دوربین میدان نوری لایترو بالاخره ارزش خود را نشان می‌دهد

بزرگ‌ترین و ممکن است پیشرفته‌ترین دوربین دنیا با تکنولوژی میدان نوری وارد عرصه‌ی رقابت حقیقت مجازی می‌شود.

اگر تا اینجای کار تست حقیقت مجازی برای شما فوق‌العاده و باورنکردنی بود، ممکن است با ورود این دوربین کالا کمپانی لایترو، از این هم بهتر شود.

بسیاری از تجربه‌های حقیقت مجازی (VR) که در فستیوال فیلم ترایبکا ۲۰۱۷ نمایش داده شدند، در حال گذر از مرزهای تکنیک‌های جریان‌گویی حقیقت مجازی هستند؛ با این وجود نمایش Hallelujah (خدایا تو را سپاس) به‌خاطر تکنولوژی پیشرفته‌ای که در آن برای ضبط جریان استفاده شده، یقینا قابل توجه‌ترین آن‌ها است.

۱۱ سال از شروع فعالیت Lytro می‌گذرد. برترین سرمایه‌گذاران سیلیکون‌ با این وجود از نمونه آندرسن هورویتز، گریلاک پارتنرز و NEA (انجمن آموزش ملی ایالات متحده) در طول این سال‌ها بیش از ۲۱۰ میلیون دلار به این تولیدکننده تزریق کرده‌اند. این موزیک ویدئو حقیقت مجازی را می‌توان به نوعی کارنامه‌ی این استارتاپ در نظر گرفت که دو سال قبلی روی آن تلاش نموده است. این ویدئو با بهره برداری از تکنولوژی اصلی لایترو به اسم ضبط میدان نوری (Light Field Capture) تهیه شده است.

تکنولوژی ضبط میدان نوریرا نمی‌توان به سادگی و با تعریفی ساده شرح داد؛ با اینحال یکی از توانایی‌های این تکنولوژی را می‌توان به سادگی تصور کرد: تکنولوژی ضبط میدان نوری از روش هدست‌ حقیقت مجازی، این امکان را ممکن می‌کند تا مصرف کنندگان قادر باشند حضور در فضایی حقیقی را تجربه کنند. چنین حالتی در عده ای از بازی‌های حقیقت مجازی حال حاضر نیز قابل تجربه است؛ با اینحال با تکنولوژی میدان نوری (Light field)، می‌توان جهان حقیقی را به توجه به حرکاتی که در آن می باشد، با چاشنی وصف‌ناپذیر واقع‌گرایی در محیط سه‌بعدی ثبت کرد.

این تست محشر در آینده ای زود کالا حقیقت مجازی لایترو به اسم Immerge را به یکی از پرفروش ترین ابزارها برای مردم خلاقی که در جستجوی تولید محتوای حقیقت مجازی با بالاترین کیفیت هستند، مبدل می‌کند.

تکنولوژی استفاده‌شده برای تولید فایل تصویری موسوم به Hallelujah شاهکاری فنی از لایترو است. این ویدیو نشان می‌دهد که این استارتاپ با سرمایه‌گذاری‌های فراوانی که روی آن انجام شده، ریسکی بی‌فایده نبوده و موفق رفتار کرده است.

لایترو بیش از یک دهه قبل تأسیس شد و در تمام این مدت در جستجوی حل مسئله با تکنولوژی‌ فراتر از لحظه بود؛ رویکردی که با این وجود هزینه‌های سنگینی هم داشت.

استارتاپ لایترو پیش از هرچیز تلاش‌های خود را به تولید دوربین‌هایی برای مصرف کنندگان معمولی معطوف کرده بود. با بهره برداری از اولین دوربین‌های لایترو این امکان برای مصرف کنندگان وجود داشت که فوکوس اصلی در عکس ثبت‌شده را بعد از عکاسی دهند. با این وجود چند مانع بر سر راه این دوربین جالب و خلاقانه بود؛ از نمونه خریداران کم، هزینه بالا و کاهش علاقه به خرید دوربین‌هایی با سایز بزرگ. در سال ۲۰۱۵، لایترو اطلاع داد که ۲۵ الی ۵۰ نفر از ۱۳۰ کارمندش را اخراج می‌کند.

به توجه به گذشت چند سال از لحظه تأسیس لایترو، این استارتاپ بازهم با ریسک‌پذیری بالایی در حال تست تکنولوژی‌های تازه بوده و به نحوی در پی یافتن راهی برای ادامه‌ی فعالیت است. آن‌ها چند ماه بعد از اعلام خبر پیشرفت‌ی دوربین حقیقت مجازی، سینما لایترو را هم معرفی کردند که یک دوربین تصویر برداری با اندازه‌ی خیلی بزرگ است. این دوربین از سنسور با بالاترین رزولوشن موجود سود می‌برد و توانایی دارد معلومات را با نرخ ۴۰۰ GB در ثانیه به ثبت برساند.

لایترو

دوربین حقیقت مجازی لایترو که Immerge اسم گذاری شده و برای ضبط Hallelujah استفاده شده است، از فرم‌فکتور با مزه ای سود می‌برد. این ابزار عظیم، پرمصرف و پیچیده، شکلی شش‌ضلعی دارد که آرایه‌ای از ۹۵ دوربین روی آن قرار گرفته‌ است. در جهان حقیقت مجازی، سایز بالای سخت‌افزار با میزان فضایی که مصرف کنندگان قادر اند در آن تردد کنند، نسبت مستقیم دارد. به بیان بهتر اگر دوربین نتواند چشم‌اندازی را ببیند، تماشاگر هم نمی‌تواند آن را ببیند.

برخلاف اغلب دوربین‌های حقیقت مجازی، دوربین لایترو شکل کروی ندارد؛ حتی از زوایای یک محیط تصویر می‌گیرد. بعد از آن عکس ها به هم وصل می‌شوند و فرمی کروی ایجاد می‌کنند.

یکی از برنامه‌هایی که با دوربین Immerge لایترو به انجام رسید نمایش «Moon» بود؛ نمایشی که در آن فرود روی ماه بازسازی شد و گرافیک‌های رایانه ای و میدان نوری در یک برنامه با هم تلفیق شدند. فاصله‌ی زمانی «ماه» و «خدایا تو را سپاس» کم‌تر از یک سال بود با این وجود کیفیت کار پیشرفت فراوانی داشت. هم اینک تنها عامل محدود‌کننده‌ی این دوربین رزولوشن نمایش پایین هدست‌های حقیقت مجازی حال حاضر است.

لایترو

تولیدکنندگان هدست‌ حقیقت اضافه و حقیقت مجازی هنوز راه درازی در پیش دارند تا جای پای خود را محکم کنند؛ با این وجود کیفیت بالای تازه ترین کالا لایترو، به بار نشستن تکنولوژی میدان نوری بوده و این نوع حقیقت مجازی بالاخره در حال شناخته شدن است.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع