لایکا CL معرفی شد؛ دوربین کراپ بدون آینه با دیزاین کلاسیک

CL بروزترین دوربین کمپانی لایکا است و با داشتن دیزاین کلاسیک و دلنشین، می‌تواند نظر دوربین‌دوستان را به‌ خود جلب کند.

ساعاتی پیش لایکا از دوربین تازه ای به اسم CL پرده گشود. به ذهن خطور می کند CL یک دوربین APS-C بدون آینه است که از دیزاین و رابط کاربری کلاسیک جذابی سود می‌برد. لایکا همراه با این دوربین، از لنز تازه ای به اسم Elmarit-TL نیز پرده گشود. این تولیدکننده مدعی شده است لنز ۱۸ میلی‌متری Elmarit-TL که از گشودگی دیافراگم f/2.8 سود می‌برد، کوچک‌ترین لنز واید APS-C در دنیااست.

دوربین لایکا CL

لایکا سی‌ال با داشتن توانایی خیره‌کننده در ثبت عکس ها باکیفیت (حتی در مکان‌های کم‌نور)، تکنولوژی منظر‌یاب الکترونیکی تازه و توانایی‌های محشر برای ضبط ویدیو، می‌تواند یکی از بهترین ابزار ممکن برای ثبت لحظات زندگی روز‌مره باشد. نکته‌ی جالب این است که تمامی موارد ذکر شده، با استناد به سبک تصویر‌برداری فرد قابل‌ شخصی‌سازی هستند.

لایکا سی‌ال را می‌توان از جهاتی به لایکا TL2 تشبیه کرد؛ در حقیقت این‌ دو را می‌توان در دسته‌ی دوربین‌های کراپ‌سنسور APS-C لایکا جای داد. به توجه به مشابهت‌های بین این دو دوربین، لایکا سی‌ال می‌تواند به دلایل مختلف، انتخاب بهتری برای عکاسان حرفه‌ای باشد.

لایکا تی‌ال ۲ از جهت دیزاین، یک دوربین آتی‌نگرانه و مینیمال است و در قسمت پشتی از یک صفحه نمایش لمسی نسبتا بزرگ سود می‌برد؛ با این وجود شکل ظاهری CL به دوربین‌های سنتی لایکا مشابهت دارد و در آن از دکمه‌های کلاسیک استفاده شده است. 

دوربین لایکا سی ال / Leica CL

قسمت پشتی لایکا سی‌ال

دوربین لایکا سی ال / Leica CL

قسمت پشتی لایکا تی‌ال ۲

در قسمت بالایی لایکا سی‌ال دو عدد حلقه‌ی کنترلی (دایل) برای تنظیم دیافراگم، سرعت شاتر، ‌ایزو، جبران نوردهی و حالت تصویربرداری قابل مشاهده است.

دوربین لایکا سی ال / Leica CL

قسمت بالایی لایکا سی‌ال

دوربین لایکا سی ال / Leica CL

قسمت بالایی لایکا تی‌ال ۲

مضاف بر اینکه در قسمت بالایی لایکا سی‌ال، یک صفحه نمایش LCD کوچک قرار داده شده است که به مصرف کنندگان امکان می‌دهد با نگاهی مختصر به آن، از تنظیمات دوربین مطلع شوند و دیگر نیازی نباشد که به صفحه نمایش لمسی ۳ اینچی رجوع کنند.

دوربین لایکا سی ال / Leica CL

لایکا در این دوربین از منظر‌یاب الکترونیکی تازه ۲.۳۶ میلیون نقطه‌‌ای با سود‌گیری از تکنولوژی EyeRes (ویژه لایکا) استفاده کرده است؛ این تکنولوژی، در دوربین فول‌فریم لایکا اس‌ال هم استفاده شده است.

دوربین لایکا سی ال / Leica CL

لایکا سی‌ال (Leica CL) به سنسور ۲۴ مگاپیکسلی APS-C با پردازشگر تصویر Maestro II تجهیز شده و درجه‌ی ایزو آن، ۵۰۰۰۰-۱۰۰ مطرح شده است. این دوربین از ۴۹ نقطه فوکوس اتوماتیک سود می‌برد. 

لایکا سی‌ال به علاوه از طرف دیگر توانایی ضبط فایل تصویری ۴K با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه و فایل تصویری ۱۰۸۰p با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه دارد. 

دوربین لایکا سی ال / Leica CL

در قسمت جلویی لایکا سی‌ال، بیننده مانت لنز L-Bayonet هستیم. از میان دیگر جزئیات این دوربین می‌توان به خدمات رسانی از وای‌فای، اپ ویژه لایکا سی‌ال برای اندروید و iOS، شاتر الکترونیکی ۱/۲۵۰۰۰s و درگاه USB 3.0 نوع C اشاره نمود.

فایل تصویری رسمی معرفی لایکا سی‌ال را میتوانید پیشتر ببینید:

لنز لایکا Elmarit-TL 18 mm f/2.8 ASPH

لنز لایکا Elmarit-TL 18 mm f/2.8 ASPH

Elmarit-TL 18 mm f/2.8 ASPH اسم لنز تازه کمپانی لایکا است که همراه با دوربین سی‌ال معرفی شد. این لنز که با استناد به ادعای لایکا، کوچک‌ترین لنز واید APS-C در جهان است، تنها ۲۰.۵ میلی‌متر طول دارد.

لنز لایکا

هزینه و تاریخ معرفی

به صحبت لایکا، دوربین تازه سی‌ال برنامه ریزی شده است انتهای نوامبر ۲۰۱۷ (قبل از نهم آذر ۱۳۹۶) با هزینه ۲۷۹۵ دلار و لنز Elmarit-TL 18 mm f/2.8 ASPH با هزینه ۱۲۹۵ دلار در معرض قرار گیرند. مضاف بر اینکه مطرح شده است که لایکا تصمیم گرفته است باندلی ویژه که شامل این دوربین و لنز می‌شود، با هزینه ۳۷۹۵ دلار به فروش برساند.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع