تکنولوژی پیکسل شیفت در دوربین‌ عکاسی چیست و چه کاربردی دارد

پیکسل شیفت را می‌توان یکی از رو‌به‌افزایش‌ و آتی‌دارترین تکنولوژی‌های صنعت عکاسی دانست که مطمئنا در آتی‌ای نزدیک غیر از دوربین‌های عکاسی، وارد تلفن های همراه هوشمند نیز خواهد شد.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات موجود در جهان دوربین‌های عکاسی، ایجاد تعاملی خوب بین جزئیات عکس ها و کیفیت آن‌ها است. برای گسترش میزان جزئیات ثبت‌شده، باید رزولوشن عکس ها نیز گسترش یابد و در صورت عدم بهره برداری از سنسور‌های بزرگ‌تر، گسترش تعداد پیکسل‌های منجر به کاهش میزان نورگیری هر‌یک از آن‌ها و با این وجود گسترش میزان نویز خواهد شد. از اینرو عکاسان حرفه‌ای ژانر‌های پرتره و طبیعت یا تبلیغاتی پیوسته از دوربین‌ فول فریم یا مدیوم فرمت استفاده می‌کنند تا همراه با رزولوشن و جزئیات بالای عکس ها، کیفیت مناسبی نیز داشته باشند.

پیشرفت‌ی سنسورهای بزرگ در راستای توزیع رزولوشن بیشتر تصویر، منجر به تولید دوربین‌ و ابزارهای عکاسی بزرگ‌ و سنگین‌تر خواهند شد که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و دغدغه‌های حال حاضر عکاسان به شمار می‌رود. این مسئله حتی در جهان موبایل نیز قابل مشاهده است. بسیاری از کمپانی‌های تولید‌کننده در تولیدات ابتدایی خود از سنسور‌هایی با رزولوشن زیاد استفاده می‌کردند؛ با اینحال با نویز و کیفیت نه‌چندان خوب عکس ها مواجه شدند. این مسئله همراه با عدم امکان بهره برداری از سنسور‌های بزرگ‌تر، منجر به کاهش تعداد پیکسل‌های گوشی‌های موبایل و کاربری انواع ۱۲ مگاپیکسلی شد.

با اینحال تکنولوژی پیکسل شیفت (Pixel Shift) که مدت فراوانی نمیگذرد که در صنعت عکاسی معرفی شده است و بیننده حضور آن در عده ای تولیدات پرچم‌دار هستیم، توانایی بالقوه بسیاری برای حل مشکلات ذکر شده دارد. این تکنولوژی برای بار نخست در دوربین‌های پنتاکس استفاده شد و نمونه‌های میکرو چهارسوم پاناسونیک و المپوس نیز پیشتر به افزایش و استفاده‌ی گسترده از آن در تولیدات خود پرداختند. این دسته از دوربین‌ها به دلیل ابعاد کوچک‌تر سنسور‌، امکان گسترش رزولوشن و برابری با رقیبان فول فریم خود در این عرصه ندارند.

در تکنولوژی پیکسل شیفت، سنسور دوربین در چهار جهت افقی و هر بار به اندازه‌ی یک پیکسل حرکت می‌کند. بعد از هر بار حرکت سنسور، یک تصویر گرفته می‌شود و با ترکیب این عکس ها، خروجی با چهار برابر جزئیات بیشتر ثبت می‌شود. با این وجود هم اینک و در دوربین‌های موجود، با چهار بار حرکت سنسور، چهار تصویر ثبت می‌شود و بدین ترتیب بیننده جزئیات چهاربرابری هستیم. در چنین شرایطی ست که که عده ای دوربین‌های حرفه‌ای ویژه کاربری‌های ویژه، قادر به حرکت سنسور و ثبت ۲۵ تصویر هستند که بدین ترتیب جزئیات بسیار بیشتری ثبت خواهد شد. 

با حرکت سنسور، هر پیکسل قادر به ثبت معلومات کامل رنگی RGB خواهد بود؛ در چنین شرایطی ست که که قبل از این هر پیکسلی یکی از رنگ‌های قرمز، سبز یا آبی را ثبت می‌کرد. تکنولوژی پیکسل شیفت تنها به گسترش رزولوشن و جزئیات تصویر کمک نمی‌کند. این تکنولوژی می‌تواند به‌صورت محسوسی میزان نویز، الیاسینگ و Moire را کاهش و دقت رنگ و شفافیت عکس ها را گسترش دهد. 

با اینحال یکی از مشکلات پیکسل شیفت، سرعت پایین این تکنولوژی است؛ دوربین‌های حال حاضر عکاسی نزدیک به ۱ تا ۲ ثانیه لحظه برای حرکت سنسور و ثبت هر چهار تصویر لحظه نیاز دارند که با استناد به حساسیت بسیار بالای شرایط کاری این تکنولوژی، دوربین باید روی سه‌پایه قرار بگیرد و امکان بهره برداری از آن روی دست موجود نیست. به علاوه از طرف دیگر هم اینک امکان ثبت تصویر از سوژه‌های در حال حرکت در معرض نیست؛ از آنجاییکه با ادغام عکس ها ثبت‌شده بیننده حرکت سوژه و جلوه‌ی Ghost‌ در اطراف آن خواهیم بود.

تکنولوژی پیکسل شیفت

با پیشرفت تکنولوژی و بهره برداری از پردازشگر‌های تصویر سریع و توانمند‌تر، مطمئنا بیننده حضور گسترده‌ی تکنولوژی پیکسل شیفت در دوربین‌های عکاسی و به‌خصوص تلفن های همراه هوشمند خواهیم بود. پیرامون این مسئله می‌توان به ثبت عکس ها HDR اشاره نمود که پیش‌از این نیاز به سه‌پایه و انجام پس‌پردازش در نرم‌افزار‌های ویژه ادیت تصویر داشت. با اینحال هم اینک و به‌واسطه‌ی پردازشگر‌های توانمند‌ و الگوریتم پردازش بالغ‌تر عکس ها، بیننده ثبت آنی و توزیع خروجی نهایی در تلفن های همراه هوشمند هستیم.

هم اینک پنتاکس K-1، پاناسونیک G9، المپوس E-M1 II و سونی a7R III از تکنولوژی پیکسل شیفت سود می‌برند.

تکنولوژی پیکسل شیفت

تکنولوژی پیکسل شیفت

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع