دوربین های موبایل با عبور از دوربین های کامپکت، اکنون دوربین‌ های DSLR سطح مبتدی را نشانه گرفته اند

در سال‌های واپسین، دوربین‌های موبایل پیشرفت خیره‌کننده‌ای داشته‌اند. عده ای از این تلفن های همراه هوشمند قادر اند جانشین شایسته‌ای برای دوربین‌های کامپکت و حتی DSLR‌های سطح مبتدی باشند.

در سال‌های واپسین، دوربین‌های موبایل پیشرفت خیره‌کننده‌ای داشتند. این پیشرفت تا حدی است که عده ای از این تلفن های همراه هوشمند قادر اند جانشین شایسته‌ای برای دوربین‌های کامپکت باشند؛ اکنون دوربین‌های موبایل در جستجوی مکان بهتری هستند و دوربین‌های DSLR رده‌ی مبتدی را نشانه گرفته‌اند.

اگر اطلاعاتی راجع به دوربین‌های دیجیتالی داشته باشید، معمولا دوستان شما برای خرید دوربین به شما می‌گویند: «دوربینی می‌خواهم که تصویر‌های آن بهتر از گوشی موبایلم باشد!»؛ با این وجود «کیفیت بهتر از گوشی» به چه معناست؟

یکی از اختلاف‌های بنیادی بین دوربین‌های موبایل و دوربین‌های DSLR، توانایی دوربین در ثبت تصویر‌هایی با پس‌عرصه‌ی بطور کلی محو است. معمولا دوربین‌هایی با لنز‌های قابل تعویض توانایی ثبت چنین تصویر‌‌هایی را دارند که باعث ایجاد بوکه‌های دلچسب در عکس خواهد شد. با این وجود از لحاظ استفاده کننده معمولی، یک تصویر پرتره‌ی دلچسب این خصوصیت‌ها را دارد: فوکوس واضح روی سوژه، پس‌عرصه‌ی بطور کلی محو و یک‌دست؛ در حقیقت این بزرگترین دلیلی است که استفاده کننده عادی از نمونه‌ی «کیفیت دوربین بهتر از گوشی باشد» سود میبرد (با این وجود از لحاظ استفاده کننده حرفه‌ای، مواردی مانند اندازه‌ی سنسور، حساسیت به نور و تنظیمات حرفه‌ای مطرح است).

آیفون ۷ پلاس، حاوی یک حالت پرتره است که عمق تصویر را با بهره برداری از دو دوربین پشتی به دست می‌آورد و تقلیدی از دوربین‌های دیجیتالی لوکس را ایجاد می‌کند. با این وجود این نو‌آوری ساخته‌ی دست اپل نیست و به پای عکس ها ثبت شده به وسیله دوربین‌های حرفه‌ای نمی‌رسد؛ با این وجود این تولیدکننده توانسته افکت‌هایی شبیه به را ایجاد کند و در دست میلیون‌ها استفاده کننده قرار دهد.

دوربین‌های DSLR سطح مبتدی (۵۰۰ دلاری)، به انتهای راه خود رسیده‌اند. مدتی قبل ویک گوندوترا، عضو سابق گوگل با پخش عکسی در فیس بوک به این مسئله اشاره کرده است. این افکت‌ها بی‌نقص نیستند، با این وجود برای بیشتر مردم به حد کافی خوب هستند و بهتر و بهتر نیز می‌شوند.

iphone 7 plus camera sample

ممکن است بگویید: «پس بزرگنمایی چه؟ وضوح در سطح پیکسل چه؟ کیفیت تصویر در کمبود نور چه؟». باید بگوییم که اگر گوشی‌های حال حاضر این مشکلات را حل نکرده باشند، در حال رفع آن‌ها هستند و نکته‌ی بنیادی این‌ است که «نیازی نیست این خصوصیت‌ها کامل و بی‌نقص باشند، تنها تا حدی باشند که برای بیشتر مردم راضی کننده باشد». مثلا در خارج از عرصه‌ی عکاسی، حدودا هیچ شخصی نگران وضوح تصویر‌های خود در بزرگ‌نمایی ۱۰۰٪ نیست.

دوربین‌های موبایل نمی‌توانند بیش‌تر از این بزرگ‌تر شوند، با این وجود قادر اند با بهره برداری از دوربین‌های بیشتر، الگوریتم‌های پیشرفته‌تر و شیوه‌های محاسباتی، هوشمندتر رفتار کنند و این دقیقا کاری است که تا اینجای کار انجام داده‌اند.

ممکن است فوکوس اتوماتیک سخت‌ترین قسمت کار باشد. دوربین‌های موبایل برای فوکوس در شب، بسیار کند هستند؛ با این وجود دوربین‌های DSLR با هزینه ۵۰۰ دلار و کمتر، شرایط خیلی بهتری ندارند. دوربین‌های DSLR سطح مبتدی و گوشی‌های موبایل در ردگیری اجسام متحرک خوب رفتار نمی‌کنند و اکثرا باید چند قدم جلوتر بروید تا فوکوس بهتری داشته باشید.

dslr camera vs mobile

بسیاری از افرادی که کیفیت تصویر بیشتری می‌خواهند، از بهره برداری از دوربین‌های DSLR واهمه دارند؛ این دوربین‌ها بزرگ و گیج‌کننده هستند. تولیدکنندگان دوربین‌های دیجیتال برای رسیدن به کیفیت تصویر بهتر و در دوربین‌های رده‌بالاتر، از دکمه‌های بیشتری استفاده می‌کنند و این دلیل نارضایتی مصرف کنندگان غیر حرفه‌ای خواهد بود (منجر به سهولت استفاده‌ی کمتری می‌شود). از اینرو اگر گوشی داخل جیب شما توانایی ثبت عکس هایی شبیه به با دوربین‌های سطح مبتدی را دارد، چرا با خرید یک دوربین بزرگ و گیج‌کننده کارمان را سخت می‌کنیم؟

در سوی مقابل، این را در نظر بگیرید که تلفن های همراه هوشمند، تنها یک ابزار برای عکاسی نیستند، حتی میتوانید با بهره برداری از همان گوشی، تصویر‌های خود را ادیت کنید و به اشتراک بگذارید. با این‌که دوربین‌های حال حاضر توانایی اتصال از روش وای‌فای را دارند، با این وجود باز هم بهره برداری از آن مانند تلفن های همراه هوشمند راحت و بی‌دردسر نیست. دسته‌بندی و بهره برداری از تصویر برای لیست مخاطبین یا استفاده‌های دیگر در موبایل راحت‌تر از این‌ است که تصویر‌ها را با بهره برداری از کارت‌خوان به هارددیسک انتقال دهید و سپس آن‌ها را دسته‌بندی کنید و یا با کاهش حجم و ابعاد تصویر آن را برای استفاده در لیست مخاطبین به گوشی انتقال دهید.

در بیشتر مواقع انتخاب‌های ارزانی برای عاشقان عکاسی با دوربین‌های DSLR می باشد. با اینحال وقتی یک موبایل هوشمند می‌تواند کاری شبیه به با DSLRهای ارزان‌هزینه را انجام دهد؛ افرادی که عاشق کار با دوربین‌های ویژه نیستند به خرید یک گوشی همه کاره بسنده خواهند کرد.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع