پشت پرده‌ اولین دوربین پاناسونیک با فیلم‌ برداری ۴K و نرخ ۶۰ فریم‌ بر ثانیه

با اضافه شدن سریع تکنولوژی، تصویر برداری فول اچ‌دی به‌سرعت کارکرد خود را به ۴K می‌دهد؛ با اینحال تصویر برداری ۴K، منابع و قدرت پردازشی بیشتری می‌طلبد.

رزولوشن تصویر برداری مدت‌ها است که در حال تحول است و حدودا می‌توان رزولوشن ۴K را در اکثر تولیدات تازه مشاهده کرد؛ با اینحال نیاز به توان پردازشی بالاتر در عکس برداری ۴K، به گسترش دما و حرارت منجر می‌شود. سخت دما به حدی دست و پاگیر است که توانایی تصویر برداری پیوسته‌ی دوربین‌های حرفه‌ای مانند D5 نیکون، ۲۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه (با استناد به فرم‌ور ۱.۱۰) و دوربین ۱D X Mark II کانن به ۱۰ دقیقه محدود شده است. وقتی که پاناسونیک GH5 را معرفی کرد، این کالا نه‌تنها اولین دوربین بدون آینه با قابلیت تصویر برداری ۴K و نرخ ۶۰ فریم‌ بر ثانیه شمرده می‌شد؛ حتی توانایی تصویر برداری نامحدود نیز داشت (تا جایی که باتری یا حافظه‌ اجازه می‌داد). سؤال اصلی این است که: پاناسونیک چه جادویی در دوربین ۲۰۰۰ دلاری خود به کار برده است که کمپانی‌های کانن و نیکون از به کار بردن آن در دوربین‌های ۶۰۰۰ دلاری خود عاجزند؟

نیکون هفته‌ی قبلی از ابتکارات این تکنولوژی و روشهای جلوگیری از دما پرده برداشت. دلیل محدودیت تصویر برداری در بسیاری از تولیدات، نیاز بیشتر به منابع است که منجر به گسترش دمای پردازشگر می‌شود. محدود کردن لحظه تصویر برداری، یکی از راه‌کارهای جلوگیری از گسترش دما در وضوح‌های بالا است. میزان داده‌ی پردازشی در دوربین GH5، سه برابر نمونه قبلی، یعنی GH4 است که دلیل گسترش چند برابری گرما می‌شود. پاناسونیک در گام اول، مدارها را طوری افزایش داده است که گرمای کمتری تولید کنند و در گام دوم، گرمای تولیدشده را پراکنده کرده است.

به دلیل تغییر در پردازشگر GH5، این دوربین گرمای کمتری درمقایسه با GH4 تولید می‌کند؛ در شرایطی که پردازش سنگین‌تری انجام می‌دهد. پردازشگر‌های قبلی این تولیدکننده، کار پردازش تصویر و فیلم را به یک شکل انجام می‌دادند؛ با اینحال در نسل تازه برای افزایش کارایی، دو عملکرد از هم جدا شده‌اند. پاناسونیک در این باره در خبرها منتشر کرده است:

اختلاف بین رزولوشن، نویز و فریم‌ریت در حالت تصویر‌برداری و حالت تصویر برداری را در نظر گرفتیم،  سپس در قسمت پردازشی ماشین تازه ونوس، این دو حالت را از هم جدا کردیم و تصویر برداری را افزایش دادیم. تحت این شرایط، اندازه‌ی مدارهای استفاده‌شده به نصف کاهش پیدا کرد.

پاناسونیک لومیکس GH5

در نمونه GH4 به نوعی یک دوربین عکاسی، مدارها برای حالت عکاسی بهینه شده‌اند؛ از این جهت لحظه تصویر برداری این کارایی کاهش می یابد. با بازبینی شیوه تولید، مدارهای استفاده‌شده در دوربین GH5 برای تصویر برداری نیز بهینه شده‌اند. کمپانی تولید کننده مصرف باتری را ۱۰ درصد کاهش داده است که منجر به تولید گرمای کمتری می‌شود.

در شرایطی که تفاوت در پردازشگر دلیل ایجاد حرارت کمتری می‌شود، پاناسونیک بدنه را طوری دیزاین کرده است که بقیه‌ی حرارت تولیدشده بتواند از بدنه خارج شود. با اینکه بدنه‌ی بزرگ‌تر به پراکندگی بیشتر دما کمک می‌کرد؛ با این وجود این تولیدکننده از بدنه‌ای شبیه به بدنه‌ی نمونه قبلی استفاده کرده که تنها ۱.۱۳ برابر بزرگ‌تر شده است. تولیدکنندگان از یک لایه برای دفع گرمای تولیدی به‌جای ساختن یک دوربین با ابعاد DSLR استفاده کرده‌اند.

در شرایطی که تصویر برداری ۴K با نرخ ۶۰ فریم‌ بر ثانیه از مهم‌های دوربین GH5 و نشان‌دهنده‌ی شاهکاری است که قبل از این، دوربین‌های DSLR از توزیع آن ناتوان بودند؛ با این وجود این تنها خصوصیت GH5 نیست. تصویر‌برداری پیاپی با سرعت ۳۰ فریم‌ بر‌ ثانیه و با وضوح ۶K، افزایش فوکوس اتوماتیک در حالت ردیابی سوژه و لرزش‌گیر تصویر ۵ محوره از خصوصیت‌های دیگر این دوربین است.

با اینکه دوربین GH5 وارد مارکت شده است و به‌صورت عمده و خرده به فروش می‌رسد، پاناسونیک با بهره برداری از آپدیت فرم‌ور، بهبودهایی برای این دوربین مقرر کرده که یکی از این گزینه‌ها، دامنه‌ی داینامیکی بالا در عکس برداری ۴K است.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع