دوربین بدون آینه و فول‌فریم نیکون به دهانه لنز تازه زدمانت تجهیز می‌شود

با استناد به گزارش‌های پخش شده دوربین فول‌فریم و میررلس بعدی نیکون لنز زِد-مانت خواهد داشت.

دوربین فول‌فریم و بدون‌آینه‌ی بعدی نیکون یقینا بدون مبدل با لنزهای اف‌مانت (لنز‌های حال حاضر دوربین‌های این برند) سازگاری نخواهد داشت. با استناد به خبری تازه، نیکون برای سیستم بدون‌آینه و فول‌فریم خود از مانت تازه ای با اسم زِدمانت (Z-Mount) استفاده خواهد نمود.

در جریان کنفرانس CES 2018 در لاس‌وگاس شایعاتی پخش شد مبنی بر این‌که نیکون تصمیم گرفته است دوربین زدمانتی با قطر خارجی ۴۹ و فلنج سطح کانونی ۱۶ میلی‌متری معرفی کند. این مقدار، فاصله بین سطح بیرونی مانت بدنه دوربین، تا سطح سنسور یا فیلم است.

در مقام مقایسه، سیستم بدون‌آینه‌ی سری اول نیکون فلنج سطح کانونی ۱۷ میلی‌متر با سنسور نسبتا کوچک یک اینچی CX داشت. سیستم فول‌فریم و اف‌مانت نیکون سطح کانونی ۴۶.۵ میلی‌متر و قطر خارجی ۴۴ میلی‌متری دارد. ای‌مانت سونی نیز که روی دوربین‌های فول‌فریم آن استفاده می‌شود، حاوی فلنج سطح کانونی ۱۸ میلی‌متر و قطر بیرونی ۴۶.۱ میلی‌متر است.

به نوشته نیکون رومرز، زدمانت برای دوربین‌های فول‌فریم بدون‌آینه دیزاین شده است. این وبسایت به علاوه از طرف دیگر خاطرنشان کرده است که امکان دارد اسم تجاری نهایی زدمانت نباشد؛ با اینحال ابعاد اعلام‌شده صحیح هستند.

نیکون در ماه جولای سال قبلی گفت که در حال تولید دوربینی است که استانداردها را جابجا می‌کند. بعد از آن نیز در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ گفت که برای رقابت در مارکت دوربین‌های عکاسی بدون‌آینه (Mirrorless) کالا در حال تولید یقینا فول‌فریم خواهد بود. حدودا همزمان با پخش این اخبار، عکس هایی پتنت‌های ثبت‌شده‌ای از لنزهای فول‌فریم نیکون پخش شد.

کانن نیز به مارکت بدون‌آینه‌ها گرایش یافته است. گواه این نوشته درخواست واپسین کانن از عکاسان حرفه‌ای است که طی آن از آن‌ها خواسته شد که بگویند چه خصوصیت‌ها و خصوصیاتی از دوربین‌های عکاسی بدون‌آینه (Mirrorless)‌ی حرفه‌ای آن‌ها را شیفته خود می‌کند.

به صحبت سایت کانن رومرز، اینجا جایی است که کانن می‌تواند از رقبا پیشی بگیرد. اگر آن‌ها قادر باشند به نحوی حدود ۱۳۰ میلیون لنز EF خود را با دوربین‌های فول‌فریم بدون‌آینه این برند در آتی سازگار کرده و الزامی به مبدل نداشته باشند، قادر اند قواعد بازی در این بخش از مارکت را به نفع خود تغییر دهند.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع