سامسونگ از سنسورهای تصویربرداری ایزوسل پرده گشود

سامسونگ دو سنسور تصویربرداری تازه تجهیز به تکنولوژی ایزوسل معرفی کرده که تمرکز آن بر کوچک کردن سنسورها و گسترش کیفیت عکاسی در محیط‌های تاریک است.

سامسونگ که یکی از رهبران جهان نیمه‌هادی‌ها است، دو سنسور تصویربرداری ایزوسل تازه را توصیه کرده است؛ سنسور ۱.۲۸ میکرومتری ۱۲ مگاپیکسلی ۲L9 از خانواده‌ی سنسورهای موسوم به Fast با تکنولوژی با پیکسل‌های دوگانه و سنسور فوق‌العاده کوچک ۰.۹ میکرومتری ۲۴ مگاپیکسلی ۲X7 از خانواده‌ی سنسورهای موسوم به Slim با تکنولوژی تتراسل.

سنسورهای ایزوسل سامسونگ با استناد به مشخصات بنیادی‌شان به چهار خانواده تقسیم می‌شوند؛ سریع (Fast)، باریک (Slim)، روشن (Bright) و دوگانه (Dual). با استناد به گسترش تقاضا برای تلفن های همراه هوشمند ظریف‌تر با خصوصیت‌های پیشرفته، سنسورهای تازه Fast 2L9 و Slim 2X7 با اندازه‌ی کوچک و توانایی تصویربرداری با رزولوشن بالای خود، به ابزار‌های تازه اجازه خواهند داد تا بدون وجود برجستگی دوربین در قسمت پشت گوشی، عکس هایی با جزئیات بالا در محیط‌های کم نور ثبت کنند.

سنسور ایزوسل Fast 2L9 به تکنولوژی پیکسل‌های دوگانه (Dual Pixel) تجهیز است؛ اندازه‌ی پیکسل‌ها در این سنسور از ۱.۴ میکرومتر به ۱.۲۸ میکرومتر کاهش یافته است و این سنسور از توانایی فوکوس اتوماتیک فوق‌سریع خدمات رسانی می‌کند. در تکنولوژی پیکسل‌های دوگانه، در هر سنسور، به جای یک دیود نوری، از دو دیود نوری استفاده شده است. مجموعا ۱۲ میلیون پیکسل جهت تشخیص فوکوس در این سنسور وجود دارند که نه‌تنها به آن اجازه می‌دهند به‌سرعت روی اجسام کوچک و ثابت فوکوس کند، حتی آن را قادر می‌سازند بدون از دست دادن فوکوس، حتی در محیط‌های تاریک نیز اجسام متحرک را دنبال کند.

سنسور ایزوسل Fast 2L9

به‌ لطف اندازه‌ی کوچک‌تر پیکسل‌ها، سنسور Fast 2L9 می‌تواند در تولید ماژول‌های دوربین باریک مورد بهره برداری قرار گیرد که امکان دیزاین گوشی بدون برجستگی دوربین را ممکن می‌آورد. به علاوه از طرف دیگر، به‌وسیله‌ی تکنولوژی پیکسل‌های دوگانه، میتوانید با دوربین‌های تک لنز  نیز عکس هایی با افکت بوکه یا عکس ها هنری خارج از فوکوس ثبت کنید.

با پیکسل‌های ۰.۹ میکرومتری، سنسور ایزوسل Slim 2X7، اولین سنسوری است که از پیکسل‌هایی کوچک‌تر از ۱ میکرومتر سود میبرد. حتی با چنین پیکسل‌های کوچکی، این سنسور توانایی ثبت عکس ها با رنگ‌های دقیق و نویز کمتر را ممکن می‌کند. این پیشرفت به خاطر ظرفیت ثبت معلومات نوری بیشتر و  DTI عمیق‌تر در تکنولوژی ایزوسل ممکن شده که از نشت رنگ‌ها (Color Crosstalk) جلوگیری می‌کند. علاوه‌ بر این، پیکسل‌های کوچک ۰.۹ میکرومتری به این سنسور ۲۴ مگاپیکسلی اجازه می‌دهند در ماژول‌های دوربین کوچک‌تر جای بگیرد که تولید گوشی‌های رده بالا با دوربین‌های با کیفیت و دیزاین باریک و دلچسب را ممکن تولید میکند.

سنسور ایزوسل Slim 2X7سنسور ایزوسل Slim 2X7

سنسور ایزوسل ۲X7 به خصوصیت تتراسل تجهیز است، این تکنولوژی به سنسورهای تصویربرداری اجازه می‌دهد در محیط‌های تاریک نیز عکس هایی شبیه به به عکس ها گرفته شده در محیط‌های روشن ثبت کنند. در تکنولوژی تتراسل، لحظه عکاسی در محیط‌های تاریک، هر چهار پیکسل با یکدیگر ادغام می‌شوند و به نوعی یک پیکسل رفتار می‌کنند تا حساسیت سنسور به نور گسترش یاید. در محیط‌های روشن نیز، تکنولوژی تتراسل با کمک الگوریتم‌های چینش مجدد، عکس هایی با حداکثر رزولوشن ثبت می‌کند. این مسئله به مصرف کنندگان اجازه می‌دهد از دوربین جلوی گوشی خود جهت عکاسی در شرایط مختلف نوری بهره ببرند.

 بن هور، معاون بخش یک‌پارچه‌‌سازی سیستم‌ها و جذب بازار سامسونگ بیان می کند:

سنسورهای ایزوسل Fast 2L9 و Slim 2X7 از تمام تکنولوژی‌های پیکسلی سامسونگ سود می‌برند و با استناد به توانایی بالایشان می‌توان از آن‌ها به نوعی دوربین اصلی یا دوربین جلو در تلفن های همراه هوشمند استفاده کرد.

سامسونگ تصمیم گرفته است پیشرفت‌ی تکنولوژی پیکسل‌های دوگانه و تولیدات تجهیز به پیکسل‌های ۰.۹ میکرومتری را ادامه دهد و امکان بهره برداری از تولیدات تجهیز به تکنولوژی ایزوسل را برای ابزار‌های بیشتری ممکن آورد. این مسئله باعث می‌شود خریداران از تست عکاسی بهتری سود ببرند.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع