DxOMark: نیکون D850 بهترین سنسور جهان دوربین‌های عکاسی را دارد

به باور صاحبنظران DxOMark، توانایی سنسور دوربین فول‌فریم نیکون D850، منحصر به‌فرد و بی‌رقیب است.

نیکون D850 به سنسور ۴۵ مگاپیکسلی CMOS با ابعاد فول‌فریم تجهیز شده است. نمونه برتر نیکون از هر لحاظ درمقایسه با D810 پیشرفت داشته است تا خود را بهترین گزینه‌ی موجود در جهان عکاسی و برای عکاسان حرفه‌ای معرفی کند. هم اینک نیکون در صدر رقابت رزولوشن در رده‌ی دوربین‌های DSLR است و ۴۵ میلیون پیکسل سنسور D850، در نوع خود بی‌رقیب است. با این وجود این اولین باری نیست که نیکون در صدر این عرصه بوده و قبل از این نیز در سال ۲۰۱۲ با دوربین‌های D800 و D800E سنسور با بیشترین میزان رزولوشن را به اسم خود ثبت کرده بود. با این وجود از آن وقت تا‌کنون دوربین‌های متعددی اعم از سونی a7R II و کانن ۵DS این رکورد را به اسم خود ثبت کردند. 

با اینحال میزان رزولوشن هیچگاه جدی ترین مولفه برای عکاسان نبوده و خصوصیات سنسور ارزش مخصوصی برای آن‌ها داشته است. نشریه‌ی مطرح DxOMark با استناد به سنت همیشگی خود به بررسی سنسور نیکون D850 پرداخته است. نتایج بررسی‌های این نشریه، توانایی ممتازی سنسور همراه با رزولوشن بالای آن را تایید می‌کند. هم اینک D850 با نمره‌‌ی ۱۰۰، در صدر لیست رده‌بندی DxOMark قرار گرفته است.

نمره DxOMark نیکون D850

بهترین دوربین‌های عکاسی در ژانر عکاسی پرتره از نگاه DxOMark

تنها نمره‌ی کلی D850 چشمگیر نیست؛ سنسور این دوربین در ژانر‌های مختلف عکاسی اعم از پرتره، منظر و ورزشی نیز نمره‌های بسیار خوبی را کسب کرده است. در قسمت عکاسی پرتره که عمق و دقت رنگ‌ها بررسی می‌شود، D850 در رده‌ی دوم بهترین دوربین بررسی شده به وسیله DxOMark قرار گرفته و رده پایین‌تر از دوربین مدیوم‌فرمت IS180 فیز‌وان قرار دارد. در ژانر عکاسی منظر که گستره‌ی دینامیکی ارزش فراوانی دارد، D850 موفق به ثبت رکورد ۱۴.۸EV شده است و همراه با D810 در صدر این لیست قرار گرفته است. در تست‌های ایزو بالا، نمونه برتر نیکون موفق به شکست رقیبان توانمند خود اعم از A7S و A9 سونی که به سنسور‌های فول‌فریم با رزولوشن کمتر تجهیز شده‌اند، نشده است. 

نمره DxOMark نیکون D850

بهترین دوربین‌های عکاسی در ژانر عکاسی منظر از نگاه DxOMark

DxOMark در انتها از سنسور نیکون D850 بدین صورت یاد کرده است:

اولین استفاده‌ی نیکون از سنسور‌های فول‌فریم BSI CMOS با رزولوشن ۴۵.۷ مگاپیکسلی، کیفیت تصویر این دوربین را در بسیاری موارد برتر از دوربین‌های مدیوم فرمت قرار داده است. D850 اولین دوربین DSLR‌ است که موفق به کسب نمره‌ی ۱۰۰ شده و بدین ترتیب آن را باید استاندارد کیفیت عکاسی اسم گذاری کرد. 

نظر شما پیرامون دوربین نیکون D850 و نتایج بررسی آن به وسیله DxOMark چیست؟

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع