بهترین لنز برای عکاسی پرتره

برای ثبتعکس ها پرتره‌‌ی خوب، صرفنظر از نوع دوربین، به لنز خوب نیاز دارید.

با اینکه لنزهای پرتره معمولا با هزینه بالایی به مارکت معرفی میشوند؛ با اینحال میتوانید لنزهایی با قابلیت ها کمتر و هزینه خوبتر پیدا کنید که حدودا ۹۰ درصد عملکرد لنزهای لوکس را دارند.

ثبت پرترههای خوب با لنزهای کیت دوربین کار سختی است. صرف نظر از اینکه چقدر تلاش کنید، با لنزهای ۱۸-۵۵ mm f/3.5-5.6 نمیتوانید تصویرهای پرترهای مانند عکس ها مجلات بگیرید.

دلیل این مسئله این است که حداکثر گشادگی دیافراگم لنز شما برای دستیابی به عمق میدان کم و محو کردن پسعرصه، کم است، از این جهت به یک تنظیمات ویژه نیاز دارید. پیشتر به بررسی چند گزینهی مقرون‌به‌صرفه برای عکاسی پرتره میپردازیم.

آنچه از یک لنز پرتره می‌خواهید

تمام پرترهها یک پیغام دارند؛ جلب رضایت نمونه عکاسی. هیچ کس نمیخواهد پرترهاش مانند سگ بولداگی شود که سرش را از پنجرهی ماشین بیرون آورده است. وقتی تصویر پرتره میگیرید می بایست از لنزی استفاده کنید که سوژه را خوب نشان دهد؛ یا اگر بخواهیم واقعگرایانهتر نگاه کنیم، حداقل سوژه بد به نظر نرسد. این لنزها خصوصیتهای مخصوصی دارند.

فاصله‌ی کانونی پرتره

لنزهای واید را حداقل برای ثبت پرترههای سنتی کنار میگذاریم‌. تصویر پایین را مشاهده نمائید. این تصویر به نوعی یک تصویر سلفی با یک لنز ۱۷ میلیمتری روی یک دوربین فول فریم گرفته شده است. سوژهشبیه به کاراکتری از فیلم‌های گیلرمو دل تورو به نظر میرسد.

تصویر ۲

بجای آن به لنزی در محدودهی فاصلهی کانونی نرمال ۵۸mmا– ۴۰ روی یک دوربین فولفریم یا ۳۶mmا– ۲۸ روی یک دوربین کراپ سنسور، (محدودهی تله‌فوتوی کوتاه ۱۰۵mmا– ۷۰ روی دوربین فولفریم یا ۷۰mmا– ۵۰ روی یک دوربین کراپ سنسورنیاز دارید. در این فاصلههای کانونی هیچ انحرافی وجود نخواهد داشت یا در صورت وجود، ظاهر نمونه را خوب نشان میدهد.

در صورت دسترسی میتوانید از یک تلهفوتوی طولانیتر هم استفاده کنید؛ با اینحال برای رسیدن به هدشات با یک لنز ۲۰۰ میلیمتر، باید حدودا ۳۰ فوت از نمونه خود فاصله داشته باشید. ظاهر تصویر خوب خواهد شد؛ با اینحال فاصله از سوژه آن‌قدر دور است که برای برقراری رابطه باید فریاد بزنید. 

دیافراگم و پرتره‌ها

همانطور که در مقدمه هم اشاره کردیم، سخت لنزهای کیت فاصلهی کانونی آنها نیست (روی یک دوربین کراپسنسور، بین ۵۵mmا– ۵۰ فاصلهی کانونی مناسبی برای پرتره است)، حتی سخت حداکثر گشادگی دیافراگم است. برای محو کردن پسعرصه، می بایست از یک دیافراگم عریض استفاده کنید و تنظیمات ۵۰ میلیمتری با بدنهی کراپ f/5.6 به‌اندازه‌ی کافی واید نیست (مانند تصویر پایین). حتی در موقعیت فرضیه‌آل، جزئیات فراوانی در اشیاء پسعرصه می باشد.

تصویر 3

اگر گشادگی دیافراگم برابر با f/1.8 تنظیم شده باشد، تصویر شما مانند تصویر بالا میشود. اکنون تمام اشیاء داخل پس‌عرصه تیره و تار شدهاند.

تصویر 4

حداکثر گشادگی دیافراگم ضروری شما به فاصلهی کانونی لنزها وابسته است. هرچقدر فاصلهی کانونی لنز بیشتر باشد، عمق میدان با یک دیافراگم باریکتر، کمتر خواهد بود. در f/2.8، یک لنز ۴۰ میلیمتر عمق میدان بطور کلی بالایی دارد، در شرایطی که یک لنز ۱۳۵ میلیمتری یک پسعرصهی بطور کلی محو معرفی میدهد.

به‌طور کلی، هرچقدر حداکثر گشادگی دیافراگم بیشتر باشد، برای پرتره خوب است و تا وقتی که از یک لنز تلهفوتوی لانگ استفاده کنید، حداقل به تنظیمات f/2.8، f/1.8، f/1.4 یا حتی f/1.2 نیاز خواهید داشت.

برخی‌ لنزهای خوب پرتره

همانطور که تشخیص لنز خوب برای ثبت پرترههای محشر یک امتیاز به شمار میرود، باید به یک نکتهی دیگر هم توجه داشته باشید؛ هزینه. لنز ۸۵ mm کانن با گشادگی دیافراگم f/1.2 خوب عکاسی پرتره است، با اینحال ۲۰۰۰ دلار هزینه دارد؛ بجای آن لنز ۸۵ mmاf/1.8 کانن که هزینه آن تنها ۳۵۰ دلار است، ۹۵ درصد عملکرد لنز دو هزار دلاری را معرفی میکند

در گروه لنزهای مقرون‌به‌صرفه، گزینههای پایین خوب هستند.

کانن

برای کانن بهترین انتخاب، لنز ۵۰ mmاf/1.8 است که با هزینه ۱۱۰ دلار یک برد کامل به شمار میرود و روی هر دوربین کراپ سنسور یا فول فریم به‌خوبی رفتار میکند. اگر میخواهید کمی بیشتر هزینه کنید، برای دوربین کراپ سنسور میتوانید لنز ۳۲۹ دلاری ۵۰ mmاf/1.4 و برای دوربین فولفریم یک لنز ۸۵ mmاf/1.8 را تهیه کنید.

نیکون

گزینهها برای نیکون هم شبیه به هستند. لنز ۵۰ mmاf/1.8 دویست دلاری روی هر دو نوع فول فریم و کراپسنسور عملکرد خوبی دارد. لنزهای ۵۰mmاf/1.4 و ۸۵ mmاf/1.8 با هزینه ۴۵۰ دلار کمی گرانتر هستند؛ با اینحال تصویر آنها فوقالعاده است.

نوع ابزار تا وقتی که پاسخگوی نیازهای شما باشد، اهمیتی ندارد. گاهی اوقات برای ثبت انواع مشخصی از عکس ها نیاز به لنزهای صحیح و خوب ندارید. متأسفانه لنز کیت، عمق میدان کم را برای پرترهها معرفی نمیکند. با اینحال هر یک از لنزهایی که در این مقاله اشاره کردیم از این مزیت دارا هستند.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع