پیرامون DxOMark؛ معیار سنجش کیفیت دوربین‌های موبایل

از مواردی که معمولا لحظه خرید گوشی تازه مد نظر قرار می‌گیرد، امتیاز DxOMark است؛ با اینحال چقدر می‌توان به این امتیاز تکیه کرد؟

معمولا پیرامون‌ی هر گوشی تازه، نوشته می‌شود که «این کالا بالاترین امتیاز را در بین دوربین‌های موجود مختص خود کرده است». DxOMark به جزء اصلی مشخصات یک گوشی و بنچمارکی مهم برای تولیدکننده‌ها مبدل شده است.

نمره‌ی DxOMark در تیتر مقالات می‌درخشد و توییتر مدیران کمپانی‌های تولید کننده، مملو از پست‌هایی در خصوص این امتیاز است و آن‌ها نمره‌ی بالای DxOMark را مایه‌ی مباهات خود می‌دانند. با اینحال بهره برداری از یک عدد در شرح کیفیت یک دوربین می‌تواند سخت‌ساز باشد؛ یعنی به توجه به دقیق بودن می‌تواند بسیار گمراه‌کننده باشد.

چرا DxOMark؟

نمره‌ی DxOMark به یک معیار برای مقایسه‌ی دوربین‌های دیجیتال، لنزها و دوربین‌های موبایل مبدل شده است. گسترده بودن فعالیت DxOMark کار را برای مقایسه‌ی دوربین های گوناگون راحت می‌کند. قرارداد ارتباطات‌های تست DxOMark فرایندهای مخصوصی مانند تست در شرایط آزمایشگاهی، متدهای ویژه و ابزار تست ویژه را شامل می‌شود تا این اطمینان حاصل شود که عدد به‌دست‌آمده اتفاقی نبوده است. وقتی DxOMark نمره‌ای را پخش می‌کند، آن نمره باید بی‌طرفانه، علمی، بدون اعمال خواست و مبنایی باشد که تولیدکنندگان با استناد به آن با هم رقابت کنند. این درواقع چیزی است که DxOMark باید باشد؛ با اینحال آیا واقعا چنین است؟

شیوه انجام تست

در تست‌های DxOMark، تمام تلفن های همراه هوشمند در حالت Auto مورد تست قرار می‌گیرند و نتیجه از بررسی فایل JPEG ذخیره‌شده به دست می‌آید. تنظیمات دستی تنها لحظه تست بوکه، زوم و عملکرد فلش مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

آزمون‌های دقیقی به سبک آزمایشگاهی انجام می‌شود و سپس ۵۰ صحنه‌ی حقیقی و مساله‌برانگیز در محیط داخلی و خارجی معیار قضاوت قرار می‌گیرد. DxOMark مدعی شده است نتایج حاصل از این آزمون‌ها به وسیله «تیمی از صاحبنظران تصویر» مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تصویر فوق یکی از منابعی است که DxOMark در یکی از آزمون‌هایش سود میبرد. وقتی عکسی گرفته می‌شود، تیم صاحبنظران تصویر، از خط‌کش مانند آنچه در عکس پایین می‌بینید برای تعیین درجه‌ی کیفیت تصویر استفاده می‌کنند.

امتیاز DxO

به این شکل که با نگاه کردن به تصویر گرفته‌شده به وسیله موبایل هوشمند، آن را با شبیه به‌ترین نمونه در خط‌کش کیفیت انطباق می‌دهند. با این کار، مقدار کیفی به مقدار کمی مبدل و محاسبه می‌‌شود.

امتیازدهی

کل نمرات آزمون‌های مختلف نمره‌ی کلی عملکرد دوربین را معین می‌کند. تست‌ها ابتدا به دو بخش عکاسی و تصویر برداری تقسیم می‌شوند. سپس برای هر یک از موارد پایین نمره تعیین می‌شود:

  • روشنایی و کنتراست
  • رنگ
  • فوکوس اتوماتیک
  • تکسچر یا بافت تصویر
  • نویز تصویر
  • جلوه‌های هنری
  • فلش
  • زوم
  • بوکه

از آنجایی که نمره‌ی نهایی ترکیبی از تمام نمره‌های بخش‌های فوق است؛ برای اطلاع از نمرات ویژه هر یک از این بخش‌ها باید به سایت DxOMark بروید و بررسی کامل دوربین مورد نظر را بخوانید.

با نگاهی به نمرات گوشی پیکسل ۲ در پایین متوجه خواهید شد که نمره‌ی نهایی مسلما متوسط نمرات ثبت‌شده نیست؛ حتی به ذهن خطور میکند تعداد واحد‌های اختصاص داده‌شده به هر آزمون دارای اختلاف است و عده ای تست‌ها مهم‌تر به شمار می‌آیند و عده ای حدودا نادیده گرفته می‌شوند. دشواری کار در این است که آزمایشگاه DxO سعی دارد نمره‌ی کلی به‌دست‌آمده بدون هیچ‌گونه دخالت و اعمال خواست باشد؛ با اینحال به ذهن خطور می کند سیستم نمره‌دهی چیزی خلاف این را نشان می‌دهد.

امتیاز DxO

خرید با استناد به امتیاز DxO

برای انتخاب یک دوربین سؤالات بسیاری می باشد که می بایست از خود بپرسید؛ آیا معمولا در نور کم عکاسی می‌کنید؟ آیا برنامه ریزی شده است خیلی از بوکه استفاده کنید؟ چقدر عادت دارید لحظه عکاسی از زوم استفاده کنید؟ در این قسمت کار است که نمره‌ی کلی می‌تواند گمراه‌کننده باشد.

فرض کنیم که شما یک موبایل هوشمند با قابلیت زوم بالا نیاز دارید. آیا به رده‌بندی کلی DxO نگاه می‌کنید و بالاترین را برمی‌گزینید؟ هم اینک پیکسل ۲ در صدر قرار دارد.

با اینحال با استناد به معلومات DxO خوب است سراغ گلکسی نوت ۸ بروید. این گوشی نمره‌ی کلی کمتری دارد با اینحال نمره‌ی زوم آن بیش از دوبرابر نمره‌ی زوم پیکسل ۲ است.امتیاز DxO

نکته‌ی دیگری که باید مورد استقبال قرار دهید این است که DxO با تولیدکنندگان پیمان هم کاری می‌بندد و به آن‌ها در بالا بردن امتیاز DxOMark یاری مینماید. این سیاست به دو دلیل قابل اعتماد بودن امتیاز DxO را خدشه‌دار می‌کند.

اول اینکه تولیدکنندگان موبایل هوشمند، دوربین کالا خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که در DxO امتیاز بالاتری بدست آورد؛ با اینحال آیا تنظیمات ذکر شده برای مصرف کنندگان نیز مطلوب است؟

دوم اینکه اگر کمپانی تمام تلاش خود را برای توزیع یک دوربین محشر انجام دهد با اینحال با آزمایشگاه DxO هم کاری نکند؛ آیا به این معنی است که نمره‌ی پایین‌تری از DxO دریافت خواهد نمود؟ ممکن است به این معنی باشد که DxO اصلا دوربین این تولیدکننده را مورد بررسی قرار ندهد.

هم کاری با آزمایشگاه DxO به‌طور کلی می‌تواند منجر به تولید دوربین بهتری شود؛ با اینحال وجود این رابطه‌ی باورنکردنی بین تولیدکننده و بررسی‌کننده که دلیل دریافت امتیاز بالاتر می‌شود به این معنی است که نباید خیلی به امتیازهای DxO تکیه کنیم.

چیزی تا کمال نمانده است

با پیشرفت تکنولوژی، سنسورهای دوربین، لنزها، اندازه‌های تصویر و نرخ فریم بر ثانیه نیز افزایش می‌یابند؛ با اینحال بهترین دوربین‌های حال حاضر امتیاز ۹۸ دریافت کرده‌اند؛ پس تکلیف دوربین‌های سال آتی چیست؟ آیا معنی ۹۸ در آتی تغییر می‌کند؟ تکلیف دوربین RED Helium 8KS35 با امتیاز ۱۰۸ چیست؟ آیا از محشر هم خوب است؟

امتیاز DxO

اشتباهی که بسیاری از وب‌سایت‌ها و کانال‌ها مرتکب می‌شوند این است که گمان می نمایند امتیاز DxOMark از ۱۰۰ است. بنا بر اعلام آزمایشگاه DxO این تصور صحیح نیست. در حقیقت، آن‌ها مطمئن هستند که تلفن های همراه هوشمند از ۱۰۰ عبور خواهند کرد.

اینکه یک موبایل هوشمند امتیاز ۹۸ کسب کرده است به این معنی نیست که حدودا عملکرد محشر دارد. در حقیقت، این یک مسئله بطور کلی اتفاقی است؛ از آنجاییکه امکان دارد این‌گونه به نظر برسد که تنها دو نمره تا نمره‌ی کامل فاصله دارد؛ با اینحال این تصوری اشتباه و فریبنده است.

به هرحال اگر گوشی هوشمندی امتیاز ۱۰۰ بدست آورد، سایت‌های خبری عرصه‌ی تکنولوژی در باب آن بزرگنمایی خواهند کرد؛ علی الخصوص اگر یک گوشی عدد ۱۰۰ را رد کند و امتیازی بالاتر از ۱۰۰ دریافت کند. با اینحال به خاطر داشته باشید که امتیاز کلی پیوسته با پیشرفت دوربین‌ها بالاتر می‌رود.

آیا باید به امتیاز DxOMark اعتماد کرد؟

بله. آن‌ها بدون انجام تست‌های حساب‌شده به منبع سنجش کیفیت دوربین‌ها مبدل نشده‌اند. آزمایشگاه DxO تست‌های دقیقی انجام می‌دهد. ایراد کار در راهی است که خبرگزاری‌ها در انتشار نتایج این آزمون‌ها در مسیر پیش روی قرار می‌دهند.

تیترهای اغواکننده در خصوص کسب بالاترین امتیاز برای مجاب کردن استفاده کننده به کلیک روی نوشته بدون داشتن نیم‌نگاهی به بررسی DxO، گمراه کننده هستند.

اگر قصد خرید دارید، دید خود را فراتر از نمره‌ی کلی ببرید، وقت بگذارید و بررسی جامع DxO در باب دوربین مورد نظر مطالعه کنید. این دفعه اگر با تیتری در باب کسب بالاترین امتیاز DxO مواجه شدید، بدانید که آن امتیاز تمام مسئله نیست و باید به ریز نمرات رجوع کنید.

بیاد داشته باشید که امکان دارد دوربین‌های ممتازی وجود داشته باشند که به وسیله DxOMark مورد اعتنا قرار نگیرند و شما به سادگی آن‌ها را از گزینه‌های خود کنار بگذارید.

شما لحظه خرید به چه معیارهایی توجه می‌کنید؟ آیا DxOMark نقشی در انتخاب شما دارد؟ به چه بنچمارک‌های دیگری توجه می‌کنید؟ نظرها خود را با سایتهای اینترنتی به اشتراک بگذارید.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع