با تکنولوژی دوربین ساده گوگل کلیپس آشنا شوید

گوگل مدت فراوانی نمیگذرد که یک دوربین به اسم کلیپس توصیه کرده است و در این مقاله تصمیم گرفته ایم شما را با تکنولوژی پشت پرده‌ی این کالا آشنا کنیم.

ممکن است بتوان بزرگ‌ترین شگفتی اتفاق سخت‌افزاری واپسین کمپانی گوگل را معرفی دوربین کلیپس (Clips) دانست. این کالا یک دوربین مستقل بنا شده بر هوش مصنوعی است که می‌تواند تا سه ساعت ویدیو و تصویر ثبت کند و سپس به‌طور اتوماتیک بهترین لحظات ثبت‌شده را برای شما انتخاب کند. هم اینک نمی‌توان گفت کلیپس در مارکت چه عملکردی از خود نشان خواهد داد؛ با اینحال از لحاظ فنی این دوربین یک کالا چشمگیر است.

وب‌سایت تک‌کرانچ پیرامون این مسئله با مدیر کالا کلیپس، جاستین پین، گفتگویی انجام داده است. پین در این گفتگو اشاره کرده که دوربین کلیپس یک لوازم‌ جانبی برای گوشی‌های سری پیکسل نیست. ایشان پیرامون این مسئله این‌گونه شرح داده است: «باید بگویم این کالا یک ابزارهای جانبی شمرده نمی‌شود. کلیپس یک دوربین مستقل است؛ این ابزار یک نوع دوربین تازه است. در حقیقت هوش مصنوعی در خود این کالا قرار داده شده و بدین ترتیب این دوربین می‌تواند تصمیم بگیرد که عکس ها یا ویدیوها چه موقع ثبت شوند؛ این خصوصیت ارزش بسیار فراوانی دارد بدلیل آنکه مصرف کنندگان قادر اند با سود گرفتن از آن کنترل کاملی روی دوربین داشته باشند.»

دوربین کلیپس بر خلاف کالایی مانند گوگل هوم – که بطور کلی بر اتصال به محیط ابری متکی است – خود یک واحد بطور کلی مستقل شمرده می‌شود. این دوربین از شما تصویر می‌گیرد (به نوعی مثال وقتی که در اتاق خانه در حال بازی با کودکان خود هستید) و سپس با سود گرفتن از الگوریتم‌های یادگیری ماشینیِ از قبل آموزش داده‌شده، بهترین نمونه‌ی تصویر ثبت‌شده را می یابد و سپس به‌طور اتوماتیک کلیپ‌هایی از بهترین عکس ها ثبت‌شده برای شما تولید خواهد نمود.

این یعنی فرقی نمی‌کند که استفاده کننده اندروید باشید یا آی‌اواس؛ بدلیل آنکه دوربین مورد اشاره کار خود را به‌خوبی انجام خواهد داد. این دوربین یک اپ ویژه دارد که با نصب آن میتوانید به کلیپ‌های ساخته‌شده دسترسی داشته باشید و در صورت علاقه آن‌ها را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید. کلیپس انجام این کار را بسیار راحت کرده و از این روی کفایت می کند تنها یک دکمه (در ابتدای کار تصویر برداری به‌طور دستی) را فشار دهید.

پین پیشتر‌ی صحبت‌های خود گفت: «حریم خصوصی و کنترل استفاده کننده روی ابزار برای ما ارزش بسیار فراوانی دارد و این گزینه در کل مراحل این برنامه یکی از جدی ترین اجزای کار بوده است. مسئله این است که تا همین چند وقت قبل برای ثبت عکس ها، اجرای شبکه‌های عصبی روی آن‌ها، انجام بررسی‌های معنایی و سپس ایجاد خروجی، حداقل نیاز به یک رایانه‌ی دسکتاپ یا یک سرور داشتیم.»

صنعت سیلیکون هم اینک به نقطه‌ای از تکامل رسیده است که کمپانی مانند گوگل می‌تواند فرآیندهای ذکر شده را در یک کالا کوچک مانند دوربین کلیپس جای دهد. در حقیقت با در دست گرفتن کلیپس، متوجه خواهید شد که این کالا چقدر کوچک است. ضروری است در اینجا یادآوری کنیم متأسفانه این دوربین به گیره‌ی نگه‌دارنده تجهیز نشده است و باید آن را روی یک بخش پلاستیکی کوچک قرار دهید. بیشتر وزن این ابزار یقینا مرتبط به باتری آن است. با هر بار شارژ کلیپس می‌توان تا حدود سه ساعت با آن فیلم و تصویر ثبت کرد. از دیگر خصوصیت‌های دوربین نامبرده می‌توان به زاویه‌ی دید عریض لنز آن اشاره نمود.

گوگل کلیپس

گوگل برای اجرای نمونه‌های خود روی این دوربین از واحد پردازش دید (VPU) فوق کم‌مصرف اینتل موسوم به Movidius استفاده کرده است.

رمی ال-اوزان، مدیرعامل و مدیر کل گروه تکنولوژی تازه Movidius اینتل در بیانه‌ی خبری امروز کمپانی اینتل گفت: «در جریان هم کاری ما با تیم تولید کننده‌ی کلیپس، این گزینه بسیار قابل توجه است که می‌بینیم گوگل تا چه حد در قرار دادن هوش مصنوعی در کالا کوچکی مانند دوربین کلیپ توانایی دارد. این دوربین هوشمند به‌واقع نشان‌دهنده‌ی ظرفیت‌هایی است که در لحظه پیشرفت‌ی تکنولوژی VPU، در سر می‌پروراندیم.»

هر مدلی از هوش مصنوعی ابتدا باید آموزش داده شود و گوگل برای آموزش کلیپس در حقیقت با ویرایشگران ویدیو و تعداد فراوانی از کارشناسان ارزیابی عکس ها هم کاری کرده است تا نمونه‌های هوش مصنوعی مورد نظرش را آموزش دهد. پین بیان می کند: «هیچ نمونه یادگیری ماشینی بزرگی در معرض نیست که به نوعی مثال اعلام کند یک کودک روی زمین در حال حرکت است.» ایشان پیشتر‌ شرح می‌دهد: «از اینرو گوگل تعداد فراوانی از ویدیوهای خود را جمع‌آوری کرده است. سپس ویرایشگران با تماشای این ویدیوها، نمونه‌های مورد توجه‌ی خود را انتخاب کرده‌اند و بعد از این قسمت کار، کارشناسان ارزیابی تعیین کرده‌اند که کدام ویدیوها بهتر از نمونه‌های دیگر هستند. این روند در حقیقت مواد اصلی برای آموزش ابتدایی‌ی نمونه گوگل بوده است.»

این نمونه به مرور لحظه یاد می‌گیرد که چه افرادی برای شما علاقه مندان ارزش بیشتری دارند و کدام عکس ها را بیشتر می‌پسندید. با اینحال در اینجا اشکالاتی هم می باشد. در حال‌ حاضر کلیپس برای یافتن عکس ها مردم و حیوانات خانگی (در حقیقت گربه‌ها و سگ‌ها و نه خوک‌های خانگی) بسیار خوب است. این کالا مانند گجت‌هایی نیست که قادر باشید آن را با خود به تعطیلات ببرید و انتظار داشته باشید بهترین عکس ها را برای شما علاقه مندان بیابد. گوگل بنا دارد به‌مرور لحظه نمونه یادگیری ماشینی روی این ابزار را گسترش دهد و موقعیت‌های بیشتری را تحت پوشش بگیرد؛ با اینحال هم اینک این کالا یقینا برای خانواده‌های جوان خوب است. پین در قسمت دیگری از گفتگوی خود با وب‌سایت تک‌کرانچ گفت: «ما کار خود را ابتدا با تمرکز بر یک مسئله شروع کرده‌ایم و دوربین کلیپس هنوز نمی‌تواند به‌طور کلی جهان اطراف را درک کند.»

کلیپس با گذشت لحظه جزئیات بیشتری در باب جهان درک خواهد نمود. این دوربین با هزینه ۲۴۹ دلار به مارکت معرفی می‌شود و بدین جهت می‌توان آن را یک کالا لوکس به‌حساب آورد. 

نظر شما در باب دوربین کلیپس گوگل چیست؟

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع