معرفی ۱۰ دوربین‌ آنالوگ مقرون‌به‌صرفه و باکیفیت

قبل از اینکه عصر دوربین‌های دیجیتال فرابرسد، دوربین‌های «فیلمی» در مارکت حکمرانی می‌کردند. دوربین‌ آنالوگ برخلاف DSLR، سنسور ندارد و عکس ها را روی یک نوار نگاتیو که حساس به نور است، ثبت می‌کند که با بهره برداری از آن نگاتیو می‌توان تصویر‌های گرفته‌شده را ظاهر و چاپ کرد.

پیوسته بین علاقه مندان دوربین‌ آنالوگ و دوربین‌ دیجیتال سر این مسئله که کدام گروه خوب است، بحث و دعوا می باشد؛ با اینحال علاقه مندان هر یک از آن‌ها باید بدانند که دوربین‌های آنالوگ و دیجیتال مکمل یکدیگر هستند.

در عکاسی دیجیتال، چون عکاسان ماحصل تصویر گرفته‌شده را فورا می‌بینند، دلیل می‌شود که عکس ها بسیار دقیقی ثبت کنند و بهتر یاد بگیرند؛ با این وجود در عکاسی آنالوگ، از آن‌جایی که فیلم دوربین محدودیت بسیار فراوانی درمقایسه با کارت حافظه دارد، عکاسان لحظه و حوصله‌ی بیشتری صرف تنظیم دوربین و کادربندی می‌کنند. عکاسان علاقه مند باور دارند که عکاسی با هر دو گروه از این دوربین‌ها، به حفظ خلاقیت آن‌ها یاری مینماید.

پیشتر‌ی این مقاله به معرفی ۱۰ دوربین آنالوگ که از جهت فنی توانایی خوبی دارند و هزینه آن‌ها مقرون‌به‌صرفه است، می‌پردازیم. این دوربین‌ها چون به باتری‌های مخصوصی نیاز ندارند، نگرانی راجع به توقف تولید باتری‌هایی مانند باتری‌ جیوه‌ای در باب آن‌ها نیست و با این وجود می‌توان بدون دردسر به خرید این دوربین‌ها پرداخت.با این وجود این لیست فاصله فراوانی با یک لیست کامل از بهترین دوربین‌های آنالوگ دارد؛ از این جهت از شما می‌خواهیم اگر تست کار با یک دوربین‌ آنالوگ محشر دارید که اسم آن در این لیست قابل مشاهده نیست، در قسمت نظرها با سایتهای اینترنتی به اشتراک بگذارید.

Canon AE-1

تاریخچه

دوربین کانن AE-1 در بین سال‌‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۴ تولید شد و در آن وقت بیش از یک میلیون واحد از آن فروش رفت. AE-1 یکی از اولین دوربین‌های مقرون‌به‌صرفه‌ی مارکت است که توانایی «TTL metering (نورسنج داخل لنز)» دارد. AE-1 به علاوه از طرف دیگر اولین SLR حاوی ریزپردازنده است. برای پایین نگه داشتن هزینه، بدنه‌ی این دوربین در اکثر قسمت‌ها از پلاستیک ساخته شده است که این مسئله دلیل می‌شود در مقایسه با اکثر SLR-های فلزی حال حاضر وزن کمتری داشته باشد.

از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۴ بیش از یک میلیون واحد Canon AE فروخته شد

دلیل قرارگیری در لیست

این دوربین یک گزینه‌ی محشر برای عکاسان مبتدی است؛ چون هم حاوی حالت تقدم شاتر (Shutter Priority) و هم حالت دستی (Manual Mode) است (متأسفانه حالت تقدم دیافراگم ندارد). نورسنج این دوربین دقیق است و با چند نمونه از باتری‌های قلمی ۶ ولتی می‌توان آن را تغذیه کرد.

خرید

این دوربین را می‌توان به سادگی با هزینه ای پایین ۱۰۰ دلار تهیه کرد. در صورت خرید از eBay، می‌توان AE-1 را بهمراه تعدادی لنز سری FD کانن و دیگر ابزارهای که هزینه ای حدود خود بدنه‌‌ی این دوربین دارند، تهیه کرد.

گزینه‌ی جانشین

ورژن‌ی Program این دوربین در سال ۱۹۸۱ و در جستجوی ورژن اصلی AE-1 معرفی شد و مشخصات آن با ورژن اصلی یکی استِ با این اختلاف که ورژن Program، یک حالت Program تازه برای تنظیم اتوماتیک نور از روش تنظیم سرعت شاتر و گشودگی دیافراگم را شامل می‌شود.

دوربین پنتاکس / Pentax K1000

Pentax K1000

تاریخچه

دوربین Pentax K1000 در سال ۱۹۷۶ به مارکت معرفی شد (مثل دوربین Canon AE-1) و به مدت دو دهه بصورت ممتد تولید شد. اکثر قسمت‌های بدنه‌ی آن فلزی و نحوه‌ی عملکرد این دوربین به‌طور‌ کامل مکانیکی است (هیچ‌گونه حالت اتوماتیک عکاسی ندارد). K1000 یک نورسنج داخلی دارد که با باتری‌های سکه‌ای تغذیه می‌شود. وقتی که دوربین استفاده نمی‌شود، برای جلوگیری از تلف‌ شدن انرژی باتری باید درپوش لنز را روی آن قرار داد.

دلیل قرارگیری در لیست

دوربین Pentax K1000 نگاه متفاوتی درمقایسه با دوربین Canon AE-1 در مارکت SLR-های آماتور نشان می‌دهد. هر دوی آن‌ها دوربین‌هایی محشر با جنبه‌های مثبت هستند؛ با اینحال مزیت پنتاکس دیزاین مکانیکی و به‌ تبع آن توانایی کار کردن بدون باتری (برخلاف کانن) است. به علاوه از طرف دیگر K1000 به دلیل داشتن بدنه‌ی فلزی، تداوم بهتری دارد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت این دوربین‌ها به سادگی و قابل اعتماد بودن شهرت دارند و برای عکاسان آماتور و حرفه‌ای محشر هستند.

دیزاین مکانیکی پنتاکس قابل تقدیر است، به این معنا که این دوربین می‌تواند بدون باتری کار کند

خرید

این دوربین علاوه‌ بر اینکه بسیار مقاوم ساخته شده است، به مدت ۲۱ سال به‌صورت مداوم تولید شد؛ از این جهت پیدا کردن یک K1000 دست دوم کار راحتی است. بسته به شرایط، هزینه آن در eBay بین ۵۰ تا ۱۷۵ دلار است. احتمال پیدا کردن فروشنده‌ای که هم بدنه و هم چند لنز این دوربین را برای فروش قرار داده باشد، بسیار کم است با این وجود غیر ممکن نیست. چندین عدد از گردآورندگان ادعا می‌کنند که ورژن‌هایی از این دوربین که روی بدنه و در بالای لوگوی Pentax، کلمه‌ی «Asahi» حک شده است، قابل اعتمادترند؛ چون این ورژن‌ها قدیمی‌تر هستند و از قطعات پلاستیکی کمتری در داخل آن‌ها استفاده شده است.

دوربین Olympus XA

تاریخچه

این دوربین کوچک‌ترین «RangeFinder (دوربین تک‌لنزی غیربازتابی)» ۳۵ میلی‌متری است که تا اینجای کار ساخته شده است. XA که از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۵ به‌ فروش رفت، حاوی یک لنز بسیار شارپ Zuiko و ۳۵ میلی‌متری f/۲.۸ (با ۴ تیغه دیافراگم) است که در پشت یک درپوش کشویی قرار دارد. این دوربین تنها حالت تقدم دیافراگم (Aperture Priority) دارد، با این وجود یک اهرم در پایین بدنه‌ی دوربین برای جبران نوردهی به اندازه ۱.۵EV+ می باشد. اکثر قسمت‌های بدنه‌ی این دوربین از پلاستیک ساخته‌ شده است؛ با اینحال سنگین‌تر به‌ نظر می‌رسد.

دلیل قرارگیری در لیست

دلایل بسیاری برای دوست داشتن این دوربین کوچک می باشد؛ XA فوق‌العاده بی‌صدا است و لنز این دوربین شارپ و نورسنج آن محشر است. XA به علاوه از طرف دیگر یکی از باورنکردنی‌ترین دیزاین‌های دوربین در لحظه خود است. اهرم فوکوس نیز کمی کوچک و کار با آن سخت است؛ با این وجود مقیاس عمق فوکوس کار را راحت‌تر می‌کند.

دوربین Olympus XA یکی از کوچک‌ترین Rangefinder-ها است که تا اینجای کار ساخته شده است

خرید

پیدا کردن این دوربین برای خرید همراه با ابزارهای جانبی آن مانند فلش اصلی (که همراه با بدنه‌ی دوربین نصب می‌شود)، بسیار راحت است. هزینه یک ورژن سالم این دوربین، با فلش یا بدون‌ فلش، بین ۵۰ تا ۱۵۰ دلار است. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که گاهی این دوربین‌ها سالم هستند؛ با این وجود نورسنج آن‌ها خراب است (که برای دوربینی که تنها در حالت تقدم دیافراگم کار می‌کند،ضعف بزرگی است).

گزینه‌ی جانشین

Olympus XA2 یک ورژن ساده از دوربین XA است، با این وجود لنز ۳۵ میلی‌متری f/۳.۵ و توانایی «فوکوس منطقه‌ای (Zone Focusing)» دارد. عده‌ای این دوربین را برای عکاسی روزمره ساده تر می‌دانند.

دوربین Mamiya M645

Mamiya M645

تاریخچه

دوربین Mamiya M645 اولین دوربین به سبک SLR این تولیدکننده با فرمت ۴.۵ × ۶ است که از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۷ تولید شد. این دوربین از یک «شاتر Focal Plane» الکترونیکی سود میبرد و منظر‌یاب و صفحه‌نمایش فوکوس قابل تعویض دارد؛ با این وجود «پشتی‌فیلم» آن قابل تعویض نیست. این دوربین با یک باتری معمولی ۶ ولتی دوربین تغذیه می‌شود. این دوربین در ورژن‌های متفاوتی موجود است که شامل ورژن M645 1000 و ورژن مقرون‌به‌صرفه M645J می‌شود.

دلیل قرارگیری در لیست

کار کردن با دوربین M645 و نگه‌داشتن آن در دست لذت‌بخش است. به علاوه از طرف دیگر‌ این دوربین‌ها از جهت مکانیکی قابل‌اعتماد هستند. و در شرایطی که دوربین‌های ۴.۵ × ۶ بسیار فراوانی با خصوصیت‌های متعدد در مارکت وجود دارند (دوربین‌های بسیاری از همین کمپانی)، تعداد کمی از آن‌ها مانند ورژن اصلی M645 مقرون‌به‌صرفه هستند.

خرید

پیدا کردن یک ورژن‌ی سالم از این دوربین‌ها کار راحتی است. این دوربین همراه با لنز در eBay، هزینه ای حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار دارد. نمونه M645J (که در عکس می بینید)، یک ورژن ساده‌تر و ارزان تر از M645 است که بازه‌ی سرعت شاتر آن محدود است، توانایی Mirror Lock-up ندارد و بجای آن دو دکمه‌ی شاتر، تنها یک دکمه دارد.

دوربین نیکون / Nikon L35AF

تاریخچه

L35AF نیکون، اولین دوربین کامپکت این تولیدکننده با قابلیت اتوفوکوس است که در سال ۱۹۸۳ معرفی شد. دیزاین ساده L35AF و لنز شارپ ۳۵ میلی‌متری آن با دیافراگم f/۲.۸ دلیل شد که این دوربین در مارکت سروصدای فراوانی به‌پا کند. حالت عکاسی این دوربین به روش تمام و کمال اتوماتیک است؛ با این وجود در قسمت جلوی بدنه‌ی آن اهرمی برای جبران نوردهی به میزان ۲EV+ می باشد.سنسور نورسنج این دوربین پایین لنز قرار گرفته است و لنز آن نیز توانایی نصب فیلتر‌های مختلف را دارد. این دوربین به علاوه از طرف دیگر به یک فلش داخلی پاپ‌آپ تجهیز است.

دلیل قرارگیری در لیست

در نگاه اول، L35AF، یک دوربین پلاستیکی ارزان‌هزینه به‌نظر می‌رسد؛ با اینحال ظاهر این دوربین فریب‌دهنده است. این دوربین مانند یک سنگ هزینه ای است (بدنه‌ی آن در حقیقت از فلز است که پوسته‌ای از نوع پلاستیک آن را فراگرفته). با شرایطی که اشاره شد، لنز این دوربین شارپ است، نورسنج و فوکوس اتوماتیک آن بسیار دقیق هستند و به علاوه از طرف دیگر با دو باتری قلمی معمولی تغذیه می‌شود. در کل، نیکون L35AF یک دوربین ممتاز برای عکاسی روزمره است. تنها نکته‌ی منفی این دوربین، بدنه‌ی ضخیم آن است.

نیکون L35AF یک دوربین پلاستیکی ارزان‌هزینه به‌نظر‌می‌رسد، با اینحال در‌واقع مانند یک سنگ گران‌بها است

خرید

یک ورژن‌ی سالم دوربین L35AF را می‌توان در eBay با پرداخت ۶۰ تا ۱۵۰ دلار تهیه کرد؛ با این وجود این دوربین اغلب در سبد‌های اجناس دست‌دوم فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا فروش‌های خیریه‌ یافت می‌شود. اگر وقت بیشتری برای خرید این دوربین صرف کنید ممکن است قادر باشید با هزینه ای پایین ۱۰ دلار نیز آن را تهیه کنید. اختلاف ورژن‌ی دیگر این دوربین یعنی L35AD در مقایسه با L35AF، تنها توانایی تاریخ‌گذاری اتوماتیک روی تصویر است.

دوربین Minolta Hi-Matic AF2

Minolta Hi-Matic AF2

تاریخچه

دوربین Minolta Hi-Matic AF2 در سال ۱۹۸۲ معرفی‌ شد و یک دوربین کامپکت تمام‌اتوماتیک با لنز غیر‌ قابل تعویض است؛ تنها عملکرد دستی این دوربین، جلو و عقب بردن (Advance/Rewind) فیلم آن است. لنز ۳۸ میلی‌متری با دیافراگم f2.8 این دوربین تاحدی شارپ است و مثل دوربین Nikon L35AF، نورسنج آن پایین لنز قرار گرفته است. لنز این دوربین نیز توانایی نصب فیلتر‌های مختلف را دارد. این دوربین با دو باتری قلمی تغذیه می‌شود و فلش پاپ‌آپ داخلی نیز دارد.

دلیل قرارگیری در لیست

Hi-Matic AF2 یک دوربین مقرون‌به‌صرفه است. با استناد به نسبت شارپنس لنز به هزینه، این دوربین شکست‌ناپذیر است. این دوربین اهرمی برای جبران نوردهی ندارد؛ در شرایطی که در دوربین‌های کامپکت آن وقت که لنز غیرقابل تعویض داشتند، این اهرم وجود داشت؛ بجای آن Hi-Matic AF2 وقتی نور کافی نیست یا سوژه خیلی به دوربین نزدیک است، با بوق زدن به استفاده کننده اخطار می‌دهد. جنس بدنه‌ی این دوربین پلاستیکی است و وزن کمی دارد و عکاسی با آن بسیار لذت‌بخش است.

Hi-Matic AF2 دوربینی مقرون‌به‌صرفه و با استناد به نسبت شارپنس لنز به هزینه، شکست ناپذیر است

خرید

با پرداخت ۱۰ تا ۳۵ دلار می‌توان یک‌ ورژن‌ی سالم از این دوربین را در eBay خرید؛ و اگر جلو و عقب بردن دستی فیلم این دوربین برای شما علاقه مندان زجرآور است، میتوانید به جای آن، Hi-Matic AF2-M را تهیه کنید که حاوی موتوری برای حرکت‌ فیلم است.

دوربین Olympus Stylus Epic

Olympus Stylus Epic

تاریخچه

Stylus Epic یا Mju II (در مارکت‌های آسیایی و اروپایی به این اسم خوانده می‌شد)، یک دوربین کامپکت تمام اتوماتیک و ضد آب است که در سال ۱۹۹۷ معرفی شد. مثل دوربین Olympus XA، این دوربین درپوش کشویی برای نگهداری از لنز دارد که به نوعی دکمه روشن‌ و‌ خاموش هم رفتار می‌کند. این دوربین به دلیل دیزاین کامپکت، اتوفوکوس محشر و لنز شارپ ۳۵ میلی‌متری با دیافراگم f/۲.۸ قابل احترام است. انرژی این دوربین به وسیله باتری لیتیومی که عمر طولانی دارد و به سادگی در معرض است، تأمین می‌شود.

دلیل قرارگیری در لیست

Olympus Stylus Epic خصوصیت‌های خوب بسیاری دارد. ممکن است هرکسی دیزاین باورنکردنی و گرد آن را نپسندد؛ با این وجود این دوربین به‌خوبی در جیب پشتی شلوار جا می‌شود. علاوه‌ بر این، توانایی ضد آب بودن این دوربین، استفاده‌ی آن را در شرایط مختلف ممکن می‌کند. فلش این دوربین به‌محض باز کردن درپوش آن، شروع به شارژ شدن می‌کند؛ به این معنی که برای عکاسی در لحظات حیاتی تکمیل‌ی استفاده است.

Olympus Stylus Epic به دلیل دیزاین کامپکت، اتوفوکوس محشر و لنز شارپ ۳۵ میلی‌متری با دیافراگم f/۲.۸ قابل احترام است

خرید

Olympus Stylus Epic در عصر خود دوربینی کلاسیک و ویژه به شمار می‌رفت؛ با این وجود تهیه کردن آن می‌تواند کمی سخت باشد. کمپانی Olympus چندین دوربین کامپکت با اسم‌های Stylus و Mju ساخته است؛ با این وجود دوربین Stylus Epic یا Mju II بهترین آن‌ها بود و با این وجود علاقه‌مندان بسیاری داشت. این دوربین را در eBay می‌توان با هزینه ای بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار پیدا کرد؛ که باتوجه به شعار‌ جذب بازار مقرون‌به‌صرفه‌ بودن در لحظه خود، هزینه مناسبی است.

دوربین نیکون / Nikon N90s

Nikon N90s

تاریخچه

دوربین نیکون N90s که در اروپا به‌ اسم Nikon F90x نیز شناخته‌ می‌شود، اولین بار در سال ۱۹۹۴ معرفی‌ شد و تا سال ۲۰۰۱ تولید آن ادامه یافت. مشخصات و توانایی‌های این دوربین با استناد به آنالوگ بودن آن، برای مصرف کنندگان آماتور کمی پیشرفته است. خصوصیت‌هایی مانند نورسنجی ماتریسی سه‌بعدی (۳D Matrix metering)، کنترل‌پنل در قسمت‌ بالای دوربین، عکاسی پیاپی با نرخ ۴.۱ فریم بر ثانیه در حالت فوکوس AF-C و حداکثر سرعت شاتر ۱/۸۰۰۰ ثانیه، یادآور مشخصات DSLR-های حال حاضر هستند؛ با این وجود این دوربین تنها یک نقطه‌ی اتوفوکوس دارد و عملکرد اتوفوکوس آن با DSLR-های مدرن برابری نمی‌کند. در کل، Nikon N90s دوربین خوبی است و با چهار باتری قلمی تغذیه می‌شود.

دلیل قرارگیری در لیست

شروع قرن بیست‌ویکم، زمانی جالب برای تولیدکنندگان دوربین بود؛ همان‌طور که خریداران کم‌کم از دوربین‌ آنالوگ به دوربین‌ دیجیتال روی‌ می‌آوردند، تعداد فراوانی دوربین آنالوگ پیشرفته به مارکت معرفی می‌شد؛ در شرایطی که مارکت آنالوگ‌ها در حال افول بود. دوربین فیلمی نیکون N90s نیز حس کار کردن با یک دوربین DSLR مدرن نیکون را القاء می‌کند. تست کار با این دوربین برای افرادی که با DSLR-های نیکون عکاسی می‌کنند، می‌تواند لذت‌بخش باشد.

دوربین آنالوگ نیکون N90s حس کار کردن با یک DSLR مدرن نیکون را القاء می‌کند

خرید

هزینه بسیار ارزان نیکون N90s تعجب‌آور است؛ با پرداخت ۴۰ تا ۱۲۰ دلار می‌توان آن‌ را از eBay تهیه کرد. اکثر این دوربین‌ها چون لحظه فراوانی از تولید آن‌ها نمی‌گذرد، سالم هستند؛ با اینحال پیدا کردن یک ورژن از آن همراه با لنز کار سختی است. توجه کنید که پوشش لاستیکی بدنه می‌تواند با گذشت لحظه چسبناک شود، مخصوصا اگر دوربین در یک محیط گرم نگهداری‌ شده باشد.

دوربین Minolta X-700

Minolta X-700

تاریخچه

زمانی‌که این دوربین در سال ۱۹۸۱ معرفی شد، X-700 دوربین پیشرفته‌ی Minolta با فوکوس‌ دستی بود. تولید این دوربین که در مارکت نیز موفق بود، تا سال ۱۹۹۹ ادامه یافت و به علاوه از طرف دیگر تازه ترین دوربین SLR با فوکوس‌دستی است که این تولیدکننده تولید. خصوصیت‌های بی‌مانند این دوربین شامل «نورسنجی فلش از روش لنز (TTL Flash metering)»، منظر‌یاب واضح و روشن و چندین حالت عکاسی مختلف می‌شود. مثل دوربین Canon AE-1، اکثر قسمت‌های بدنه‌ی این دوربین از نوع پلاستیک است که با این وجود وزن دوربین و هزینه‌ی تولید را پایین نگه‌می‌دارد. این دوربین با باتری سکه‌ای تغذیه می‌شود.

دلیل قرارگیری در لیست

دوربین X-700 حالت‌های عکاسی از قبیل اتوماتیک، تقدم دیافراگم (Aperture Priority) و حالت تمام‌دستی دارد؛ با این وجود برای یاد‌گیری عکاسی یک جایگزین خوب است. لنز‌های Minolta نیز برای این دوربین ارزان‌هزینه هستند.

دوربین X-700 حالت‌های عکاسی اتوماتیک و حالت تمام‌ دستی دارد و برای یاد‌گیری عکاسی یک جایگزین خوب است

خرید

این دوربین را می‌توان همراه با لنز در eBay، با پرداخت ۷۵ تا ۱۵۰ دلار خرید. مثل دوربین Canon AE-1، پیدا کردن فروشنده‌ای که بهمراه دوربین X-700، چندین لنز و لوازم‌جانبی آن را نیز با هزینه ای نزدیک به هزینه خود بدنه‌ی دوربین بفروشد، کار راحتی است.

دوربین کانن / Canon EOS 5

Canon EOS 5

تاریخچه

دوربین Canon EOS 5، که در عده ای از مارکت‌ها به اسم EOS A2 فروخته شد، یک دوربین SLR نیمه‌حرفه‌ای است که تولید آن از سال ۱۹۹۲ شروع شد و تولید آن در انتهای قرن بیستم متوقف شد. این دوربین با لنز‌های EF mount که برای بار نخست در سال ۱۹۸۷ معرفی‌ شدند، سازگار است. این دوربین یک نورسنج ماتریسی ۱۶ ناحیه‌ای دارد و بالاترین نرخ عکاسی پیاپی آن در حالت اتوفوکوس، ۳ فریم‌ بر‌ ثانیه است (۵ فریم‌ بر‌ ثانیه در حالت One-Shot AF). دیگر خصوصیت‌های بی‌مانند این دوربین شامل ۵ نقطه قابل انتخاب برای اتوفوکوس و توانایی فوکوس با حرکت چشم (Eye-controlled Focus) می‌شود. انرژی این دوربین به وسیله یک باتری لیتیومی ۲CR5 تأمین می‌شود. هزینه این باتری کمی گران است؛، با اینحال به سادگی در فروشگاه‌های آنلاین یافت می‌شوند.

دلیل قرارگیری در لیست

دوربین‌های SLR پیشرفته و میان‌رده‌ی دهه‌ی ۹۰ بسیار تعجب‌آور هستند؛ فرمت آن‌ها یکپارچه شد و عده ای از خصوصیت‌های دوربین‌های DSLR مدرن را معرفی می‌کردند. دوربین EOS 5 مثال بارزی از این مسئله است؛ این دوربین با اینکه فاقد سنسور است، خصوصیات بسیاری دارد. عاشقان دوربین‌های کانن قادر اند با صرف اندکی لحظه و کارکردن با دوربین EOS 5، معلومات فراوانی پیرامون‌ی نسل قبلی‌ی دوربین‌های DSLR مدرن حال حاضر این تولیدکننده کسب کنند.

خرید

نیاز به هزینه‌ی فراوانی برای خرید این دوربین کانن نیست. بدنه‌ی این دوربین را می‌توان با پرداخت ۳۰ تا ۱۰۰ دلار در eBay خرید؛ با اینحال از آنجایی که این دوربین‌ با لنزهای مدرن EF Mount سازگار است، تهیه آن بهمراه یک لنز خوب کمی گران تمام می‌شود.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع