نیکون D850 معرفی شد؛ سنسور ۴۵.۷ مگاپیکسلی، فیلمبرداری ۴K و هزینه ۳۳۰۰ دلار

نیکون دقایقی پیش به تمامی اخبار غیر موثق حول دوربین تازه خود انتهای داد و بزرگ‌ترین کابوس کانن ۵D Mark IV را معرفی کرد.

نیکون دقایقی پیش به طرز رسمی از دوربین مورد انتظار D850 پرده گشود. تازه‌ترین دوربین فول‌فریم نیکون با مشخصات و خصوصیات خاص خود رقابت موجود در این رده را بیش از قبل داغ می‌کند.

نیکون درون D850 از سنسور تازه و پیشرفته‌ی BSI CMOS سود برده است که در همین مرحله‌ آن را درمقایسه با رقیب سرسخت خود، کانن ۵D Mark IV جلوتر قرار می‌دهد. به احتمال بسیار زیاد این سنسور نمونه‌ی پیشرفته‌تر a7R II و تولید سونی است که قبل از این خصوصیات بالای آن منجر به حیرت صاحبنظران جهان عکاسی شده بود. سنسور استفاده شده در دوربین تازه نیکون رزولوشن ۴۵.۷ مگاپیکسلی را بهمراه دارد که تمامی نیاز‌های عکاسان را به خوبی پوشش خواهد داد. موتور پردازشی EXPEED 5 که قبل از این در نیکون D5 استفاده شده بود، وظیفه‌ی پردازش عکس ها در D850 را برعهده خواهد داشت. باز‌ه‌ی ایزو این دوربین نیز ۲۵۶۰۰-۶۴ (قابل گسترش به ۱۰۲۴۰۰-۳۲) است. 

نیکون D850 / nikon D850

به صحبت نیکون، D850 با ترکیب رزولوشن بالا، گستره‌ی دینامیکی محشر و قدرت پردازشی فوق‌العاده با اسم معیاری تازه برای کیفیت عکاسی در دوربین‌های فول‌فریم خواهد بود. رزلوشون بالای ۴۵.۷ مگاپیکسلی، کم کم دوربین‌های فول‌فریم را به برادر بزرگ‌تر و با این وجود بسیار گران‌تر مدیوم فرمت خود نزدیک می‌کند. به علاوه از طرف دیگر این برای بار نخست است که نیکون از سنسور‌های BSI در یکی از تولیدات خود استفاده کرده است.

عکاسان امکان انتخاب بین سه اندازه‌ی مختلف از فرمت عکس ها RAW را خواهند داشت؛ عکس ها بزرگ با رزولوشن ۴۵.۴ مگاپیکسل، عکس ها میانی با رزولوشن ۲۵.۶ مگاپیکسل و عکس ها کوچک با رزولوشن ۱۱.۴ مگاپیکسل. بعد از ثبت عکس ها امکان تغییر گروهی عکس ها RAW به هر یک از فرمت‌های ذکر شده موجود است.

نیکون D850 / nikon D850

یکی از نقاط قوت D850، نرخ بالای عکاسی پیاپی همراه با رزولوشن بالای سنسور آن است. نمونه برتر تازه نیکون توانایی ثبت عکس ها با نرخ ۷ فریم بر ثانیه را دارد و در صورت بهره برداری از گریپ باتری عملکرد دوربین در این عرصه به ۹ فریم بر ثانیه گسترش می‌یابد. بافر دوربین نیز محیط کافی برای ذخیره‌ی ۵۱ تصویر ۱۴ بیت و ۱۷۰ تصویر ۱۲ بیت را دارد.

نیکون به علاوه از طرف دیگر فیلتر پایین‌گذر را برداشته است تا همراه با شفافیت بیشتر، بیننده کاهش پدیده‌ی مُواری (moire) باشیم. 

نیکون در قسمت فوکوس اتوماتیک از سیستم استفاده شده در D5، سود گرفته است. این سیستم از معلومات فوکوس ۱۵۳ نقطه که ۹۹ عدد از آن‌ها از نوع متقاطع هستند، سود می‌برد. بهره برداری از ای سیستم پیشرفته‌ی فوکوس اتوماتیک، نویدبخش عملکرد ممتازی D850 در یافتن سوژه و تعقیب آن در شرایط مختلف است.

نیکون D850 / nikon D850

نیکون D850 در قسمت پشتی خود از صفحه نمایش ۳.۲ اینچی با ۲.۳۵۹ میلیون پیکسل سود می‌برد. این صفحه نمایش لمسی توانایی تیلت (چرخش حول محور عمودی خود) را نیز دارد.

به صحبت نیکون، منظر‌یاب D850 وسیع‌ و روشن‌ترین نمونه‌های موجود در جهان دوربین‌های DSLR است که بزرگ‌نمایی ۰.۷۵ برابری را به ارمغان می‌آورد. 

نیکون D850 / nikon D850

نوردهی پس‌عرصه‌ی کلید‌های اصلی D850 نیز امکان تنظیم راحت آن‌ها در شرایط محیطی تاریک را ممکن کرده است.

شاتر الکتریکی نیز امکان عکاسی بدون صدا را در معرض عکاسان قرار می‌دهد. این توانایی به علاوه از طرف دیگر عکاسی ۳۰ فریم بر ثانیه را در رزولوشن ۸.۶ مگاپیکسل ممکن کرده است.

تجهیز به دو درگاه کار SD و XQD، امکان تغییر فوکوس بعد از عکاسی، بدنه‌ای باکیفیت از نوع منیزیم و مقاوم به نفوذ گرد و غبار و ابزارهای ارتباطی بی‌سیم اعم از وای‌فای و بلوتوث، از دیگر توانایی‌های نیکون D850 است.

نیکون D850 / nikon D850

دوربین‌های نیکون پیوسته در قسمت فیلمبرداری، گزینه‌ای خوب در مقابل رقیبان اصلی خود اعم از کانن و سونی به شمار نمی‌رفتند. ولی باید گفت نیکون در صدد است تا با D850 شرایط را تغییر داده و خود را با اسم گزینه‌ای توانمند در این بخش معرفی کند. امکان فیلمبرداری با رزولوشن ۴K و بدون کراپ، خطوط راه‌راه (الگوریتم گورخر) و انتخاب دقیق فوکوس (در رزولوشن ۱۰۸۰p) برای فیلمبرداران حرفه‌ای، خروجی ۴K از روش HDMI و ورود درگاه میکروفن و خروجی هدفون از دیگر خصوصیات D850 در قسمت فیلمبرداری است. 

نیکون D850 از انتهای شهریورماه و با هزینه ۳٬۲۹۹ دلار برای بدنه، به فروش می‌رسد. 

نظر شما پیرامون دوربین تازه و توانمند نیکون چیست؟ آیا توانایی شکست دادن کانن ۵D Mark IV را دارد؟

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع