دانشگاه استنفورد برای خودروها، ربات‌ها و حقیقت مجازی، دوربین چهار بعدی تولید میکند

گروهی از محققان دانشگاه استنفورد، دوربینی برای وسایل نقلیه‌ی خودران و پهپادهای ارسال سفارش ساخته‌اند که می‌توان از آن با عنوان چشم بی‌نقص یاد کرد.

ابتکار تازه دانش پژوهان دانشگاه استنفورد یک دوربین چهاربعدی است که با دقت حدودا ۱۴۰ درجه‌ای قادر به ثبت محیط اطراف خود است و در مقایسه با دوربین‌های متداول حال حاضر، امکان برداشت معلومات بیشتری از یک تصویر دارد. این محققان دیزاین خود را اولین دوربین لایت فیلد تک‌لنزی با میدان دید وسیع می‌نامند. این دوربین برای دریافت معلومات بیشتر، از تصویر‌برداری به شیوه لایت فیلد سود میبرد که بازخورد آن ایجاد تصویری با چهار بعد است. بدین معنی که این دوربین قادر به مشاهده و ضبط جهت و فاصله‌ی نور تابیده‌شده به لنز است و آن را با تصویر ۲ بعدی معمول ترکیب می‌کند.

با این وجود، چشم ربات تجهیز به این دوربین بعد از ثبت عکس ها، قادر به فوکوس مجدد روی آن‌ها است. این توانایی جدی ترین خصوصیت تصویر‌برداری به شیوه‌ی لایت فیلد است. اگر به خاطر داشته باشید، لایترو نیز ابزار کوچکی بود که به‌واسطه‌ی بهره برداری از تکنولوژی لایت فیلد، توانایی تنظیم فوکوس یک تصویر را داشت.

دانش پژوهان این پژوهش، اختلاف مشاهده از روش یک دوربین معمولی با مشاهده از روش نمونه‌ی دیزاین‌شده به وسیله خود را به اختلاف دید از روش یک روزنه و یک پنجره تشبیه کرده‌اند.

یک تصویر دوبعدی مثل یک روزنه‌ی کوچک است؛ چونکه شما توانایی حرکت دادن سر خود و مشاهده‌‌ی معلومات بیشتری از عمق، شفافیت و پراکندگی نور تصویر را ندارید. با اینحال در مقابل، با نگاه کردن از روش یک پنجره و حرکت دادن سر خود، میتوانید خصوصیت‌هایی مانند شکل، شفافیت و درخشندگی تصویر را تشخص دهید.

در آتی، گونه‌های متفاوتی از ربات‌ها و ماشین‌ها قادر اند از مزیت‌های این دوربین برخوردار شوند. یک ربات تجسس‌گر می‌تواند با بهره برداری از توانایی‌های لایت فیلد، همان‌طور که در حال پیدا کردن مسیر خود پایین باران است، روی عکس ها فوکوس مجدد انجام دهد. این خصوصیت می‌تواند عکس ها کلوزآپ را برای استفاده‌ی ربات‌های جستجوگر و نجات‌دهنده یا خودروهای خودران حین مسیریابی در فضاهای کوچک افزایش بخشد. به علاوه از طرف دیگر از آنجایی که تمام معلومات موجود در عکس ثبت به وسیله این دوربین، می‌تواند منجر به رندرینگ‌ یکپارچه شود، امکان بهره برداری از آن در تکنولوژی‌های حقیقت مجازی و حقیقت اضافه نیز می باشد.

هم اینک، این دوربین هنوز در مرحله‌ی مفهومی به سر می‌برد و برای استفاده‌ی حقیقی از آن کمی زود است. هدف پژوهشگران، پیشرفت‌ی یک نمونه‌ی کوچک‌تر و سبک‌تر از این کالا است تا امکان تست آن روی ربات‌ها ممکن باشد.

در ویدئوی کوتاه پایین میتوانید اولین عکس ها ثبت‌شده با این دوربین را ببینید:

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع