هسل بلاد X1D و زایس Otus 85mm؛ محشر‌ترین ترکیب دوربین و لنز

عکاسی به‌ اسم مت گرینجر با بهره برداری از لنز Zeiss Otus 85mm روی دوربین Hasselblad X1D، قدرت این لنز و دوربین لوکس را همراه با هم بررسی می‌کند.

کمپانی سوئدی هسل‌بلاد، یکی از کمپانی‌های تولید کننده‌ی دوربین‌‌ مدیوم فرمت در صنعت عکاسی است که به‌ دلیل تولید دوربین‌های کلاسیک از لحظه جنگ‌جهانی دوم شهرت دارد. دوربین‌های این تولیدکننده به دلیل کیفیت فوق‌العاده بالا، بسیار گران هستند. کمپانی آلمانی زایس نیز یکی از بهترین تولید کننده‌های لنز دوربین است که لنز‌های آن به دلیل کیفیت مرغوب، هزینه بسیار بالایی دارند.

عکاسی به‌ اسم مت گرینجر با بررسی دوربین ۸۰۰۰ دلاری هسل‌بلاد X1D و لنز ۴۵۰۰ دلاری زایس Otus 85mm، که هر یک در نوع خود بهترین کیفیت را معرفی می‌دهند، تصمیم گرفته است کیفیت تصویر‌های گرفته شده با این دوربین و لنز را بررسی کند. ایشان در این ویدئوی ۱۱ دقیقه‌ای نشان‌ می‌دهد که این ترکیب لنز و دوربین بسیار توانمند، چه توانایی بالایی دارند.

وب‌سایت مشهور dxomark در تست واپسین خود، به دوربین Hasselblad X1D امتیاز ۱۰۲ اعطا کرده است؛ بالاترین امتیازی که در طول تاریخ به یک دوربین داده شده است.

لنز ۸۵ میلی‌متری Otus، حاوی «شاتر برگی (Leaf Shutter)» در داخل لنز است؛ به این معنا که می‌تواند تا سرعت ۱/۱۰۰۰ ثانیه با فلش دوربین همراه شود، در شرایطی که شاتر مکانیکی خود دوربین تا سرعت ۱/۲۵۰ ثانیه توانایی همراه شدن با فلش دارد. غیر از این، لنز ۸۵ میلی‌متری Otus که برای سنسور‌ ۳۵ میلی‌متری DSLR-های فول فریم ساخته شده است، نور را به‌طور‌ کامل روی سطح سنسور بزرگ‌تر دوربین مدیوم‌فرمت هسل‌بلاد پخش می‌کند. این دو توانایی، از لنز Otus و دوربین X1D ترکیب با مزه ای تولید میکند.

گرینجر بیان می کند:

لنز Otus فوق‌‌العاده محشر است. به دلیل پخش کامل نور روی سنسور، تصویر‌های گرفته‌شده در تمام قسمت‌ها، شارپ هستند و پدیده‌ی «وینیتینگ (Vignetting)» رخ نمی‌دهد.

با بهره برداری از توانایی «Focus Peaking» دوربین X1D، می‌توان با دقت فوکوس را تنظیم کرد. وقتی که این توانایی چشم سوژه را رنگی می‌کند، به این معنا است که نقاط رنگی‌شده در فوکوس هستند؛ با این وجود گرینجر اعتقاد دارد که این توانایی لحظه بهره برداری از لنز‌های دیگر، در بیشتر مواقع درست کار نمی‌کند.

عمق میدان این لنز به دلیل گشودگی بالای دیافراگم f/۱.۴، بسیار کم است؛ به‌طوری که جزئیات پس‌عرصه بطور کلی محو می‌شوند. این لنز انتخابی خوب برای افرادی است که می‌خواهند تُن‌های صورت نرم و لکه‌های آن ناپدید شود.

در انتها نگاهی به تصویر‌های گرفته‌شده با این دوربین و لنز می‌اندازیم.

نمونه تصویر گرفته شده با دوربین Hasselblad X1D و لنز Zeiss Otus 85mm

نمونه تصویر گرفته شده با دوربین Hasselblad X1D و لنز Zeiss Otus 85mm

نمونه تصویر گرفته شده با دوربین Hasselblad X1D و لنز Zeiss Otus 85mm

نمونه تصویر گرفته شده با دوربین Hasselblad X1D و لنز Zeiss Otus 85mm

به نظرشما این لنز و دوربین بهترین ترکیب موجود در مارکت هستند؟

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع