پنج اتفاقی که امیدواریم امسال در جهان عکاسی بیننده باشیم

با استناد به اخبار و شایعاتی که تا اینجای کار در عرصه‌ی عکاسی بیننده بوده‌ایم، پنج مورد مهم وجود دارند که که امیدواریم امسال به وقوع بپیوندند.

دیزاین و تولید ابزارهای عکاسی کار راحتی نیست. تکنولوژی‌های استفاده شده در این ابزارهای بسیار پیچیده هستند؛ با اینحال این به این معنی نیست که هر کالایی می‌تواند پاسخگوی نیاز عکاسان باشد. از این جهت، با این نگاه که در بیشتر مواقع جا برای افزایش هست، به چندین عدد از تولیدات و تکنولوژی‌هایی که امیدواریم در سال ۲۰۱۸ بیننده آن‌ها باشیم می‌پردازیم.

۱. دوربین فول‌فریم و بدون‌آینه از نیکون و کانن

تنها دوربینی که در سال ۲۰۱۷ موفق شد با دوربین‌های A9 و A7R III از سونی رقابت کند نیکون D850 بود. دو نمونه ذکر شده از سونی توانستند توجه بسیاری از عکاسان، خصوصا آن‌هایی که هم عکاسی ثابت و هم متحرک انجام می‌دهند، را به خود جلب کنند. تکنولوژی بدون آینه در این نمونه‌ها به بلوغ رسید و بهتری‌های خود درمقایسه با DSLRها را به رخ کشید.

دوربین‌های سری M از کانن با اینکه خوش‌تولید هستند، با اینحال در رقابت با بدون‌آینه‌های سونی و فوجی حرف چندانی برای گفتن ندارند. اکنون باید دید کانن و نیکون با آن‌ همه شیشه چه می‌کنند. از نقاط ضعف سیستم سونی عدم بهره برداری از شیشه، علی الخصوص در لنزهای تله‌فوتو است. با اینحال اگر کانن و نیکون قادر باشند سیستم فول‌فریم را با حفظ شیشه‌های حال حاضر پیشرفت دهند، مسلما برد با آن‌ها خواهد بود. سونی طی مدت کوتاهی موفق شد در قسمت دوربین‌های حرفه‌ای صدرنشین شود. با توزیع تولیدات تازه به وسیله نیکون و کانن می‌توان بیننده رقابت با مزه ای در این عرصه بود.

۲. دیگر تولیدکنندگان

در چند سال قبلی، تمرون (Tamron) و سیگما (Sigma) با تمرکز بر کیفیت و کاهش هزینه موفق شده‌اند به برند خود اعتبار ببخشند. ماحصل این کار  انتخاب‌های بیشتری در عرصه‌ی لنز به عکاسان داد؛ به طوری‌که قادر باشند با هزینه‌ی کمتر لنز‌های باکیفیتی داشته باشند.

ظهور برندهای کره‌ای و چینی سامیانگ (Samyang)، روکینان (Rokinon) و یونگنو (Yongnuo) بسیاری از عکاسان را با کیفیت تولید و عکسبرداری بالا و هزینه پایین خود شگفت‌زده کردند.

سامیانگ

این برندهای نه چندان شناخته‌شده دلیل شدند برندهای قدیمی مقداری به خود بیایند و در هزینه‌گذاری‌های خود تجدیدنظر کنند. امیدواریم در سال آتی نیز بیننده فعالیت نبردی و انگیزاننده‌‌ی برندهای متفرقه باشیم.

۳. افزایش در اتصال بی‌سیم

گوشی شما یقینا حالت‌های متفاوتی از عکاسی از قبیل تصویر ثابت، پانورامای اتوماتیک، فایل تصویری ۲۴۰ فریم بر ثانیه و کیفیت ۴K و… را معرفی می‌کند. به علاوه از طرف دیگر، تصویر‌ها و فیلم‌ها بعد از ثبت در چند ثانیه ذخیره‌ی ابری می‌شوند.

با اینحال انتقال تصویر‌ها از دوربین دیجیتال به گوشی به کمک بلوتوث و حتی وایرلس هنوز به سختی انجام می‌گیرد. بسیاری از تولیدکنندگان دوربین، از اپ دوربینی استفاده می‌کنند که انگار در دست به ده سال قبل است. غیر از ظاهر قدیمی، عملکرد این نرم‌افزارها نیز با سخت مواجه است. امیدواریم امسال مشکلات مرتبط به انتقال فایل دوربین‌ها از نمونه سرعت و امنیت برطرف شوند.

۴. تولیدات مدیوم فرمت یا قطع متوسط بیشتر

دوربین مدیوم فرمت

توزیع دوربین‌هایی مانند Hasselblad X1D و Fuji GFX ثابت کرد که دوربین دیجیتال قطع متوسط می‌تواند غیر از هزینه پذیرفتنی کیفیت و رزولوشن خوبی را نیز معرفی دهد. در مقام مقایسه، این دوربین‌ها درمقایسه با نسل اول دوربین‌های دیجیتال تک‌لنز بازتابی خیلی گران‌تر نیستند. امیدواریم این مارکت نوپا گسترش یافته و انتخاب‌های خلاقانه‌تری را در مقابل عکاسان قرار دهد.

۵. گسترش تولید ابزارهای خلاقانه

ابزارهای عکاسی ابزاری برای خلاقانه‌تر کردن عکس ها هستند؛ با اینحال خیلی مواقع دلیل تأثیرگذاری بیشتر تصویر‌ها می‌شوند. به این خاطر امیدواریم توزیع ابزاری مانند نمونه‌های معرفی شده در پایین را بیشتر بیننده باشیم.

آداپتالوکس (Adaptalux)

آداپتالوکس (Adaptalux)

علاقه مندان عکاسی ماکرو یا افرادی که از کالاها عکاسی می‌کنند آداپتالوکس را بسیار می‌پسندند. بروزترین نمونه آن گزینه‌هایی مانند لیزر و فرابنفش را نیز معرفی می‌دهد.

گلایدآرم (Glidearm)

گلایدآرم (Glidearm)

اسلایدرها ابزار خوبی هستند؛ با اینحال خیلی دراز و طویل و غیرقابل‌حمل هستند. گلاید‌آرم از مفصل آرنج شما الگو گرفته است و به طرز ممتازی امکان ثبت عکس ها متحرک را به شما می‌دهد.

فلیروان (FlirOne)

فلیروان (FlirOne)

کارآمدترین استفاده‌ی دوربین‌های FLIR مصارف علمی است؛ با اینحال میتوانید با پرداخت ۲۴۹.۹۹ دلار این گزینه را نیز برای ثبت عکس ها خلاقانه داشته باشید.

لایف‌پیکسل (LifePixel)

لایف‌پیکسل (LifePixel)

اگر می‌خواید دوربین DSLR خود را به یک دوربین مادون قرمز حقیقی مبدل کنید، کمپانی‌هایی مانند لایف‌پیکسل هستند که قادر اند این کار را برای شما انجام دهند. ممکن است برای دوربین حرفه‌ای و اصلی شما انتخاب خوبی نباشد، با اینحال میتوانید روی دوربین قدیمی خود از آن سود ببرید.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع