۵ نکته برای بهره برداری از Lens Flare در عکاسی

پدیده‌ی Lens Flare می‌تواند برای عده‌ای از عکاسان دلنشین و برای عده‌ای دیگر ناخوشایند باشد؛ در این مقاله تصمیم گرفته ایم با ذکر ۵ نکته، چگونگی ایجاد این پدیده را برای ثبت عکس ها دلنشین‌تر لحظه عکاسی شرح دهیم.

Lens Flare پدیده‌ای است که در لنز‌ها به دلیل پخش نور بسیار روشنی مانند نور خورشید، رخ می‌دهد. این پدیده در لنز‌هایی که سیستم پیچیده‌تری دارند و به علاوه از طرف دیگر تعداد عدسی آن‌ها زیاد است (برای نمونه لنز زوم)، مشهود‌تر است.

هر عکاسی که رو به خورشید به ثبت عکس ها می‌پردازد، به گونه‌ای با پدیده Lens Flare مواجه شده است.این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که دوربین به سوی خورشید یا منبع نوری مانند چراغ قوه قرار بگیرد.

عده ای مواقع این پدیده ناخوشایند است و می‌توان با حقه‌های متفاوتی آن را از تصویر حذف کرد؛ با اینحال در این مقاله تصمیم گرفته ایم از این پدیده برای ثبت عکس ها سود ببریم.

رو به خورشید تصویر بگیرید

اصلی‌ترین نکته برای ایجاد Lens Flare در عکس، قرار گرفتن خورشید رو به لنز دوربین است؛ و نکته مهمی که ضروری است به خاطر بسپارید، بهره برداری از حالت نورسنجی نقطه‌ای (Spot Metering) روی سوژه است تا روشنایی سوژه به خوبی تنظیم شود. دلیل بهره برداری از نورسنجی نقطه‌ای این است که از «تصویر ضد‌نور (Silhouette)» جلوگیری شود؛ از این جهت توصیه می‌شود که تنظیمات دوربین را روی حالت دستی (Manual) قرار دهید و تنظیم نور به روش دستی انجام شود.

همان گونه در عکس مشاهده می کنید، نور خورشید با عبور از لنز، شعله‌های نور زیبایی را در عکس ایجاد می‌کند.

از فلش استفاده کنید

تصویر پایین در حقیقت برای شبیه به‌سازی منبع نوری که نیست، از فلش با اسم منبع نور استفاده‌‌ می‌کند. همان‌گونه که می‌بینید، Lens Flare بوجود آمده، بسیار شبیه به زمانی است که منبع نوری مانند خورشید می باشد؛ با این وجود شدت این پدیده به دلیل قوی نبودن نور و به علاوه از طرف دیگر خارج بودن آن از فریم، مانند تصویر قبل زیاد نیست.

پدیده‌ی Lens Flare

دیافراگم

اگر دقت کنید، متوجه این مسئله خواهید شد که پدیده‌ی Lens Flare در حقیقت به شکل تیغه‌های دیافراگم لنز شبیه به است.به هر میزان کیفیت‌تر لنز بهتر باشد (به طرز معمول لنز‌های گران‌تر)، شعله‌های نور تشکیل شده نرم‌تر خواهند‌بود؛ با این وجود صرف‌نظر از این مسئله، اگر دهانه دیافراگم را تا حداکثر مقدار ممکن باز کنید (پایین‌ترین F)، پدیده‌ی Lens Flare بوجود آمده، نرم و گرد خواهد بود؛ چون تیغه‌های دیافراگم ورود نور را مسدود نمی‌کنند.

پدیده‌ی Lens Flare

فوکوس

وقتی‌که مستقیم به سوی منبع نور تصویر می‌گیرید، پیدا کردن نقطه درست فوکوس برای دوربین سخت است؛ از این جهت برای حل این سخت، سه راه حل می باشد.

  • می‌توان از فوکوس دستی استفاده کرد؛ این راه‌حل جوابگو است با این وجود بهترین گزینه نیست.
  • می‌توان از تکنیک قفل فوکوس (Focal Lock) استفاده کرد؛ به این صورت که ابتدا زاویه‌ی دوربین را کمی تغییر می‌دهید، به‌گونه‌ای که سو‌ژه نور خورشید را پوشش دهد، تحت این شرایط روی سوژه فوکوس می‌کنید و سپس کادر خود را از نو مثل قبل تنظیم کرده و بدون تغییر مجدد فوکوس، تصویر را ثبت می‌کنید.
  • می‌توان از گشودگی دیافراگم پایین‌تری (F بالاتر) استفاده کرد. وقتی با نور فراوانی مواجه می‌شوید، میتوانید از گشودگی دیافراگم پایین‌تری استفاده کنید که در بازخورد آن، عمق میدان تصویر زیادتر می‌شود.

    پدیده‌ی Lens Flare

به نور زاویه دهید

اگر می‌خواهید که نور روی تصویر شما شعله‌ی هنری ایجاد کند، می بایست از زوایه‌ی مخصوصی بتابد. یک Lens Flare خوب به زاویه‌ی نور بستگی دارد، و زاویه‌ی نور نیز به لحظه روز وابسته است. در لحظه عصر عکاسی کنید به گونه‌ای که نور در گوشه‌ی کادر تصویر قرار بگیرد؛ برای نمونه می‌توان از قانون کادربندی یک‌سوم (Rule Of Thirds) استفاده کرد.

پدیده‌ی Lens Flare

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع