با Olympus E-M1 Mark II به‌صورت دستی از راه شیری تصویر بگیرید

عکاسی نجومی معمولا به ابزارهای مخصوصی نیاز دارد؛ با اینحال اولمپوس این دفعه با توزیع یک نمونه تازه، امکاناتی ممکن کرده است که بتوان به‌صورت دستی و بی توجه به سه‌پایه به عکاسی نجومی پرداخت.

 وقتی بحث لرزش‌گیری تصویر مطرح می‌شود، هیچ گزینه‌ای بهتر از Olympus OM-D E-M1 Mark II نخواهد بود. یک عکاس چندی قبل به این نتیجه رسیده که لرزش‌گیر اپتیکال پنج‌ محوره‌ی این دوربین به به اندازه‌ای خوب است که میتوانید با این غول به‌صورت دستی از راه شیری تصویر بگیرید.

اولمپوس نمونه OM-D E-M1 Mark II را بی‌نقص معرفی کرده و از لحاظ قابلیت ها چیزی برای آن کم نگذاشته است؛ لرزش‌گیر تصویر ۶.۵ استاپ این دوربین (وقتی همراه با لنز Olympus به کار برود)، از جهت تئوری و به دلیل وجود حرکت چرخشی زمین، به حداکثر توان لرزش‌گیری رسیده است. حتی بدون لنز Oly، از لرزش‌گیری اپتیکال ۵.۵ استاپ سود خواهید برد.

با این وجود اگر اعداد شما را فریب نمی‌دهند، ممکن است تست آورل مانیا در درک این مسئله در شرایط حقیقی به شما کمک کند. به صحبت مانیا، لرزش‌گیری تصویر به قدری خوب است که میتوانید از راه شیری با نگه‌داشتن دوربین در دست و بدون بهره برداری از ترفند یا هیچ تکیه‌گاهی عکاسی کنید.

تصویر‌های پایین  از راه شیری بعد از یک شب اقامت در تاید پارک تنریف گرفته شده‌اند:

تصویر ۲

تصویر ۳

به صحبت ایشان کل جریان از این برنامه ریزی شده است:

من این تصویر‌ها را حدود ۳ نیمه‌شب گرفتم. در ماشین خود خوابیده و منتظر بودم ماه به موقعیت خوب برسد تا بتوانم چند تصویر نجومی از آن بگیرم. به خودم قول داده‌ بودم با لنز واید و به روش دستی عکاسی کنم.
 از لنز Mitakan بیست و پنج میلی‌متری f/0.95 استفاده کردم. برای این لنز بهره برداری از سه‌پایه تأثیر چندانی ندارد؛ تنها به یک اکسپوژر چهار تا هفت ثانیه‌ای نیاز دارید تا ستاره‌ها حالت کشیده پیدا نکنند. بعد از همین تنظیمات استفاده کنید؛ با اینحال این دفعه امتیاز آزادی رفتار و انعطاف را ندارید. با اینحال من به نوعی یک کارمند IT با قدرت بررسی ریاضی بالا در فکر خود حساب کردم که ممکن است چند هفته پیش این کار ممکن بود. لنز Mitakon حاوی فوکوس دستی است؛ پس فوکوس را با بهره برداری از زوم ویوفایندر روی روشن‌ترین شیء آسمان تنظیم کردم. تنظیمات دوربین را روی ایزو ۱۲۸۰۰، f/0.95 با ۴ ثانیه قرار دادم (ایزوی دوربین نمی‌تواند یک اکسپوژر طولانی‌تر را کنترل کند؛ حداقل در دست من این‌طور نیست. پس آن را به ایزو ۱۲۸۰۰  محدود کردم). آسمان بسیار صاف بود و ماه باید در موقعیت خوبی قرار می‌گرفت تا بتوانم با دید خود راه شیری را دنبال کنم و از آن تصویر بگیرم. تکیه‌گاه ثابتی نداشتم و تنها لرزش‌گیر ممتازی تصویر و پرسشگری من دلیل شد این موضوع رخ دهد. باید اشاره کنم که از هر چهار تصویر یکی از آن‌ها حالت لرزان داشت؛ با اینحال سه تصویر دیگر با اکسپوژر و در شرایط بسیار خوب ثبت شدند. وقتی برای بار اول نتیجه را روی LCD دیدم، می‌دانستم که بی تردید باید آن را با مردم به اشتراک بگذارم. تا آن روز هرگز چنین تجربه‌ای نداشتم. سپس تصویر با فرمت RAW را برای کمی ادیت وارد لایت روم کردم (ادیت نویز و رنگ، لنز در تنظیمات ۰.۹۵ بهترین حالت را داشت).

تست عکاسی نجومی و ثبت راه شیری به‌صورت دستی را ممکن است تا اینجای کار از کسی نشنیده باشید؛ با اینحال با اکسپوژر ۴ ثانیه‌ای و بدون تکیه بر سه‌پایه این موضوع افتاد. از یک لنز Oly (تجهیز به لرزش‌گیر با استاپ بیشتر) استفاده کنید تا قادر باشید ۴ ثانیه بیشتر دوربین را نگه دارید.

تمام تصویر‌ها به وسیله آورل مانیا و با مجوز ایشان پخش شده‌اند.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع