نحوه‌ عملکرد سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز دوربین‌های DSLR

عملکرد سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز دوربین‌های DSLR بینهایت سرگرم کننده است. در این مقاله ویدئوی کوتاهی معرفی شده که با نحوه‌ی عملکرد این سیستم آشنا خواهید شد.

دوربین‌های DSLR برای فوکوس اتوماتیک از سیستم‌های متفاوتی مانند تشخیص کنتراست (Contrast Detection)، تشخیص فاز (Phase Detection)، تکنولوژی Dual Pixel کمپانی کانن (در نمای Live view) و … استفاده می‌کنند. اکثر عکاسان به توانایی‌های سیستم اتوفوکوس دوربین‌‌های DSLR خود وابسته هستند، با اینحال باتجربه‌ترین عکاسان نیز امکان دارد از اینکه این سیستم به چه نحو کار می‌کند، اطلاعی نداشته باشند. ویدئوی ۴ دقیقه‌ای پایین با شرح جزئیات فنی مرتبط به این سیستم، نحوه‌ی عملکرد سیستم فوکوس اتوماتیک تشخیص فاز DSLRها را روشن تولید میکند.

وقتی‌که نور وارد دوربین می‌شود، به وسیله آینه‌‌ی اصلی دوربین به طرز همزمان به سوی منظر‌یاب و ماژول اتوفوکوس که در قسمت پایین دوربین قرار دارد، فرستاده می‌شود. آینه‌ی دومی که در پشت آینه‌ی اصلی دوربین قرار دارد، نور تابیده شده را به دو قسمت تقسیم می‌کند و روی ماژول اتوفوکوس دو تصویر جدا از هم تشکیل می‌دهد.

همان‌گونه که در عکس می بینید، ماژول اتوفوکوس تشخیص فاز با رنگ قرمز واضح شده است. سیستم تشخیص فاز دو تصویری را که تشکیل شده است، انطباق می‌دهد؛ اگر یک تصویر واحد دیده شود به این معناست که صحنه در فوکوس است.

با اینحال نقاط فوکوس معمولی، تنها بخش‌های عمودی یک تصویر را در نظر می‌گیرند؛ از این جهت وقتی صحنه به دو قسمت تقسیم می‌شود، گاهی نمی‌توانند متوجه بشوند که تقارن دو صحنه، یک تصویر واحد است یا نه. برای نمونه این موقعیت در صحنه‌‌هایی که خطوط عمودی می باشد، اتفاق می‌افتد.

نقاط اتوفوکوس «Cross-type» و «Dual Cross-type»، به دوربین اجازه می‌دهد که قسمت‌های متفاوتی از تصویر را بررسی و مقایسه کند؛ با این وجود دلیل دقیق‌تر شدن عملکرد اتوفوکوس می‌شود.

Cross-type and Dual Cross-type AF Points

نقطه اتوفوکوس Dual Cross-type در سمت راست تصویر؛ نقطه اتوفوکوس Cross-type در سمت چپ تصویر

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع