یاشیکا Y35 تلفیقی از دوربین دیجیتال و آنالوگ

کمپانی مشهور یاشیکا با دوربین خلاقانه‌ی Y35 سعی دارد لذت عکاسی نگاتیوی را به دوربین‌های دیجیتال بیاورد.

کمپانی یاشیکا بعد از  هفته‌ها  تبلیغ در خصوص بازگشت عظیم‌ی خود به جهان دوربین، بالاخره روز قبلی از کالا تازه خود پرده گشود. Yashica Y35 دوربین تازه و دیجی‌فیلمی این تولیدکننده مشهور است که تصویر‌های دیجیتال را به کمک حلقه فیلم‌های نمادین ثبت می‌کند.

یاشیکا Y35 ظاهری شبیه به به دوربین قبلی این تولیدکننده با اسم Electro 35 دارد. الکترو ۳۵ اولین دوربین دنیا با شاتری حاوی توانایی کنترل الکترونیکی بود. Y35 به سنسور CMOS با اندازه‌ی ۱/۳.۲ اینچ تجهیز است و با شیشه‌ای ۳۵ میلی‌متری و دیافراگم f/2.8 خود، تصویر‌هایی ۱۴ مگاپیکسلی ثبت می‌کند. این دوربین طوری دیزاین شده است که حس خوب عکاسی با دوربین‌های آنالوگ را منتقل کند و در عین حال سختی و لحظه‌بر بودن ظاهر کردن تصویر را نداشته باشد.

از این دوربین تصویر نگاتیوی خارج نمی‌شود. بجای آن، یاشیکا اعتقاد دارد بخش عمده‌ای از ماهیت و لذت عکاسی نگاتیوی در این است که شما هرازچندگاهی میبایست حلقه‌های نگاتیو را بیرون بیاورید و جانشین کنید.

برای بهره برداری از این دوربین دیجیتال، ضروری است دیجی‌فیلم‌های یاشیکا را همراه خود داشته باشید. هر یک از این حلقه‌ نگاتیوهای نمادین برای یک نوع تنظیم دقیق ایزو و نسبت تصویر مقرر کرده شده است. به جای تغییر این تنظیمات از روش منوی تنظیمات دوربین، در این نمونه از یاشیکا باید حلقه فیلم نمادین را عوض کنید.

یعنی مثلا اگر تصمیم گرفته اید تنظیمات را از روی حالت مدیوم با ایزوی ۱۶۰۰ به سیاه و سفید با ایزوی ۴۰۰ تغییر دهید، باید دیجی‌فیلم را در آورید و حلقه‌ی تازه را قرار دهید. با اینحال نمی‌توانید فورا بعد از این کار تصویر بگیرید. دوربین لحظه کوتاهی ضروری دارد تا به اصطلاح نگاتیو را در خود بگیرد. برای این منظور یک تنظیم‌کننده‌ و پیش‌برنده‌ی فیلم نیز جای گرفته شده است که می بایست از آن استفاده کنید.

یاشیکا

یاشیکا بیان می کند در این لحظه کوتاه، این فرصت در دست استفاده کننده قرار می‌گیرد که فکر کند و با دقت بیشتری تصویر را ثبت کند.

همراه با این دوربین ۴ حلقه دیجی‌فیلم معرفی می‌شود؛ ایزوی ۱۶۰۰ و سرعت شاتر بالا، سیاه و سفید با ایزوی ۴۰۰، فوق‌ محشر با ایزوی ۲۰۰ برای گرفتن تصویر‌های رنگی استاندارد و فرمت ۱۲۰ که نسبت تصویر ۶ در ۶ را با ایزوی ۲۰۰ معرفی می‌دهد و برای اینستاگرام محشر است.

حلقه‌های نمادین نگاتیو تنها به منظور تنظیم حالت عکاسی مقرر کرده شده‌اند و تصویر‌ها در کارت حافظه‌ی اس‌دی موجود در اسلات کارت حافظه ذخیره می‌شوند.

از خصوصیت‌ها و مشخصات این دوربین می‌توان به منظر‌یاب داخلی، حداقل فاصله‌ی کانونی یک متر، پنج تنظیم سرعت شاتر (۱s ،۱/۳۰s ،۱/۶۰s ،۱/۲۵۰s و ۱/۵۰۰s)، یک درگاه میکرو یواس‌بی، محل اتصال سه‌پایه، محل قرارگیری دو عدد باتری AA و یک دکمه‌ برای حالت اتوماتیک که به ثبت عکس ها با روشنایی خوب یاری مینماید، اشاره نمود.

از نکات منفی این دوربین می‌توان به دو مورد اشاره نمود: اول نبود ال‌سی‌دی برای تحقیق و مطالعه تصویر گرفته‌شده و دوم راهی برای پاک کردن تصویر ذخیره‌شده.

یاشیکا در این خصوص بیان می کند:

دنیایی که از دریچه‌ی یاشیکا Y35 به تصویر کشیده می‌شود، کمی آهسته‌تر و زیباتر است و ما را به زمانی می‌برد که همگی توجه بیشتری به خرج می‌دادیم و برای هر تصویر قبل از فشردن دکمه‌ی شاتر تأمل و درنگ بیشتری می‌کردیم؛ چرا که یا باید اولین تصویر ما تصویر خوبی از آب درمی‌آمد یا صحنه از دست می‌رفت.

در پایین فایل تصویری یک و نیم دقیقه‌ای معرفی دوربین دیجی‌فیلمی یاشیکا Y35 را می‌بینید.

یاشیکا Y35 هم اینک با یک عدد دیجی‌فیلم ایزو ۲۰۰ به هزینه ۱۲۵ دلار و با ست کامل چهارتایی دیجی‌فیلم‌ به هزینه ۱۵۰ دلار به فروش می‌رسد.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع