۸ برابر سریع‌تر درمقایسه با نمونه‌ی به‌کاررفته در a7R II دارد. نمونه دیگری از خصوصیات دوربین تازه سونی، عملکرد سریع بسیاری از توانایی‌های بنیادی آن اعم از مشاهده‌ی عکس ها ثبت‌شده و حذف نمونه‌های مورد نظر، لحظه نوشتن معلومات روی کارت حافظه بعد از عکاسی پیاپی است. 

سنسور به‌کاررفته در a7R III افزایش‌های محسوسی درمقایسه با نسل قبلی‌ی خود تجربه کرده است. قرارگیری لنز در فاصله‌ی بسیار نزدیک با سنسور و پوشش ضد انعکاس نور به‌کار‌رفته در سنسور، منجر شده است دوربین تازه سونی همراه با گستره‌ی دینامیکی بهتر، عملکرد مطلوب‌تری در شرایط نوری اندک داشته باشد. سنسور توانمند سونی a7R III، بازه‌ی حساسیت به نور ۱۰۰ تا ۳۲۰۰۰ (قابل گسترش به ۵۰ تا ۱۰۲۴۰۰) و ۱۵ استاپ گستره‌ی دینامیکی نیز بهمراه دارد.

سونی Sony a7R III

به کار بردن لرزش‌گیر پنج‌محوره‌ی توانمند با ۵.۵ استاپ جبران لرزش، منجر شده است a7R III بهترین سیستم لرزش‌گیر دوربین‌های فول‌فریم را بهمراه داشته باشد. الگوریتم تازه Pixel Shift Multi سونی نیز بعد از ثبت چهار تصویر، اقدام به تلفیق آن‌ها می‌کند تا همراه با ثبت دقیق‌تر رنگ‌ها، گستره‌ی دینامیکی بیشتری نیز به ارمغان آورد. 

دوربین‌های سونی پیوسته از بهترین سیستم‌های فوکوس اتوماتیک سود می‌بردند. a7R III نیز از این سنت جدا نیست؛ ۳۹۹ نقطه‌ی کانونی تشخیص فازی همراه با ۴۲۵ نقطه‌ی تشخیص کنتراست (در مقابل تنها ۲۵ نقطه‌ی تشخیص کنتراست a7R II) منجر شده است دوربین تازه سونی جزو بهترین گزینه‌های موجود در قسمت فوکوس اتوماتیک باشد. به ادعای سونی، a7R III می‌تواند دو برابر سریع‌تر از نسل قبلی‌ی خود در شرایط نوری تاریک، روی سوژه فوکوس می‌کند. دقت تشخیص سوژه نیز گسترش محسوسی یافته است. جوی‌استیک تعبیه‌شده در قسمت پشتی دوربین برای امکان تغییر محل فوکوس و امکان انتخاب سوژه با لمس صفحه‌نمایش، از دیگر توانایی‌های a7R III در این بخش است.

سونی Sony a7R III

در قسمت پشتی بروزترین کالا سونی، منظر‌یاب اولد با ۳.۶۸۶ میلیون نقطه قرار گرفته است که به خاطر پوشش تازه آن، اکنون بازتاب نور کمتر و مقاومت بیشتری در مقابل آلودگی دارد. امکان تغییر نرخ این منظر‌یاب بین ۶۰ و ۱۲۰ فریم‌ بر ثانیه نیز در معرض است. مصرف کنندگان a7R III قادر اند همراه با منظر‌یاب آن، از صفحه نمایش لمسی با ۱.۴۴ میلیون نقطه نیز سود ببرند که به صحبت مدیران سونی، اکنون زاویه‌ی دید بیشتر و انعکاس کمتر نور محیط بهمراه دارد. 

دوربین a7R III برای فیلم‌برداران نیز توانایی‌های جذابی در خود دارد. امکان تصویر برداری ۴K بدون کراپ سنسور و بهره برداری از تمام مساحت آن، مطمئنا توانایی وسوسه‌کننده‌ای خواهد بود. توانایی‌های تصویر برداری Hybrid Log-Gamma ،S-Log2 و S-Log 3 همراه با ضبط ویدیوهایی با رزولوشن ۱۰۸۰P و نرخ ۱۲۰ فریم‌ بر ثانیه، از دیگر خصوصیات کالا تازه سونی در قسمت تصویر برداری است.

سونی Sony a7R III

امکان تصویربرداری ۱۴ بیت، شاتر تازه با لرزش کمتر، امکان ثبت طبیعی‌تر رنگ پوست همراه با دو درگاه کارت SD، وای‌فای، USB نوع C و افزایش شارژدهی با ۲.۲ برابر باتری حجیم‌تر، دیگر توانایی‌های مهم سونی a7R III است. دوربین عکاسی سونی a7R III با هزینه ۳۲۰۰ دلار و از هفته‌ی آتی در معرض علاقه‌مندان و عکاسان خواهد بود.

پیشتر شما را به تماشای فایل تصویری معرفی توانایی‌های دوربین سونی a7R III دعوت می‌کنیم.

گالری عکس ها ثبت‌شده به وسیله سونی a7R III

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع