بهترین لنز برای عکاسی منظر

انتخاب لنز خوب برای عکاسی منظر، در ثبت تصویری زیباتر یاری مینماید. با اینکه با لنز کیت دوربین هم میتوانید تصویر‌های خوبی از منظر‌های مختلف بگیرید؛ با اینحال برای خروجی بهتر، از گزینه‌های دیگر هم استفاده کنید.

منظر‌ یکی از پرطرفدار‌ترین سوژه‌های عکاسی است. از هر پنجره‌ای به بیرون بنگرید، سوژه‌ای برای عکاسی پیدا می‌کنید که ممکن است یک منظر‌ی باشکوه نباشد؛ با اینحال می‌توان آن را به سوژه‌ی تصویر مبدل کرد.

منظر‌ها دست‌یافتنی‌ترین سوژه‌ها هستند. برخلاف پرتره‌ها یا سوژه‌های ورزشی که به ابزارهای ویژه و لوکس‌ نیاز دارند، میتوانید منظر‌ را با هر دوربین یا هر لنزی ثبت کنید.

آنچه از لنز ویژه عکاسی منظر می‌خواهید

با تنظیمات خوب، میتوانید مناظر زیبایی ثبت کنید؛ با اینحال با استناد به یک سری تنظیمات و خصوصیت‌ها میتوانید لنز بهتری برای ثبت این عکس ها پیدا کنید. میتوانید از یک لنز تله‌فوتوی ۲۰۰ میلی‌متری استفاده کنید؛ با اینحال این لنز خوب‌ترین و انعطاف‌پذیرترین گزینه‌ نیست. نکته‌ی بنیادی در اینجا «انعطاف‌پذیری» است.

منظر‌ها تنوع بیشتری درمقایسه با انسان‌ها دارند و ما دقیقا با این تعریف منطبق هستیم؛ قد ما بین ۱۲۰ تا ۲۱۰ سانتی‌متر و وزن ما بین ۲۵ و ۱۸۰ کیلوگرم است. یک نما از قله‌ی اورست و گل‌های آفتاب‌گردان در یک منطقه‌ی بومی، هر دو منظر به‌شمار می‌روند و هر دو از لحاظ عکاسی چالشی دارای اختلاف هستند.

در حقیقت شما نیاز به لنزی دارید که در بسیاری از موقعیت‌ها پاسخگوی نیازهایتان باشد. برای نمونه یک لنز زوم که طیف وسیعی از فواصل کانونی مفید را پوشش دهد.

منظر و فاصله‌ی کانونی

اغلب عکاس‌ها از لنزهای واید استفاده می‌کنند. با لنز واید میتوانید بخش بیشتری از منظر را داخل یک کادر قرار دهید. میزان واید بودن مورد نظر به سوژه هم بستگی دارد.

لنز نرمال

اختلاف‌ اندک در فاصله‌ی کانونی معمولا در فواصل کانونی کمتر خود را نشان می‌دهند. اختلاف میدان دید بین فاصله‌ی کانونی ۲۰ و ۲۲ میلی‌متر بیشتر از اختلاف بین فواصل ۱۰۰ و ۱۰۲ میلی‌متر است. از اینرو لنز با فاصله‌ی کانونی کمتر قادر اند اختلاف عمده‌ای با این وجود به‌وجود بیاورد.

تصویر پایین در فاصله‌ی ۲۸ میلی‌متر گرفته شده است. این فاصله‌ی کانونی برابر با ۱۸ میلی‌متر روی یک دوربین کراپ‌سنسور است که کوتاه‌ترین فاصله‌ی کانونی در لنزهای کیت به شمار می‌رود؛ یک میدان دید واید!

۱۸ میلیمتر

تصویر بعدی در فاصله‌ی ۱۷ میلی‌متر ثبت شده که برابر با فاصله‌ی ۱۰.۵ میلی‌متر روی یک دوربین کراپ‌سنسور است.

لنز واید

اختلاف بزرگ در میدان دید را میتوانید به روشنی در این دو تصویر مشاهده نمائید. تنها ۱۰ میلی‌متر وایدتر (عریض‌تر) یعنی میتوانید محیط بیشتری را در عکس خود جای دهید. با این وجود تصویر لزوما بهتر نمی‌شود، با اینحال تصویر عریض‌تر دوم حس مهیج‌تری به تصویر می‌بخشد.

با اینکه در بیشتر مواقع الزامی به بهره برداری از میدان دید سوپرواید (بسیار عریض) ندارید؛ با اینحال اگر قابلیت ها آن را در دست دارید، محشر است. یعنی برای حداکثر انعطاف به یک لنز زوم نیاز دارید که برخی فواصل کانونی واید را پوشش دهد: ۱۰ میلی‌متر روی یک دوربین کراپ‌ و ۱۷ میلی‌متر روی فول‌فریم.

گشادگی دیافراگم تأثیر چندانی در عکاسی منظر ندارد؛ مگر این‌که بخواهید از  ستاره‌ها تصویر بگیرید

منظر و گشادگی دیافراگم

گشادگی دیافراگم تأثیر چندانی در عکاسی منظر ندارد؛ مگر این‌که بخواهید از ستاره‌ها تصویر بگیرید. بیشتر مواقع، از گشادگی بین f/8 و f/16 برای حداکثرسازی عمق میدان استفاده می‌کنید؛ این یعنی حتی گشادگی f5/6 هم نتیجه‌بخش است. وایدترین گشادگی دیافراگم لنز من برای عکاسی منظر f/4 است و ماحصل بی‌نقصی می‌دهد.

گشادگی دیافراگم

با این‌که گشادگی دیافراگم کمتر، امکان عکاسی در نور کم و بدون سه‌پایه را ممکن می‌کند؛ با اینحال از جهت دیگر این نوع لنز پرهزینه‌تر خواهد بود. اگر بودجه‌ی خرید یک لنز با f/2.8 را دارید، آن را تهیه کنید؛ با اینحال به نوعی یک گزینه‌ی ویژه برای عکاسی منظر درنظر نگیرید. به هر حال بیشتر مواقع به سه‌پایه نیاز خواهید داشت.

برخی لنزهای خوب منظر

تا اینجا معلوم شد یک لنز زوم واید بهترین گزینه برای عکاسی منظر است. لنز کیت شما هم پاسخگوی این سبک است؛ با اینحال میدان دید دلخواه و وسیعی را در اختیارتان نمی‌گذارد.

کانن

اگر از دوربین کراپ استفاده می‌کنید، لنز ۲۷۹ دلاری Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS را پیش نهاد می‌کنیم. فاصله‌ی کانونی این لنز روی یک دوربین فول‌فریم حدودا برابر با ۱۶-۳۰ است. با این لنز همراه با لنز کیت خود میتوانید از هر منظر‌ای، تصویری محشر ثبت کنید.

اگر از دوربین فول‌فریم استفاده می‌کنید، Canon EF 17-40 mm f/4L را پیش نهاد می‌کنیم؛ کارآمدترین لنز برای عکاسی منظر با هزینه تقریبی ۷۴۹ دلار!

نیکون

گزینه‌های پیشنهادی برای نیکون شبیه به کانن هستند. لنز ۳۰۰ دلاری Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20 mm f/4.5-5.6G VR می‌تواند مکمل خوبی برای لنز کیت شما باشد و بیشتر نیازهای شما در عکاسی منظر را پوشش می‌دهد.

نزدیک‌ترین لنز به ۱۷-۴۰mm دوست‌داشتنی برای دوربین‌های فول‌فریم نیکون، Nikon AF-S FX NIKKOR 18-35mm f/3.5-4.5G است. این لنز هم محدوده‌ی بطور کلی وسیعی را برای عکاسی منظر پوشش می‌دهد.

میتوانید عکاسی منظر را با هر لنزی انجام دهید؛ با اینحال منظر‌ها انواع متفاوتی دارند! ولی باید گفت اگر در جستجوی لنزی هستید که حدودا در هر موقعیتی پاسخگوی نیازهای شما در عکاسی منظر باشد، لنز‌های زوم واید بهترین گزینه خواهند بود.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع