با دوربین میراژ لنوو، ویدئوهای حقیقت مجازی ۱۸۰ درجه استریم کنید

لنوو در جریان کنفرانس CES 2018، از دوربین «بگیر و ببین» تازه ای که ویژه استریم ویدئوی حقیقت مجازی ۱۸۰ درجه است، پرده گشود.

لنوو دوربین تازه خود را که میراژ کمرا اسم گذاری شده و برای ثبت و ضبط تصویر و ویدئو به‌صورت ۱۸۰ درجه دیزاین شده است، در کنفرانس CES 2018 در معرض نمایش گذاشت. این دوربین تجهیز به ۲ دوربین چشم ماهی با قابلیت ضبط ویدئوی سه‌بعدی فوق عریض است. این دوربین می‌تواند عکس ها و ویدئوها را به‌صورت محلی ذخیره کند؛ با اینحال گوگل و لنوو، آن را با اپ‌های عکس ها گوگل و یوتیوب نیز همراه کرده‌اند که استفاده کننده با بهره برداری از آن‌ها می‌تواند محتوای دلخواه خود را روی صفحه نمایش مسطح یا در هدست حقیقت مجازی تماشا کند. هزینه این دوربین کمتر از ۳۰۰ دلار خواهد بود و برنامه ریزی شده است بهمراه هدست حقیقت مجازی مستقل میراژ سولو گوگل و لنوو، در نیمه‌ی دوم ۲۰۱۸ به مارکت معرفی شود. هدست مشترک گوگل و لنوو با برچسب هزینه ای تقریبا ۴۰۰ دلار به فروش خواهد رسید.

میراژ کمرا از دو دوربین ۱۳ مگاپیکسل با امکان ثبت عکس ها استریوسکوپ (برجسته‌بینی) سود می‌گیرد. این دوربین با وضوح تصویر ۴K و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه قادر به ضبط ویدئو است و مصرف کنندگان قادر اند ویدئوهای ضبط‌شده را از روش یک شبکه‌ی وای‌فای در یوتیوب استریم کنند. با استناد به اعلام لنوو، یک ورژن‌ی دیگر از این دوربین قادر به استریم ویدئو از روش شبکه‌ی نسل چهارم موبایل نیز خواهد بود. دیگر مشخصات دوربین میراژ شامل یک پیچ ۱/۴ اینچی برای سه‌پایه، یک دکمه‌ی پاور، یک دکمه‌ی شاتر و یک دکمه‌ی وظیفه می‌شود که دکمه‌ی واپسین عملکرد دوربین را بین حالت‌های تصویر، ویدئو و استریم زنده تغییر می‌دهد.

مصرف کنندگان قادر اند فیلم‌های خود را از روش یک اپ همراه، روی ابزار‌های اندروید یا آی‌اواس تماشا کنند؛ ولی باید گفت، بعد از اتمام راه‌اندازی ابتدایی، عملکرد دوربین مستقل از موبایل هوشمند خواهد بود. اگر اقدام به ضبط ویدئو روی حافظه‌ی ذخیره‌سازی دوربین کنید، ۱۶ GB حافظه در دست خواهید داشت که میتوانید از روش کارت میکرو‌اس‌دی آن را گسترش دهید. امکان ادیت ویدئوها بعد از ضبط با برنامه‌ی آدوب پریمیر پرو یا دیگر نرم‌افزارهای پرطرفدار ادیت ویدئو نیز امکان دارد. باتری قابل جداسازی دوربین از روش درگاه یواس‌بی نوع C شارژ می شود و حدسیات می شود با هر بار شارژ دو ساعت تداوم بیاورد.

«ویدئوی حقیقت مجازی» معمولا به ویدئوی ۳۶۰ درجه اطلاق می‌شود که تماشاگران لحظه مشاهده‌ی آن‌قادر اند تمام و کمال به اطراف بچرخند. ولی باید گفت، میراژ کمرا از قالب «وی‌آر ۱۸۰» گوگل سود میبرد که سال قبلی معرفی شد.  تا اینجای کار ویدئوهای ۱۸۰ درجه را از جانب کمپانی‌های حقیقت مجازی مانند نکست‌وی‌آر مشاهده کرده‌ایم؛ با اینحال تا به امروز، لنوو به نوعی شریک طولانی‌مدت واحدهای حقیقت مجازی و حقیقت اضافه‌ی گوگل، تنها کمپانی صاحب دوربین تجهیز به قالب وی‌آر ۱۸۰ شمرده می‌شود.

Lenovo’s Mirage Camera

لنوو و گوگل به این نتیجه رسیده‌اند که تصویر برداری با یک دوربین ۳۶۰ درجه برای مصرف کنندگان عادی ناخوشایند و سخت است و کیفیت استریم ویدئو نیز پایین‌تر از کیفیت تصویر یک دوربین کامپکت ۱۸۰ درجه خواهد بود.

کلی بیور، مدیر واحد حقیقت مجازی و حقیقت اضافه گوگل، بیان می کند:

مردم عادی دوربین‌های ۳۶۰ درجه را انتخاب می‌کنند و پرسش میکنند: [برای ثبت تصویر یا ضبط ویدئو] آن را به کدام سمت نشانه بگیرم؟ و فروشنده به آن‌ها بیان می کند: ضروری نیست آن را به هیج سمتی نشانه بگیرید و این باعث سردرگمی آن‌ها می‌شود.

جف مردیت، مدیر کسب‌وکار رایانش اندروید و کروم لنوو، پیشتر بیان می کند:

مردم عادی به آنچه در مقابل آن‌ها است توجه می‌کنند. آن‌ها به‌ندرت برای تحقیق و مطالعه و مشاهده‌ی پشت سر و اطراف، سر خود را می‌چرخانند.

گوگل هم اینک صاحب یک سیستم ویدئوی ۳۶۰ درجه‌ی پیشرفته به اسم «جامپ» است و مصرف کنندگان قادر اند دوربین‌های ۳۶۰ درجه‌ی ویژه مصرف‌کننده را با رنج هزینه شبیه به میراژ کمرا تهیه کنند. ولی باید گفت گوگل و لنوو میراژ کمرا را به نوعی یک گزینه‌ی توانمند که بین سختی و آسودگی بهره برداری از دوربین‌های حقیقت مجازی تعادل برقرار کرده است، مقرر کرده‌اند. مردیت بیان می کند:

رؤیای ما از ابتدا این بود که زندگی مملو از لحظه‌هایی است که ما نمی‌توانیم در آن‌ها حاضر باشیم؛ با اینحال می‌توان برای تقسیم تجربه‌های حقیقی به‌دست‌آمده از این لحظه‌ها، شیوه‌هایی پیدا کرد.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع