این دوربین برای شما نقش ماشین لحظه را بازی خواهد نمود

یک کمپانی نوپای هلندی موسوم به Roader نوعی دوربین پوشیدنی معرفی کرده که اجازه می‌دهد از اتفاقاتی که ۱۰ ثانیه در مقابل داده‌اند فیلم تهیه کنید.

ممکن است می‌خواسته‌اید از اولین قدم‌های فرزندتان فیلمی تهیه کنید؛ با اینحال آن‌قدر سریع‌ نبوده‌اید که قادر باشید فورا گوشی هوشمندتان را بردارید و اپ دوربین را اجرا کنید. به خاطر دوربینی موسوم به «دوربین ماشین لحظه» کالا رودر (Roader)، نه تنها از لحظه حال، حتی از قبلی نیز میتوانید فیلم تهیه کنید.

این کالا نوآورانه به وسیله کمپانی هلندی رودر ساخته شده و در کنفرانس‌ CES امسال به نمایش قرار داده شده است؛ سیورد پیتسترا، مدیرعامل این تولیدکننده بیان می کند:

ماشین لحظه چیزی است که واقعا برای مردم الهام‌بخش است و به این دلیل ما به فکر [تولید این کالا] افتادیم.

این دوربین مادامی که آن‌را پوشیده‌اید و در موقعیت تکمیل قرار داده‌اید تصویربرداری را ادامه می‌دهد؛ وقتی که صحنه‌ای دلنشین رخ داد، کفایت می کند دکمه‌ی روی این دوربین را فشار دهید تا ویدئویی از ۱۰ ثانیه قبل از فشار دادن دکمه و ۱۰ ثانیه بعد از آن ثبت شود و در کل یک ویدئوی ۲۰ ثانیه‌ای در دست شما قرار گیرد.

این دوربین ویدئوها را در دو ورژن ثبت می‌کند، یک ورژن با رزولوشن ۶۴۰ در ۶۴۰ پیکسل و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه است که مستقیما از روش بلوتوث به گوشی‌همراه شما ارسال می‌شود. شما میتوانید این ورژن از ویدئوی ثبت شده را روی گوشی خود بنگرید و تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید آن ویدئو را ذخیره کنید یا نه. اگر قصد ذخیره‌ی ویدئو را داشتید، میتوانید ورژن‌ی ثانویه را که حاوی رزولوشن ۱۰۸۸ در ۱۰۸۸ پیکسل و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه است روی گوشی‌تان ذخیره کنید. این دوربین از سیستم‌عامل‌ اندروید و آی ایشان‌اس خدمات رسانی می‌کند.

اغلب دوربین‌های پوشیدنی معمولا دو گزینه در دست شما قرار می‌دهند: یا این‌که به‌طور دائم به تصویر برداری هزینه کنید و بعدا ساعت‌ها وقتتان را صرف ادیت ویدئو کنید؛ یا هم این‌که منتظر فرارسیدن لحظه‌ی مورد نظر باشید، در چنین موقعیتی اگر سرعت رفتار شما کم باشد شانس چندانی برای تصویر برداری از لحظه‌ی مورد نظرتان نخواهید داشت.

فرضیه‌ی تولید این دوربین در سال ۲۰۱۵ به خاطر سیورد پیتسترا و جوست گودی خطور کرده‌است؛ آن‌ها می‌گویند که فرضیه‌ی تولید این دوربین بعد از حادثه‌ی ناگهانی و چشمگیر شهاب‌سنگ چلیابینسک به خاطر‌شان خطور کرده است. هدف آن‌ها تولید کالایی بوده که بتواند از قبلی فیلم تهیه کند و الزامی به ثبت دائمی ویدئو نیز نداشته باشد.

پیتسترا بیان می کند:

ما از لحظه‌هایی که در زندگی تجربه می‌کنیم الهام گرفتیم. شما در بیشتر مواقع دیر می‌کنید. میتوانید از لحظات بعد از وقوع یک اتفاق تصویر برداری کنید، این [اتفاق] می‌تواند هرچیزی باشد؛ مثلا اولین قدم‌های فرزندتان. [با اینحال] تصویر برداری در لحظه‌ی خوب کاری ساده نیست.

تولیدکنندگان این دوربین کار خود را از سال ۲۰۱۶ شروع کردند و پیشتر وقت خود را برای پیدا کردن راه حل خوب جهت عملی‌کردن فرضیه‌شان صرف کردند. یکی از این مساله‌ها پیدا کردن راه‌حلی برای کنترل انرژی مصرف شده به وسیله این دوربین بود. اگر قرار باشد دوربین تمام روز به ثبت ویدئو بپردازد، مصرف باتری به‌طور قابل‌توجهی گسترش پیدا خواهد کرد؛ با اینحال این دوربین تا وقتی که فرمانی از استفاده کننده دریافت نکند ویدئویی را در حافظه‌ی ۱۶ GB خود ذخیره نخواهد کرد.

تولید کنندگان این دوربین از یک بافر (حافظه‌ی موقت) ویدئویی استفاده کرده‌اند؛ معمولا از چنین بافرهایی برای روان‌ بودن پخش ویدئو استفاده می‌شود. در این دوربین بافر تنها ۱۰ ثانیه ویدئو را ذخیره می‌کند و ویدئوهایی که قدیمی‌تر از ۱۰ ثانیه باشند به‌طور اتوماتیک حذف می‌شوند. پیتسترا بیان می کند:

این دوربین به تصویر برداری می‌پردازد، آن را به‌طور موقت ذخیره می‌کند و بعد از مدت کوتاهی [آن ویدئو‌ را] حذف می‌کند.

ممکن است ۱۰ ثانیه لحظه کمی برای شکار لحظه‌ها به‌نظر برسد؛ با اینحال به نظر‌ی پیتسترا این لحظه بسیار زیاد است، چرا که بیشتر انسانها تنها بعد از چند ثانیه متوجه می‌شوند که می بایست از چیزی تصویر برداری کنند. ۲۰ ثانیه لحظه کلی ذخیره‌ی ویدئو به وسیله این دوربین هم ممکن است کوتاه باشد؛ با اینحال این لحظه برای نشان دادن آن‌چه اتفاق افتاده کفایت می کند و اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی نیز ساده‌تر خواهد بود. به نظر‌ی پیتسترا، به محض دریافت این ویدئوی کوتاه میتوانید آن را به اشتراک بگذارید و حالت مربع‌شکل ویدئوهای تهیه شده به وسیله این دوربین دلیل می‌شود برای اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی خوب‌تر باشند.

نرم‌افزار به‌کار رفته در این دوربین ثبت و ذخیره‌سازی ویدئوها را تکمیل می‌کند تا بتوان ویدئوها را به‌راحتی به گوشی منتقل کرد. ورژن‌ی با کیفیت ویدئوها نیز در حافظه‌ی دوربین ثبت می‌شود تا قادر باشید بعدا آن‌ها را به رایانه‌ی خود منتقل کنید. با استناد به این‌که متوسط حجم ویدئوهای ثبت شده به وسیله این دوربین ۲۰ مگابایت است، حافظه‌ی ۱۶ GB آن می‌تواند تعداد فراوانی ویدئو را در خود جای دهد.

این دوربین به یک باتری ۲۳۵۰ میلی‌آمپرساعتی تجهیز است که اجازه می‌دهد به‌مدت ۶ الی ۷ ساعت از آن استفاده کنید؛ این مدت دو برابر مدت لحظه شارژدهی دیگر دوربین‌های پوشیدنی است. سنسور استفاده شده در این دوربین ۸ مگاپیکسلی است و زاویه‌ی آن نیز ۱۲۰ درجه است. وزن این دوربین ۸۵ گرم است و توزیع آن بهار امسال با هزینه ۲۰۰ دلار شروع خواهد شد. با این وجود افرادی که قصد پیش خرید این دوربین را داشته باشند قادر اند آن را به هزینه ۱۵۰ دلار تهیه کنند.

یکی از نگرانی‌های مرتبط با این دوربین مسئله‌ی حریم‌شخصی است. به صحبت پیتسترا، وقتی این دوربین در موقعیت تکمیل‌ به کار قرار دارد، یک نور سبزرنگ چشمک زن را مشاهده خواهید کرد. در لحظه ثبت ویدئو نیز این نور به حالت ثابت در می‌آید. پیتسترا بیان می کند:

تصمیم‌گیری برای ثبت ویدئو بر دوش شما است. شما چیزی را به‌صورت شانسی ضبط نمی‌کنید. این [دوربین] برای لحظه‌های احساسی است. من در آلپس از این دوربین برای ثبت ویدئویی از دخترم در لحظه اسکی استفاده کردم. به‌هیچ وجه وقت نداشتم تا از یک دوربین [عادی] برای ثبت چیزی که آن لحظه ضبط کردم استفاده کنم.

مدیرعامل کمپانی تولید کننده‌ی این دوربین بیان می کند چندین تقاضا را برای ثبت پتنت‌های مرتبط به این دوربین معرفی کرده‌ است.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع