مزایا و معایب بهره برداری از مبدل تله در عکاسی حیات وحش

مبدل‌های تله از نمونه ابزار کارآمد در عکاسی حیات وحش هستند که بهره برداری از آن‌ها مزایا و معایبی بهمراه دارد.

عکاسی به اسم جی پی مورگان بهمراه لنز ۶۰۰-۱۵۰ میلی‌متری Tamron خود و مبدل‌های تله‌ی ۱.۴ و ۲ برابر، به باتلاقی در هوستون رفته است تا عملکرد این مبدل‌ها را بررسی کند.

جهت اطلاع افرادی که آشنایی ندارند، مبدل‌های تله، آداپتورهای لنز ۲ تا ۴ اینچی هستند که بین بدنه‌ و لنز دوربین قرار می‌گیرند و در ازای کمی کاهش نور و کیفیت، فاصله‌ی کانونی را به‌شدت گسترش می‌دهند. سؤال این‌جا است که آیا این معاوضه‌ای ارزشمند است؟

این چیزی است که مورگان در یکی از تازه ترین ویدیوهای خود به آن پرداخته و فهرستی از مزایا و معایب این مبدل‌ها جمع‌آوری کرده است.

مزایا

  • مبدل ۱.۴ برابر، ۴۰ درصد به فاصله‌ی کانونی می‌افزاید و لنز ۶۰۰-۱۵۰ میلی‌متری شما را به ۸۱۰-۲۴۰ میلی‌متری مبدل می‌کند. مبدل ۲ برابر، این مقدار را به ۱۲۰۰-۳۰۰ میلی‌متر گسترش می‌دهد.
  • یک لنز تله‌فوتوی ۸۰۰ میلی‌متری هزینه ای نجومی برابر با ۱۳ هزار دلار دارد؛ در شرایطی که یک مبدل تله تنها حدود ۴۰۰ دلار هزینه خواهد داشت.
  • مبدل‌های تله، کمینه‌ی فاصله‌ی کانونی را کاهش نمی‌دهند؛ با اینحال لنزهای تله شما را از سوژه دورتر نشان می‌دهند.

معایب

  • بزرگ‌ترین ایراد این است که در بهره برداری از مبدل ۱.۴ برابر، یک استاپ و در بهره برداری از مبدل ۲ برابر دو استاپ کاهش نور اتفاق می‌افتد که این کاهش علی الخصوص در روزهای ابری یا مواقعی که سوژه در سایه قرار دارد، قابل‌ توجه است.
  • عده ای لنزها در صورت بهره برداری از مبدل تله قادر به فوکس اتوماتیک نیستند. با این وجود نمونه‌های تازه تر امکان دارد این توانایی را داشته باشند؛ با اینحال سرعت رفتار آن‌ها در فوکس کردن کاهش می‌یابد که این امر در عکاسی حیات وحش نکته‌ای منفی است.
  • در ماحصل بهره برداری از مبدل تله، کیفیت تصویر در مقایسه با حالت عادی کمی پایین‌تر خواهد بود؛ چرا که به هرحال چند لایه‌ی شیشه‌ای در مقابل لنز شما قرار گرفته است؛ با اینحال ولی باید گفت، عکسی که با مبدل گرفته شده، باکیفیت‌تر از عکسی است که بدون آن گرفته شده و برش خورده است.
  • از آنجایی که فاصله‌ی کانونی گسترش می‌یابد، نگه‌ داشتن دوربین با دست سخت‌تر خواهد شد و بهره برداری از سه‌پایه یا حداقل مونوپاد ضرورت می یابد.

در انتهای، عکس هایی برآمده از فایل تصویری مورگان را می بینید که قدرت مبدل‌های تله‌ی ۱.۴ و ۲ برابر را نشان می‌دهند.

امیدواریم این نوشته پیرامون عکاسی مورد استقبال شما قرار گرفته است. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع