سونی از دوربین RX10 IV با قابلیت تصویر‌برداری و فوکوس فوق سریع پرده گشود

دوربین عکاسی RX10 IV سونی با قابلیت فوکوس اتوماتیک تشخیص‌دهنده‌ی فاز و سرعت عکاسی پشت سر هم با نرخ ۲۴ فریم بر ثانیه معرفی شد.

کمپانی سونی چندی قبلً به‌طور رسمی از دوربین عکاسی پرچم‌دار RX10 IV که حاوی سریع‌ترین سرعت فوکوس اتوماتیک در جهان و توانایی عکاسی پشت سر هم (Burst) با سرعت ۲۴ فریم بر ثانیه است، پرده گشود. این دوربین با شماره نمونه DSC-RX10M4 از سری RX10 سایبرشات است. برای آشنایی با قابلیت‌ها و مشخصات این دوربین فوق سریع، سایتهای اینترنتی را همراهی کنید.

دوربین عکاسی RX10 IV با سریع‌ترین فوکوس اتوماتیک هیبرید در جهان که لحظه انجام آن تنها ۰.۰۳ ثانیه لحظه می برد، قادر به ثبت عکس ها پشت سر هم با ردیابی کامل ۳۱۵ نقطه‌ی تشخیص فاز در فوکوس اتوماتیک (AF) و نوردهی اتوماتیک (AE) است. نقاط مرتبط به فوکوس اتوماتیک تشخیص فاز حدوداً ۶۵ درصد از فریم صحنه را پوشش می‌دهند. دوربین عکاسی RX10 IV جزو دوربین‌های بریج (Bridge) شمرده می‌شود. این نوع از دوربین‌های عکاسی، بین دوربین‌های SLR و کامپکت قرار می‌گیرند که علاوه‌ بر دارا بودن کنترل‌های دستی دوربین‌های SLR حاوی توانایی بزرگ‌نمایی فراوانی هستند. دوربین عکاسی RX10 IV سونی حاوی سنسور تصویر Exmor RS CMOS با رزولوشن مؤثر ۲۰.۱ مگاپیکسل و از نوع ۱ اینچی است. سنسور تصویر ذکر شده حاوی پردازشگر‌ی DRAM و یک پردازشگر تصویر توانمند موسوم به ™BIONZ X است.

دوربین RX10 IV سونی

دوربین ذکر شده به لنز ۲۴ الی ۶۰۰ میلی‌متری با محدوده‌ی گشودگی دیافراگم F/2.4 تا F/4 از سری تی اِستار (*T) با دیزاین Vario Sonnar کمپانی زایس آلمان تجهیز شده است. میزان گشودگی دیافراگم ذکر شده امکان دستیابی به کیفیت بالای تصویر حتی در محدوده‌ی بزرگ‌نمایی کامل را ممکن خواهد نمود. دیزاین Vario Sonnar به تغییر فاصله‌ی کانونی نامحدود اشاره دارد و سری تی استار به لنزهایی اطلاق می‌شود که حاوی بالاترین حد استاندارد کیفی در عملکرد، توانایی اطمینان، کیفیت تصویر و کاربری ساده هستند. لنز‌های تی استار به علاوه از طرف دیگر باعث کاهش بسیار زیاد انعکاس نور و سایه‌دار شدن تصویر می‌شوند. لحظه بسیار اندک قفل شدن فوکوس روی سوژه همراه با لنز ذکر شده که اندازه‌ی آن برابر با فاصله‌ی کانونی ۳۵ میلی‌متری است، باعث ایجاد اطمینان برای ثبت دقیق و واضح تمامی جزئیات یک منظره‌ی عکاسی می‌شود. لنز دوربین RX10 IV حاوی عنصر شیشه‌ای با پراکندگی فوق‌العاده پایین (Super ED) و عدسی‌های غیر کروی با پراکندگی پایینی است که انحرافات رنگ را کاهش می‌دهند.

دوربین RX10 IV سونی

دوربین عکاسی RX10 IV برای بار نخست در خط تولید دوربین‌های سایبرشات کمپانی سونی، به تکنولوژی فوکوس اتوماتیک ردیابی با چگالی بالا تجهیز شده که قبلا در چندین عدد از دوربین‌های با لنز قابل تعویض سری آلفا (α) استفاده شده است. این تکنولوژی پیشرفته، نقاط فوکوس اتوماتیک را برای افزایش ردیابی و دقت فوکوس در اطراف سوژه متمرکز می‌کند تا حتی بتوان تصویر سوژه‌های غیر قابل پیش‌بینی مانند حرکات سریع ورزشکاران و پرندگان را با سهولت تمام ثبت کرد. از دیگر بهبودهای مرتبط به فوکوس اتوماتیک که در دوربین عکاسی RX10 IV اجرا شده است، می‌توان به ورژن‌ی ارتقاءیافته‌ی فوکوس اتوماتیک چشمی پرطرفدار، فوکوس لمسی و محدودکننده‌ی گستره‌ی فوکوس که تنها در فاصله‌ی کانونی ۳۵ میلی‌متری و محدوده‌ی ۱۵۰ الی ۶۰۰ میلی‌متری صادق است، اشاره نمود. علاوه‌بر موارد ذکر شده، فوکوس اتوماتیک این دوربین شامل چندین حالت مختلف از نمونه: AF-S (فوکوس اتوماتیک تکی برای سوژه‌های ساکن)، AF-C (فوکوس اتوماتیک پیوسته برای سوژه‌های متحرک) ‌و AF-A (فوکوس اتوماتیک هیبرید برای جابه‌جایی اتوماتیک بین دو حالت قبلی) است که با استناد به اولویت‌های استفاده کننده و موقعیت‌های مختلف عکاسی به‌سادگی تنظیم می‌شوند. عکاسی پشت سر هم فوق سریع ۲۴ فریم بر ثانیه‌ای دوربین تازه سونی با حافظه‌ی میانی (Buffer) مؤثر برای ذخیره‌ی حداکثر ۲۴۹ تصویر، مکمل فرضیه‌آل سیستم فوکوس اتوماتیک ذکر شده است.

دوربین RX10 IV سونی

به توجه به پیشرفت قابل توجه در توان پردازشی دوربین عکاسی تازه RX10 IV سونی، تأخیر صفحه نمایش منظر‌یاب الکترونیکی (EVF) در طول عکاسی پشت سر هم به میزان بسیار فراوانی کاهش یافته است. این پیشرفت، باعث می‌شود که عکاس با اطمینان کامل قادر به ثبت لحظات سرنوشت‌ساز باشد. به علاوه از طرف دیگر برای آسودگی کار لحظه پخش و نمایش، عکس هایی که به روش پشت سر هم ثبت شده‌‌اند، به جای نمایش عکس ها در حالت منفرد به روش گروهی نمایش داده خواهند شد.

دوربین عکاسی RX10 IV تجهیز به یک شاتر فوق سریع ضد اِعوِجاج تصویر با بیشینه‌ی سرعت ۱/۳۲۰۰۰ (۱ روی ۳۲ هزار) ثانیه است که اثرات منفی حالت عکاسی Rolling Shutter را کاهش می‌دهد. تحت این شرایط عکاسی، جزئیات یک منظره در لحظه‌های متفاوتی ثبت می‌شود و اثرات منفی آن معمولا لحظه ثبت تصویر یک سوژه‌ی متحرک حاوی حرکات سریع رخ می‌دهد. با استناد به موارد ذکر شده، از هر دو نوع حالت عکاسی Rolling Shutter که شامل شاتر الکترونیکی و مکانیکی است، می‌توان سود برد.

لنز دوربین تازه سونی حاوی لرزش‌گیر اپتیکال SteadyShot داخلی است که به کاهش لرزش دوربین و تار شدن تصویر یاری مینماید. لحظه اکتیو بودن توانایی SteadyShot، تثبیت‌کننده‌ی تصویر (OIS) این دوربین در میزان خنثی‌سازی لرزش به میزان ۴.۵ برابر افزایش می‌یابد. با حداقل فاصله‌ی فوکوس ۷۲ سانتی‌متری و حداکثر بزرگ‌نمایی ۰.۴۹x در حالت ۶۰۰ میلی‌متری، لنز دوربین RX10 IV قادر به ایجاد عکس ها تله ماکرو با جزئیات شگفت‌آور است.

دوربین RX10 IV سونی

دوربین RX10 IV حاوی توانایی تصویر برداری حرفه‌ای با رزولوشن ۴K یا چهار برابر رزولوشن فول اچ‌دی (۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل) است. به توجه به سیستم فوکوس اتوماتیک هیبرید فوق سریع دوربین ذکر شده، سرعت فوکوس آن در مقایسه با نسل قبلی دوربین سری RX موسوم به RX10 III، حدودا دو برابر شده است.

دوربین RX10 IV در حالت تصویر برداری ۴K، بازخوانی کامل پیکسل‌ها را بدون از دست رفتن آن‌ها به کار می‌گیرد. ضبط ویدیو با خروجی ۴K، حدودا به میزان ۱.۷ برابر به معلومات بیشتری برای اطمینان از ثبت شدن بهترین جزئیاتی که با دقت ضبط شده‌اند، نیاز دارد. این دوربین با بهره برداری از کدک تصویری ™XAVC S و بسته به حالات مختلف عکاسی، ویدیوهایی با حداکثر نرخ داده‌ی ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه‌ ضبط می‌کند. کدک تصویری ذکر شده نیازمند کارت حافظه با ظرفیت متوسط (SDHC) یا بالا (SDXC) از کلاس ۱۰ است. به علاوه از طرف دیگر، ضبط ویدیو با نرخ ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه نیازمند یک کارت حافظه با حداقل استاندارد UHS-I از نوع U3 است. مصرف کنندگان قادر اند در حالت ۴K، با دو نرخ فریم مختلف ۲۴p یا ۳۰p به پخش ویدیو بپردازند. به علاوه از طرف دیگر می‌توان برای ضبط ویدیو در حالت اچ‌دی، نرخ فریم ۱۲۰ فریم بر ثانیه را هم انتخاب کرد.

از دیگر توانایی‌های حرفه‌ای کالیبراسیون فایل تصویری این دوربین تازه می‌توان به S-Gamut3، تنظیمات شخصی تصویر، Gamma Display Assist برای گسترش دقت در تصحیح رنگ و نور تصویر در لحظه ضبط ویدیو، S-Log3، ضبط پراکسی، Time Code ،User Bit و موارد دیگر اشاره نمود. علاوه‌ بر این موارد، دوربین RX10 IV تجهیز به ورودی میکروفون خارجی و خروجی مرتبط به هدفون مانیتورینگ است.

دوربین RX10 IV سونی

مالکین دوربین RX10 IV قادر اند از خصوصیت سوپر اسلوموشن برای ضبط ویدیوهایی با حرکت آهسته اقدام کنند. توانایی ذکر شده در حالت Quality Priority حدود ۴ ثانیه و در حالت Shoot Time Priority حدود ۷ ثانیه امکان ضبط فایل تصویری حرکت آهسته را ممکن می‌کند. این خصوصیت خاص امکان انتخاب نرخ فریم ۱۰۰۰، ۵۰۰ یا ۲۵۰ فریم بر ثانیه‌ای را ممکن می‌کند. به علاوه از طرف دیگر می‌توان نرخ فریم ۲۵p ،۲۴p یا ۵۰p را برای پخش ویدیو انتخاب کرد.

دوربین تازه RX10 IV حاوی منظر‌یاب LCD قابل چرخش ۳ اینچی با ۱.۴۴ میلیون پیکسل است که می‌توان از آن با اسم صفحه‌ی لمسی یا تعیین محل فوکوس سود برد. این نمایشگر برای تضمین میزان روشنایی کافی حتی در شدیدترین شرایط نوری محیط به تکنولوژی وایت‌مَجیک (WhiteMagic) تجهیز شده است. به علاوه از طرف دیگر، دوربین ذکر شده به یک منظر‌یاب داخلی XGA OLED Tru Finder با ۲.۳۵ میلیون پیکسل و کنتراست بسیار بالا تجهیز شده تا پخش و نمایش اولیه حقیقی تصویر را تضمین کند. حلقه‌های سه‌گانه‌ی لنز بطور کلی بی‌صدایی که برای دهانه‌ی دیافراگم، بزرگ‌نمایی و فوکوس به کار برده شده‌اند، یک جایگزین خوب برای ضبط ویدیو هستند.

دوربین RX10 IV سونی

برای گسترش حالت سفارشی‌سازی، توانایی «My Menu» در معرض مصرف کنندگان قرار دارد که امکان دسترسی به ۳۰ گزینه‌ی پراستفاده را برای عکاس ممکن می‌کند. منوهای مختلف رابط کاربری دوربین RX10 IV برای راحتی در تشخیص و ناوبری رنگی شده‌اند. به علاوه از طرف دیگر، یک منوی تنظیمات مرتبط به ویدیو هم برای افزایش تست کلی ضبط ویدیو به این دوربین اضافه شده است. دوربین RX10 IV سونی در مقابل نفوذ رطوبت و گرد و غبار مقاوم و تجهیز به تکنولوژی‌های ارتباطی وای-فای، NFC و بلوتوث است.

نمونه تازه دوربین سری RX10 سونی، ترکیبی بی‌مانند از پویایی و سرعت را برای علاقه‌مندان به عرصه‌ی عکاسی و حرفه‌ای‌هایی که در جستجوی توانایی کامل انواع متفاوتی از دوربین‌ها در یک دوربین واحد هستند، ممکن می‌کند. فروش دوربین عکاسی RX10 IV با هزینه ۱۶۹۹ دلار از ماه مهر (اکتبر) شروع خواهد شد.

دوربین تازه RX10 IV کمپانی سونی را به چه نحو ارزیابی می‌کنید؟

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع