کانن EOS 80D در مقابل نیکون D7500؛ رقابت DSLR های میان‌رده

دوربین‌های کانن EOS 80D و نیکون D7500 هر دو از نمونه دوربین‌های DSLR میان‌رده‌ی مارکت شمرده می‌شوند. دوربین Canon EOS 80D در فوریه‌ی ۲۰۱۶ با هزینه ۱۱۹۹ دلار وارد مارکت شد و هزینه حال حاضر آن ۱۰۹۹ دلار است. Nikon D7500 با اینحال آوریل امسال معرفی شده است و هزینه ابتدایی‌ و هزینه حال حاضر آن، هر دو ۱۲۹۹ دلار است. پس اگر معیار انتخاب تنها تازه تر بودن دوربین باشد، با پرداخت کمی هزینه‌ی بیشتر می‌توان D7500 را انتخاب کرد؛ با اینحال آیا دوربین تازه نیکون کارایی بهتری هم درمقایسه با دوربین قدیمی کانن دارد؟ پیشتر این مسئله را عمیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

کیفیت تصویر و سنسور

D7500 سنسور تازه ۲۰ مگاپیکسلی را از همزاد پیشرفته‌تر خود، D500 به ارث برده است. امکان دارد در نگاه اول سنسور D7500 درمقایسه با سنسور ۲۴ مگاپیکسلی EOS 80D در مقام‌ی پائین‌تری قرار بگیرد، با اینحال با تست D7500 متوجه می‌شویم کیفیت تصویر آن شدیدا شبیه به D500 است. دوربین نیکون در مقایسه با EOS 80D در حالت Raw ایزوی بهتری دارد و در کاهش نویز JPEG (که منجر به حفظ جزئیات و حذف نویز می‌شود) نیز بهتر رفتار می‌کند.

توانایی JPEG Color Indention نیکون با رنگ‌های گرم مانند زردها و قرمزهای اشباع شده و سبزهای پرطراوت و در عین حال خنثی همراه است. از این جهت باوجود این‌که هنوز برای دادن نظر قطعی پیرامون‌ی کیفیت تصویر زود است، با اینحال D7500 علی‌رغم رزولوشن کم‌تر درمقایسه با EOS 80D، از جهت پردازش تصویر بطور کلی توانایی رقابت با دوربین نیکون را دارد.

سرعت عکاسی و بافر

سرعت عکاسی

با تنظیم حالت عکاسی Nikon D7500 را روی «Continous High»، می‌توان به سرعت عکاسی‌ پیاپی ۸ فریم بر ثانیه دست یافت. این درحالی‌است که بیشترین سرعت عکاسی پیاپی در EOS 80D به ۷ فریم بر ثانیه می‌رسد. در چنین موقعیتی این اختلاف کم است، با اینحال اختلاف آن وقت عکاسی اکشن (مانند عکاسی از اتفاقات ورزشی) مطمئنا به‌چشم خواهد آمد.

سرعت عکاسی پیاپی در D7500 یک فریم بیشتر از EOS 80D است

بافر EOS 80D می‌تواند ۱۱۰ تصویر JPEG یا ۲۵ تصویر Raw را در خود ذخیره کند؛ در شرایطی که بافر D7500 امکان ذخیره‌سازی بی‌نهایت تصویر JPEG یا ۵۰ فایل ۱۴ بیتی غیرفشرده‌ی Raw را ممکن می‌کند.

برای افرادی که قصد دارند برای مدت طولانی، یا بازه‌های کوتاه و پشت سر هم از یک اتفاق سریع در حالت Burst (عکاسی پیاپی) تصویر‌برداری کنند، D7500 با اختلاف اجرای مناسب تری دارد.

صفحه‌ی نمایش

صفحه نمایش

هر دو دوربین D7500 و ۸۰D صفحه‌ی نمایش ۳.۰ اینچی لمسی دارند. رزولوشن صفحه نمایش ۸۰D تا اندازه‌ای بیشتر است و نسبت تصویر ۳:۲ آن با استناد به نسبت تصویر سنسور دوربین، استانداردتر است. به علاوه از طرف دیگر در شرایطی که صفحه نمایش D7500 تنها توانایی تغییر در راستای عمودی دارد، صفحه نمایش ۸۰D از یک دیزاین بطور کلی چرخان سود می‌گیرد.

دیزاین چرخش عمودی صفحه‌ی نمایش D7500، بدون خم شدن صفحه‌ی بزرگ نمایش به گوشه، عکاسی  from the hip (بدون نگاه کردن در دریچه دوربین) بدون مزاحمت را معرفی می‌کند؛ با اینحال از جهت دیگر ۸۰D عکاسی با زاویه‌های بالا و پائین را در هر دو نمای دورنمای و پرتره ممکن می‌کند.

نگه‌داشتن دست روی صفحه‌ی نمایش بطور کلی چرخان EOS 80D به ثبات دوربین هم یاری مینماید؛ با اینحال از جهت دیگر چرخاندن صفحه‌ی نمایش به سوی خارج مانعی برای پورت‌های USB و HDMI می‌شود. با این وجود افرادی با این سخت روبه‌رو می‌شوند که از یک رکوردر ویدئویی خارجی استفاده می‌کنند یا می‌خواهند از دوربین در استودیو و در حالت وصل بهره ببرند. صفحه‌ی نمایش چرخان عمودی D7500 در هیچ موقعیتی دچار سخت نمی‌شود.

بدنه، کنترل‌ها و ساختار

بدنه و کنترل ها

اگر بخواهید در شرایط آب و هوایی نه‌چندان مساعد مانند هوای بارانی عکاسی کنید، مقاومت دوربین باید برای شما علاقه مندان از ارزش بالایی دارا باشد. با اینکه هیچ کدام از این دو دوربین بدنه‌ی تمام فلزی ندارند، با اینحال ساختار بدنه‌ی هر دو بسیار خوب است.

بدنه‌ی D7500 ترکیبی از پلاستیک حرارتی فیبر کربنی (CFRTP) و آلیاژ منیزیم است؛ همزمان با اینکه EOS 80 D از پلاستیک پلی کربنات ساخته شده است. هر دو دوربین در مقابل شرایط آب و هوایی نامساعد تا اندازه‌ای مقاوم هستند. با اینکه استحکام D7500 در دست بیشتر است؛ با اینحال مادامی که قصد بهره برداری از دوربین خود در منطقه‌ی جنگی یا شرایط بسیار سخت آب و هوایی را نداشته باشید، کیفیت بدنه نقش فراوانی در انتخاب یکی از این دوربین‌ها و ترجیح دادن یکی بر دیگری نخواهد داشت.

کیفیت بدنه نقشی در انتخاب این دو دوربین ندارد، از آنجاییکه استحکام و مقاومت هر دو حدودا یکسان است

هر دو دوربین برای تغییر راحت‌تر تنظیمات دستی دوربین، حاوی دو دایال و تعداد فراوانی از دکمه‌ها و سوییچ‌های خارجی هستند تا سطح معقولی از سفارشی‌سازی را برای استفاده کننده ممکن کنند. تعداد اسلات‌های کارت SD در هر دو دوربین تنها یک عدد است و از جهت عمر باتری عملکرد نزدیکی به یکدیگر دارند. با استناد به مقام‌بندی CIPA دوربین EOS 80D با یک باتری پر می‌تواند ۹۶۰ تصویر را به ثبت برساند و D7500 نیز در هر شارژ قادر به ثبت ۹۵۰ تصویر است. هر دو دوربین تجهیز نمایابی با پوشش ۱۰۰ درصدی هستند، با اینحال بزرگنمایی دریچه دوربین D7500 بیشتر است. جواب به این سؤال که کنترل‌ها و ارگونومیک کانن خوب است یا نیکون، به خود شما بستگی دارد. پس خوب است با در دست گرفتن نمونه‌هایی از دوربین‌های هر دو برند، خود به این نتیجه برسید که کدام دوربین در دستانتان حس بهتری ایجاد می‌کند.

ویدئو

ویدیو

در نگاه اول، امکان دارد D7500 گزینه‌ی جدی‌تری برای تصویر برداری به‌نظر برسد. هر دو دوربین تجهیز به پورت‌های میکروفون و هدفون، HDMI خارجی و صفحات لمسی برای تعیین نقطه‌ی فوکوس هستند. ۸۰D می‌تواند با رزولوشن HD و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه تصویر برداری کند و D7500 قادر به تصویر برداری ۴K است؛ با اینحال اختلاف‌‌های تصویر برداری به همین‌جا ختم نمی‌شود.

حالت ویدئوی ۴K در D7500 با یک کراپ اضافه به طول کانونی ۱.۵x روی کراپ ۱.۵x سنسور APS-C همراه است. این یعنی کراپ کامل ۲.۲۵x برابر درمقایسه با فاصله‌ی کانونی نوشته شده روی لنز دوربین بیشتر است. در حقیقت حتی در تنظیمات واید ۱۸ میلی‌متری D7500، لحظه تصویر برداری ۴K یک میدان دید هم‌ارز  ۴۰.۵ میلی‌متری خواهید داشت. با اینحال از طرف دیگر، D7500 دقیقا مانند EOS 80D لحظه تصویر برداری Full HD هیچ کراپی ندارد. درنتیجه باتوجه به عدم وجود توانایی تصویر برداری ۴K در ۸۰D، وجود این خصوصیت در D7500 را می‌‌توان یک مزیت دانست و چندان به آن خرده نگرفت.

D7500 به علاوه از طرف دیگر تجهیز به خصوصیت پترن‌دهی زبرا برای تصحیح نوردهی عکس ها است. هیچ کدام از دو دوربین تجهیز به تثبیت‌کننده‌ی تصویر یا لرزش‌گیر داخلی بدنه نیستند؛ از این جهت خوب است لحظه تصویر برداری روی دست، از تثبیت‌کننده‌ی تعبیه‌شده در لنز مطمئن استفاده کنید.

وقتی که بحث فوکوس اتوماتیک در ویدئو مطرح می‌شود، فوکوس اتوماتیک Dual Pixel دوربین‌های کانن یک مزیت برجسته به شمار می‌رود. D7500 هنوز هم تجهیز به سیستم قدیمی و ساده‌ی اتوفوکوس برمبنای تشخیص کنتراست است که به معنی سرعت سوژه‌یابی بالا است؛ در شرایطی که عملکرد EOS 80D لحظه فوکوس بر سوژه‌ها یا چهره‌ی اشخاص خوب است و از این جهت عکاسی سریع در حال حرکت را راحت می‌کند.

بالاخره، به توجه به رزولوشن پایین‌تر تصویر برداری، به‌نظر می‌رسد سیستم اتوفوکوس Dual Pixel دوربین نیکون به‌تنهایی دلیل شود تا بتوانیم با چشم‌پوشی از توانایی تصویر برداری ۴K دوربین نیکون، EOS 80D را به مردم علاقه‌مند به تصویر برداری پیش نهاد کنیم.

فوکوس اتوماتیک

فوکوس خودکار دوربین

D7500 حاوی همان سیستم فوکوس اتوماتیک ۵۱ نقطه‌ای (۱۵ کراس تایپ) به‌کار رفته در D7200 (و D750) است؛ با این اختلاف که نیکون این دفعه از سنسور سنجش رزولوشن ۱۸۰ هزار پیکسلی به‌کار رفته در D500 در آن استفاده کرده است؛ که دلیل می‌شود ردیابی سوژه از روش دریچه دوربین (که نیکون آن را ردیابی ۳D می‌نامد) بسیار دقیق‌تر صورت بگیرد. سنسور سنجش رزولوشن تازه نیکون در تست‌های ابتدایی، اختلاف چشمگیر مثبتی درمقایسه با نمونه‌ی قدیمی داشته است.

این درحالی است که EOS 80D حاوی یک سیستم اتوفوکوس ۴۵ نقطه‌ای است که در آن تمام نقاط کراس تایپ هستند. نیکون به علاوه از طرف دیگر در ۸۰D از یک سنسور تشخیص رزولوشن ۷۵۶۰ پیکسلی RBG و سنسور مادون قرمز برای کمک به ردیابی سوژه استفاده کرده است.

لحظه عکاسی از روش دریچه دوربین، D7500 از جهت عملکرد ردیابی سوژه ۸۰D را به سادگی پشت سر می‌گذارد. D7500 به علاوه از طرف دیگر تجهیز به خصوصیت فاین تیونِ اتوفوکوس است که برای بار نخست در دوربین‌های D5 و D500 معرفی شد و به عکاسان یاری مینماید تا برای رسیدن به خوش آیند ترین نتیجه، لنزها را با دوربین خود کالیبره کنند.

در طرف دیگر «سیستم فوکوس اتوماتیک Dual Pixel» کانن نیز حرف‌های فراوانی برای گفتن دارد. اگر به سیستم فوکوس اتوماتیک دوال پیکسل کانن عادت کره باشید، لحظه عکاسی با D7500 در حالت Live View حس بطور کلی ماقبل تاریخی به شما دست خواهد داد. وقتی که با لمس صفحه نمایش در D7500 فوکوس را جابه‌جا می‌کنید، قبل از پیدا کردن نقطه‌ی اصلی دوربین چندین بار از نقطه‌ی فوکوس پرش می‌کند. این مسئله که منجر به صدای ناخوشایندی نیز می‌شود در بین عکاسان به Hunting مشهور است. در ۸۰D با اینحال بعد از تنظیم نقطه‌ی فوکوس با لمس صفحه، دوربین به سادگی سوژه را ردیابی کرده و به‌نرمی روی آن قفل می‌کند.

اتصالات و گریپ باتری

باتری دوربین

در انتقال بی‌سیم به لپ‌تاپ، موبایل، محیط ابری یا هر جای دیگر، اختلاف فراوانی بین دو دوربین نیست. D7500 تجهیز به Blutooth LE است که روند جفت‌شدن با وسایل جانبی را راحت‌تر می‌کند؛ با اینحال اگر استفاده کننده اندروید هستید، NFC در EOS 80D می‌تواند گزینه‌ی خوب‌تری برای‌تان باشد.

بالاخره، برای افرادی که به ظرفیت بالاتر باتری نیاز دارند، کانن خود به شکل آفیشیال گریپ باتری برای EOS 80D معرفی کرده است. این درحالی است نیکون هنوز گریپ باتری رسمی برای D7500 معرفی نکرده است.

کدام دوربین خوب است؟

کانن و نیکون

مسلما جواب به این سؤال به عوامل فراوانی بستگی دارد.

برای افرادی که از اتفاقات سریع عکاسی می‌کنند و دریچه دوربین‌های اپتیکال را ترجیح می‌دهند، D7500 با سرعت عکاسی پیاپی‌ بالاتر، بافر بیشتر، سیستم تشخیص فاز بهتر و سیستم ردیابی اتوفوکوس سه‌بعدی، گزینه‌ی بهتری شمرده می‌شود.

برای افرادی که تأکید بیشتری روی ویدئو دارند و لزوما الزامی به ۴K (علی الخصوص با کراپ ۲.۲۵) ندارند، EOS 80D گزینه‌ی بهتری به‌شمار می‌رود. تصویر برداری با فوکوس خوب به وسیله دوربین کانن بسیار راحت‌تر است. سیستم اتوفوکوس EOS 80D غیر از دقت بالا، قادر به تشخیص چهره و ردیابی سوژه نیز است.

مقایسه با ۷D IIمقایسه دوربین

دوربین دیگری در رسته‌ی دوربین‌های کانن قرار دارد که می‌تواند با D7500 رقابت کند: دوربین حرفه‌ای‌تر EOS 7D Mark II.

۷D Mark II علی‌رغم اینکه سپتامبر ۲۰۱۴ به مارکت آمده و کمی قدیمی شمرده می‌شود؛ بازهم نمونه برتر دوربین‌های APS-C کانن به شمار می‌رود. باوجود این‌که این دوربین با هزینه ابتدایی‌ی ۱۷۹۹ دلار به مارکت معرفی شد، هم‌اکنون با هزینه تنها ۲۰۰ دلار گران‌تر از D7500، یعنی ۱۴۹۹ دلار به‌فروش می‌رسد.

با اینکه سنسور هر دو دوربین رزولوشن یکسانی دارند، با اینحال D7500 دامنه‌ی دینامیک بهتری دارد و به خاطر سنسوری که از D500 به ارث برده، از ایزوی بالا و افزایش‌یافته‌ای دارا است. ۷D Mark II تجهیز به  دو شیار کارت (یکی برای کارت‌های CF و دیگری SD) است؛ با اینحال بافر بیش‌تر D7500 مدت لحظه عکاسی پیاپی در حالت Raw را گسترش می‌دهد. از لحاظ تداوم صفحه‌ی نمایش، ۷D II باتوجه به بهره برداری از صفحه‌ی ثابت، تداوم بیشتری درمقایسه با صفحه‌ی متحرک D7500 دارد.

دریچه دوربین‌ها و تعداد دکمه‌های روی بدنه‌ی دو دوربین در یک سطح است؛ با اینحال بدنه‌ی ۷D II از آلیاژ قوی‌تر منیزیم ساخته شده است. برای کار با سیستم فوکوس اتوماتیک ۶۵ نقطه‌ای کراس تایپ، ۷D Mark II از یک جوی‌استیک تنظیم اتوفوکوس سود میبرد؛ در چنین موقعیتی ردیابی ۳D نیکون در D7500 درمقایسه با ورژن‌های قدیمی‌تر iTR کانن استفاده شده در ۷D Mark II بهتری دارد. وانگهی، باوجود اینکه ۷D II از پردازشگر قدیمی‌تری سود میبرد، با اینحال تجهیز به سیستم Dual Pixel نیز است؛ که درنتیجه تست عکاسی در حالت لایو ویو به‌مراتب بهتری را درمقایسه با D7500 ایجاد می‌کند.

بالاخره، درحالی که در ۷D II اتصال با کارت Wi-Fi SD یک آپشن شمرده می‌شود، این گزینه در D7500 به‌صورت پیش‌فرض جای گرفته شده است.

به‌طور کلی EOS 7D Mark II هنوز هم یک سیستم بادوام و قابل اعتماد است که بسیاری از حرفه‌ای‌ها بازهم از آن استفاده می‌کنند. با اینحال اگر عکاس حرفه‌ای نیستید و صرفا علاقه دارید یک دوربین DSLR نیمه‌حرفه‌ای تهیه کنید، یقینا D7500 گزینه‌ی بهتری برای‌تان خواهد بود.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع